Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy nominowanych do Nagrody Świętego Kazimierza. Kto zostanie laureatem?

Barbara Koś
Kapituła Nagrody Świętego Kazimierza nominowała w poniedziałek pięciu kandydatów. Kto został laureatem?
Kapituła Nagrody Świętego Kazimierza nominowała w poniedziałek pięciu kandydatów. Kto został laureatem? Barbara Koś
Kapituła Nagrody Świętego Kazimierza nominowała w poniedziałek pięciu kandydatów. Kto został laureatem? Dowiemy się 6 marca.

Kandydatów do nagrody zgłaszali mieszkańcy i stowarzyszenia. Obradująca w poniedziałek w Resursie Obywatelskiej Kapituła Nagrody nominowała do niej - zgodnie z regulaminem - pięciu kandydatów.

Są nimi: Stowarzyszenie Przyjaciół Radomskiej Fary, Przemysław Bednarczyk, Mirosław Mazurkiewicz, Resursa Obywatelska i Jacek Lombarski.

Stowarzyszenie Przyjaciół Radomskiej Fary działa od roku 2008 i w roku 2010 - roku 650 - lecia kościoła pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela - przyczyniło się do popularyzacji znaczenia i roli zespołu Fary Radomskiej w historii miasta i kraju. Każdego miesiąca w Farze miały miejsce wydarzenia religijne i kulturalne, odbywały się także Dni Otwarte Fary, podczas których radomianie mogli zwiedzić kościół i jego zabytki. Stowarzyszenie wydało kilka pozycji mówiących o historii Fary. Zorganizowało konkursy plastyczny, fotograficzny i multimedialny popularyzujący Farę wśród młodzieży. Zainicjowało również promocję Fary zmierzającą do zwiększenia atrakcyjności turystycznej zespołu Fary Radomskiej a tym samym Miasta Kazimierzowskiego, poprzez, między innymi, Jarmark Świętojański.

Przemysław Bednarczyk historyk III Liceum Ogólnokształcącym imienia Dionizego Czachowskiego, działa w radomskim Towarzystwie Naukowym, ale szerzej dał się poznać jako pomysłodawca i autor scenariuszy widowisk historycznych, z czasów, między innymi, Powstania Styczniowego oraz "Cudu nad Wisłą", a także rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości.
W roku 2010 Przemysław Bednarczyk "dowodził" bitwą "Na Polu Chwały" (rok 1920), którą obejrzało ponad 5 tysięcy widzów, a także wraz z radomską ekipą brał udział w ogólnopolskiej bitwie pod Komarowem koło Zamościa, którą obejrzało ponad 10 tysięcy widzów. W Radomiu przygotował ciekawe widowisko "Malowane Polski zmartwychwstanie" w rocznicę Święta Niepodległości. Jest autorem filmu "Radom i jego nieznane miejsca" emitowanym w paśmie TVP 1 Historia.

Druh Mirosław Mazurkiewicz - nestor radomskich harcerzy wydał w roku 2010 książkę "W blasku harcerskich ognisk. Opowieść o dziejach Chorągwi Radomskiej". Jest to trzecia już część "Księgi harcerstwa radomskiego", spisywanej od roku 2001. Dwa tomy poprzednie "Jeszcze nie zagasły ogniska" (2001) i "Przy dogasającym ognisku" (2005) dotyczą kolejnych etapów rozwoju Związku Harcerstwa Polskiego na ziemi radomskiej od roku 1911 do roku 1998. Przypominają też sylwetki ponad sześćdziesięciu instruktorów ZHP mających szczególne osiągnięcia w pracy z harcerską młodzieżą. Tom "W blasku harcerskich ognisk" opowiada o dziejach Radomskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego. Obszerny tom zawiera też wiele fotografii harcerzy i harcerek, a także ich instruktorów. Są utrwalone na kliszach sceny z życia harcerskiego. Druh Mazurkiewicz urządził też nową ekspozycję Muzeum Harcerstwa Radomskiego w nowej siedzibie mieszczącej się w Młodzieżowym Domu Kultury przy ulicy Słowackiego 17.

Resursa Obywatelska uzyskała nominację za cykl działań popularyzujących historię Radomia. Robi to, między innymi, poprzez filmy "Świadkowie historii" i "Radomskie Portrety" oraz Festiwal Kultury Żydowskiej "Ślad".

Jacek Lombarski - dziennikarz "Tygodnika Radomskiego" jest autorem bardzo wielu publikacji z zakresu historii najnowszej. Od kilkunastu lat poszukuje śladów Hubala i Hubalczyków, jest inicjatorem i autorem scenariuszy licznych wystaw z walk okresu II wojny światowej na ziemi radomskiej. Posiada zbiór unikalnych fotografii z tych czasów.

Po wyłonieniu nominowanych Kapituła wybrała laureata Nagrody. Nagroda Świętego Kazimierza zostanie mu wręczona 6 marca o godzinie 17 w Resursie Obywatelskiej podczas uroczystego koncertu finałowego.

Nagroda Świętego Kazimierza przyznawana jest osobom i organizacjom pozarządowym, których działalność w minionym roku przyczyniła się do popularyzacji wiedzy o historii i tradycji Radomia oraz zachowania dziedzictwa kulturowego miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie