Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złoty medal za wyroby ze skóry pytona

/jp/
Dziewczyny z radomskiej skórzanki prezentują wykonane przez nich etui, które zdobyło zloty medal poznańskich targów. Od lewej Karolina Turek, Justyna Chrząszcz i Aleksandra Wełpa.
Dziewczyny z radomskiej skórzanki prezentują wykonane przez nich etui, które zdobyło zloty medal poznańskich targów. Od lewej Karolina Turek, Justyna Chrząszcz i Aleksandra Wełpa. skorzanka.com.pl
Trzyczęściowe etui na przybory piśmienne wykonane ze skóry pytona przez uczniów i nauczycieli radomskiej "skórzanki" wyróżnione podczas Międzynarodowych Targach Obuwia, Skóry i Wyrobów Skórzanych w Poznaniu.

Autorki nagrodzonego etui to uczennice trzeciej klasy Technikum Kaletniczego Zespołu Szkół Zawodowych imienia Jana Kilińskiego w Radomiu: Karolina Turek, Justyna Chrząszcz i Aleksandra Wełpa. Dziewczyny od razu przyznały, że ich projekt mógł być zrealizowany tylko dzięki troskliwej pomocy doświadczonych nauczycielek zawodu tej placówki oświatowej.

- Robiłyśmy to bardzo powoli, dokładnie, z dbałością o szczegóły i jakość wykonania. To naprawdę świetna rzecz móc coś wykonać od początku do końca - od projektu po wykończenie - mówi Aleksandra Wełpa.

Wierzchnią część etui wykonano ze skóry pytona. Materiał - a dokładnie skrawki skóry węża - szkoła dostała z radomskiej firmy MSC Poland, która produkuje ekskluzywne obuwie oraz dodatki skórzane dla jednej z najbardziej znanych światowych marek.

- Często jest tak, że projekt powstaje z jakiejś potrzeby. Mieliśmy niewielkie fragmenty bardzo cennego materiału - to były odpady poprodukcyjne. Szkoda było, aby się tak drogi surowiec zmarnował - mówi Ewa Osińska, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych imienia Jana Kilińskiego w Radomiu.

Dyrektorka dodała, że skóra pochodziła od węża hodowlanego i nie ma mowy o złamaniu przepisów o ochronie rzadkich zwierząt. - Są na to stosowne certyfikaty - stwierdziła dyrektor szkoły.
Mało kto wie, że w Radomiu szyje się bardzo ekskluzywne wyroby skórzane, sprzedawane w najdroższych butikach na świecie, wykonane ze skór jaszczurek, krokodyli, ryb płaszczek, albo kangurów.

To nie pierwszy medal

W ubiegłym roku szkoła również dostała złoty medal za kolekcję torebek damskich. W tym roku na targi w Poznaniu pojechało 52 uczniów radomskiej "skórzanki". Mieli okazję poznać wszystkie najnowsze trendy mody, najnowocześniejsze technologie produkcji.

- W sumie uczymy się bardzo fajnego zawodu. Za kilka lat będzie zapewne mnóstwo fryzjerek, ale zapewne będzie brakowało kaletników. To jest właśnie szansa dla nas - mówi Karolina Turek, współautorka nagrodzonego złotym medalem etui.

- Czasami widzimy na mieście dziewczynę, która niesie zrobioną w naszych warsztatach torebkę. Myślę sobie: ale fajnie, że komuś się podobało to ci same zrobiłyśmy - dodaje jej koleżanka Justyna Chrząszcz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie