Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Zielone oblicze Elektrowni Kozienice" - w szkołach odbył się cykl spotkań pełnych ciekawej wiedzy

KZ
"Zielone oblicze Elektrowni Kozienice" - cykl spotkań w szkołach.
"Zielone oblicze Elektrowni Kozienice" - cykl spotkań w szkołach. Enea
W siedmiu szkołach z Kozienic i powiatu kozienickiego, a także w bibliotece odbyły się spotkania pod nazwą „Zielone Oblicze Elektrowni Kozienice”. Uczniowie dwóch szkół wzięli też udział w akcjach ekologicznych prowadzonych na terenie Elektrowni.

Mazowiecko - Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne od lat współpracuje z Eneą Wytwarzanie przy realizacji różnych zadań, prowadząc między innymi nadzór przyrodniczy. W tym roku stowarzyszenie zdobytą wiedzą i doświadczeniem postanowiło podzielić się z innymi. Wydana została książka „Zielone oblicze Elektrowni Kozienice”, a przy wsparciu Fundacji Enea i udziale wolontariuszy Enei Wytwarzanie realizowany był także projekt o tej samej nazwie. Adresowany on był głównie do dzieci i młodzieży, a zaczął się od wizyty uczniów dwóch kozienickich szkół: Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Urszuli Kochanowskiej. Była to okazja nie tylko do zdobywania wiedzy na temat ekologii i przyrody, ale także do zakładania razem z wolontariuszami Enei Wytwarzanie oraz członkami Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego w lesie otaczającym Elektrownię Kozienice budek rozrodczych dla nietoperzy.

W listopadzie i grudniu 2018 roku odbyły się w szkołach podstawowych w Janikowie, Magnuszewie, Rozniszewie, Myśliszewicach, Ryczywole, Woli Chodkowskiej, Brzeźnicy, numer 4 w Kozienicach i Bibliotece Publicznej Gminy Kozienice - Filia nr 1 w Kozienicach spotkania i prelekcje. Udział w nich wzięło kilkaset i osób, a prelegentem był Jacek Tabor, prezes Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

Podczas trwającego godzinę spotkania uczniowie i nauczyciele mogli dowiedzieć się za pomocą słów, obrazów i … gwizdów imitujących śpiew ptaków o nieznanym powszechnie „zielonym obliczu Elektrowni Kozienice”.

- W ciągu 50 lat budowy i działania Elektrowni wytworzył się na jej terenie i w jej otoczeniu swoisty ekosystem – mówi Jacek Tabor. - Miejsca te stały się siedliskiem dla wielu gatunków zwierząt, w tym tak unikalnych jak wąż gniewosz plamisty. Występują tu również w dużym bogactwie różnorodne, często unikalne rośliny. To wszystko staraliśmy się przekazywać podczas spotkań z młodzieżą, które również dla nas były bardzo inspirujące – dodaje.

Podczas prelekcji Jacek Tabor przekazywał także informacje na temat zwierząt czy roślin i przeprowadzał konkursy sprawdzające wiedzę zdobytą podczas prelekcji. Chętnych do udziału w nich było wielu, a trafne odpowiedzi premiowano zestawami nagród, wśród których była książka „Zielone oblicze Elektrowni Kozienice” oraz diaporama o tej samej nazwie. Każda ze szkół otrzymała także pamiątkowy dyplom. Szkoły odwzajemniały się swoimi dyplomami i pamiątkami, a sami uczniowie – brawami.

W ramach projektu Mazowiecko - Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne przygotowało także wystawę, na którą składa się 10 paneli. Była ona prezentowana między innym w Elektrowni Kozienice.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie