"Zielone oblicze Elektrowni Kozienice" - w szkołach odbył...

  "Zielone oblicze Elektrowni Kozienice" - w szkołach odbył się cykl spotkań pełnych ciekawej wiedzy

  KZ

  Echo Dnia Radomskie

  Echo Dnia Radomskie

  "Zielone oblicze Elektrowni Kozienice" - cykl spotkań w szkołach.
  1/8
  przejdź do galerii

  "Zielone oblicze Elektrowni Kozienice" - cykl spotkań w szkołach. ©Enea

  W siedmiu szkołach z Kozienic i powiatu kozienickiego, a także w bibliotece odbyły się spotkania pod nazwą „Zielone Oblicze Elektrowni Kozienice”. Uczniowie dwóch szkół wzięli też udział w akcjach ekologicznych prowadzonych na terenie Elektrowni.
  Mazowiecko - Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne od lat współpracuje z Eneą Wytwarzanie przy realizacji różnych zadań, prowadząc między innymi nadzór przyrodniczy. W tym roku stowarzyszenie zdobytą wiedzą i doświadczeniem postanowiło podzielić się z innymi. Wydana została książka „Zielone oblicze Elektrowni Kozienice”, a przy wsparciu Fundacji Enea i udziale wolontariuszy Enei Wytwarzanie realizowany był także projekt o tej samej nazwie.
  Adresowany on był głównie do dzieci i młodzieży, a zaczął się od wizyty uczniów dwóch kozienickich szkół: Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Urszuli Kochanowskiej. Była to okazja nie tylko do zdobywania wiedzy na temat ekologii i przyrody, ale także do zakładania razem z wolontariuszami Enei Wytwarzanie oraz członkami Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego w lesie otaczającym Elektrownię Kozienice budek rozrodczych dla nietoperzy.

  W listopadzie i grudniu 2018 roku odbyły się w szkołach podstawowych w Janikowie, Magnuszewie, Rozniszewie, Myśliszewicach, Ryczywole, Woli Chodkowskiej, Brzeźnicy, numer 4 w Kozienicach i Bibliotece Publicznej Gminy Kozienice - Filia nr 1 w Kozienicach spotkania i prelekcje. Udział w nich wzięło kilkaset i osób, a prelegentem był Jacek Tabor, prezes Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

  Podczas trwającego godzinę spotkania uczniowie i nauczyciele mogli dowiedzieć się za pomocą słów, obrazów i … gwizdów imitujących śpiew ptaków o nieznanym powszechnie „zielonym obliczu Elektrowni Kozienice”.

  - W ciągu 50 lat budowy i działania Elektrowni wytworzył się na jej terenie i w jej otoczeniu swoisty ekosystem – mówi Jacek Tabor. - Miejsca te stały się siedliskiem dla wielu gatunków zwierząt, w tym tak unikalnych jak wąż gniewosz plamisty. Występują tu również w dużym bogactwie różnorodne, często unikalne rośliny. To wszystko staraliśmy się przekazywać podczas spotkań z młodzieżą, które również dla nas były bardzo inspirujące – dodaje.

  Podczas prelekcji Jacek Tabor przekazywał także informacje na temat zwierząt czy roślin i przeprowadzał konkursy sprawdzające wiedzę zdobytą podczas prelekcji. Chętnych do udziału w nich było wielu, a trafne odpowiedzi premiowano zestawami nagród, wśród których była książka „Zielone oblicze Elektrowni Kozienice” oraz diaporama o tej samej nazwie. Każda ze szkół otrzymała także pamiątkowy dyplom. Szkoły odwzajemniały się swoimi dyplomami i pamiątkami, a sami uczniowie – brawami.

  W ramach projektu Mazowiecko - Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne przygotowało także wystawę, na którą składa się 10 paneli. Była ona prezentowana między innym w Elektrowni Kozienice.

  MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
  PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA radom@echodnia.eu lub Facebook.

  Łukash zagrał w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Boże Narodzenie z przymrużeniem oka czyli najlepsze MEMY na święta  Życzenia na Boże Narodzenie. Śmieszne, krótkie, świąteczne SMS


  Top 10 restauracji w Radomiu według portalu TripAdvisor. Gdzie dobrze zjesz?
  Rejestr pedofilów i gwałcicieli ZDJĘCIA NAZWISKA

  Przestępcy z regionu radomskiego. Oni są poszukiwani przez policję [ZDJĘCIA, LISTY GOŃCZE - część I]

  Przestępcy z regionu radomskiego. Oni są poszukiwani przez policję [ZDJĘCIA, LISTY GOŃCZE - część II]

  [b]Powiedział mamie, że nie przyjedzie na Święta, a potem zrobił jej niespodziankę. Jak zareagowała? (STORYFUL/x-news)


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Studniówki

  Mister Studniówki| Zobacz kandydatów! [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki| Zobacz kandydatów! [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>