Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł generał Jan Podhorski. Był powstańcem warszawskim i żołnierzem obwodu Grójec. Poznaj jego historię

Aleksandra Szymańska
Aleksandra Szymańska
Generał Jan Podhorski w 2016 roku.
Generał Jan Podhorski w 2016 roku. Tomasz Wachowski
4 stycznia, w wieku 101 lat zmarł generał Jan Podhorski pseudonim Zygzak. Był żołnierzem Armii Krajowej „Głuszec” Grójec. W 1943 roku ukończył grójeckie liceum, a rok później z wyruszył z grójeckich ziem, by walczyć w Powstaniu Warszawskim.

Zmarł generał Jan Podhorski. Był powstańcem warszawskim i żołnierzem obwodu Grójec

Jan Podhorski urodził się w 1921 roku. Był polskim działaczem konspiracyjnym i generałem brygady Wojska Polskiego. Podczas kampanii wrześniowej walczył jako ochotnik w batalionie Obrony Narodowej, w okresie II wojny światowej był członkiem Związku Jaszczurczego, Narodowych Sił Zbrojnych oraz Armii Krajowej. Uczestnik powstania warszawskiego i powojennej konspiracji antykomunistycznej, represjonowany oraz więziony przez władze stalinowskie.

W 1927 cała rodzina Podhorskich przeprowadziła się do Rakoniewic w powiecie wolsztyńskim, gdzie Jan uczęszczał do szkoły podstawowej oraz gimnazjum. W 1933 wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego, którego był w okresie międzywojennym aktywnym członkiem. Działał w drużynie Harcerskiej imienia Tadeusza Kościuszki. Do chwili rozpoczęcia wojny zdobył 33 sprawności i funkcję przybocznego w 30-osobowej drużynie. Naukę gimnazjalną i licealną kontynuował w Wolsztynie. Tam też dał się poznać jako działacz społeczny należąc do sześciu organizacji szkolnych.

24 sierpnia 1939 jako ochotnik zgłosił się do batalionu Obrony Narodowej „Opalenica”, w szeregach którego walczył podczas kampanii wrześniowej. Uczestniczył między innymi w akcji internowania Niemców w Rakoniewicach. 12 września 1939 w walkach pod Sompolnem brał udział w walce na bagnety. Pięć dni później wraz z otoczoną pod Sannikami jednostką dostał się do niewoli. Okres jeniecki trwał dla niego kilka miesięcy, zakończył się w Cytadeli w Poznaniu, gdzie dzięki fortelowi powrócił do domu. Wrócił do Rakoniewic, gdzie wkrótce przyjechało po niego gestapo. Jak się okazało, najważniejszym powodem aresztowania był udział Jana w internowaniu Niemców na początku wojny. Cudem udało mu się uciec z aresztu po brutalnym przesłuchaniu.

W styczniu 1940 był jednym z założycieli harcerskiej organizacji konspiracyjnej „Orły”. Pod pseudonimem Marciniak, działał w grupie redagującej i drukującej gazetkę „Orły”. Po dwóch latach działalności w kwietniu 1942 przedostał się do Generalnego Gubernatorstwa. Tam złożył przysięgę w Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy. Po scaleniu organizacji jako żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych trafia do Grójca. Tam kontynuował przerwaną naukę w tajnym Liceum Ogólnokształcącym.

Po wybuchu powstania warszawskiego z grójeckich ziem trafił na punkt kontaktowy w Domu Technika w Warszawie. Walczył w szeregach pułku, następnie w 2. kompanii batalionu Armii Krajowej „Miłosz”. 23 sierpnia 1944 jako dowódca jednej z grup szturmowych wziął udział w zdobyciu Komendy Policji i kościoła świętego Krzyża, a z początkiem września szukał możliwości przebicia się wraz z oddziałem poza Warszawę. Po zakończeniu powstania, będąc już w stopniu podporucznika, więziony był przez w Stalagu nad Łabą. 23 kwietnia 1945 obóz został wyzwolony przez wojska radzieckie.

Po wojnie przyjechał do Poznania. Początkowo rozpoczął studia medyczne, ale szybko przeniósł się na leśnictwo. Jako przeciwnik sowietyzacji kraju wstępuje do konspiracji i współorganizuje działalność konspiracyjną Młodzieży Wszechpolskiej, w której zajmował się sprawami wojskowymi. Po rozbiciu grupy przez Urząd Bezpieczeństwa w grudniu 1946, po 6-miesięcznym pobycie w areszcie, został skazany na 7 lat pozbawienia wolności. Więziony był Zakładzie Karnym we Wronkach. Po wyjściu na wolność powrócił na studia.

W latach 1993–2013 był prezesem Okręgu „Wielkopolska” Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w Poznaniu, później był prezesem Rady Naczelnej Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz członkiem Rady Kombatanckiej przy Marszałku Województwa Wielkopolskiego i Związku Powstańców Warszawskich.

Otrzymał wiele orderów oraz wyróżnień, między innymi:

  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Krzyż Walecznych
  • Warszawski Krzyż Powstańczy
  • Krzyż Narodowego Czynu Zbrojnego
  • Krzyż Partyzancki
  • Krzyż Armii Krajowej
  • Medal „Za udział w wojnie obronnej 1939”
  • Krzyż Kampanii Wrześniowej
  • Medal za Warszawę 1939–1945
  • Medal „Pro Memoria”
  • Medal pamiątkowy z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie