Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zaczęli szkolenie w Radomiu. Są obostrzenia sanitarne

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Terytorialsi zaczynający szkolenie w Radomiu musieli przejść badania pod kątem koronawirusa.
Terytorialsi zaczynający szkolenie w Radomiu musieli przejść badania pod kątem koronawirusa. Wojska Obrony Terytorialnej
Pięćdziesięciu ochotników rozpoczęło w miniony weekend 16-dniowe szkolenie podstawowe, po którym będą mogli pełnić służbę w 6. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Wcielenie odbyło się na terenie 62. Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Szkolenie podstawowe trwa szesnaście dni, podczas których ochotnicy zdobywają zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczne umiejętności takie jak posługiwanie się bronią, zasady zachowania na polu walki terenoznawstwo czy udzielanie pierwszej pomocy.

Na początek badania

Szkolenie odbywa się w trybie ciągłym prowadzonym zgodnie z programem opracowanym dla żołnierzy tej formacji. To szesnaście dni intensywnej nauki, poznawania specyfiki służby wojskowej, a niejednokrotnie walki z samym sobą, słabościami i wadami.
- Nabór do 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej został przeprowadzony przy zachowaniu reżimu sanitarnego i wszelkich środków bezpieczeństwa, wynikających z obowiązujących obostrzeń – zapewnia podpułkownik Łukasz Baranowski, dowódca 62. Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu.

Wcielenie pięćdziesięciu ochotników odbyło się w sobotę, 28 listopada na terenie jednostki wojskowej na radomskim Sadkowie. Kandydaci na początek zostali poddani badaniom na obecność COVID-19, następnie dopełniali formalności ewidencyjne, pobrali umundurowanie, sprzęt i wyposażenie wojskowe. Każdy z ochotników musiał również przejść test sprawności fizycznej, na który składały się pompki, skłony oraz marszobieg na dystansie trzech kilometrów.

Zaczęli trzyletni cykl

Szkolenie podstawowe kończy się przysięgą wojskową. Po niej nowo zaprzysiężeni terytorialsi będą kontynuować służbę we wszystkich pododdziałach 6 Mazowieckiej Brygady.

- Szesnastodniowe ćwiczenia są przepustką do dalszego szkolenia terytorialsów. Po ich zakończeniu żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczną trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych najczęściej w systemie weekendowym. Dodatkowo raz w roku każdy żołnierz będzie brał udział w poligonowych szkoleniach zintegrowanych. W ciągu trzech lat żołnierze będą szkolić się minimum 124 dni, po dwanaście godzin dziennie - wyjaśnia podpułkownik Łukasz Baranowski.

Zwarci oraz gotowi

W listopadowym wcieleniu w Radomiu wzięło udział dziesięć kobiet. Wśród nich znalazła się Paulina Moskwa. - Od zawsze interesowało mnie wojsko, chciałam iść na studia wojskowe, więc to dobry sprawdzian umiejętności. Nie mam obaw. Wiem, co mnie czeka i jestem na to przygotowana – przekonywała ochotniczka podczas pierwszego spotkania na terenie radomskiej jednostki.

Nowym kandydatem był również Piotr Karczewski. - Należę do Ochotniczej Straży Pożarnej w małej miejscowości w okolicy Radomia. Mam również dokumenty kwalifikowanej pierwszej pomocy, stąd też decyzja, by wstąpić do 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej – mówi kandydat i dodaje: - Dla mnie bardzo ważne jest niesienie pomocy wszystkim potrzebującym - dodaje żołnierz.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie