MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZUS podał najnowsze dane dotyczące zwolnień lekarskich w 2023 r. Jak długo nie ma nas w pracy i z jakiego powodu?

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 12 lat
ZUS przeanalizował dane z 2023 r. dotyczące zwolnień lekarskich. Okazuje się, że niewiele zmieniło się od zeszłego roku, jeśli chodzi o liczbę zaświadczeń, jednak zdecydowanie częściej korzystamy z nich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Zobacz, co jeszcze mówią liczby.

Spis treści

Trendy w zwolnieniach lekarskich według ZUS

Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 2023 roku pokazują, że wystawiono 27 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. To oznacza, że łączna liczba dni absencji chorobowej wyniosła 287,2 mln. Zwolnienia były wystawiane z tytułu choroby własnej, opieki nad dzieckiem oraz opieki nad innym członkiem rodziny.

Zwolnienie może wystawić po konsultacji medycznej lekarz POZ, lekarz specjalista, lekarz w szpitalu oraz lekarz stomatolog.
Zwolnienie może wystawić po konsultacji medycznej lekarz POZ, lekarz specjalista, lekarz w szpitalu oraz lekarz stomatolog. Pattanaphong Khuankaew / GettyImages

Porównując te dane z rokiem 2022, zaobserwowano spadek liczby dni absencji chorobowej o 0,6 proc. i wzrost liczby zaświadczeń lekarskich o 0,2 proc. – czyli o 50,5 tys. zaświadczeń. W 2023 roku liczba zaświadczeń lekarskich wystawionych z tytułu choroby własnej osobom ubezpieczonym w ZUS wyniosła 21,9 mln, a liczba dni absencji chorobowej z tych zaświadczeń 237,3 mln.

Jak długo jesteśmy najczęściej na zwolnieniu lekarskim?

Przeciętna długość zaświadczenia lekarskiego to 10 dni. W roku 2023, ponad połowę (55,7 proc.) zaświadczeń z tytułu choroby własnej wystawiono kobietom.

42,2 proc. zaświadczeń lekarskich z tytułu choroby własnej wystawiono na okres od 1 do 5 dni (z tego 6,6 proc. to były zaświadczenia jednodniowe). 23,1 proc. ogółu zaświadczeń wystawiono na czas od 6 do 10 dni; 29,6 proc. – od 11 do 30 dni.

Analizując te dane, ZUS zaobserwował wzrost (o 1,6 punktu procentowego) liczby zaświadczeń lekarskich wystawionych na krótki okres (od 1 do 5 dni) i jednoczesny spadek (o 1,2 punktu procentowego) liczby zaświadczeń wystawionych na okres od 6 do 10 dni.

W analizowanym okresie najwyższy odsetek (26,9 proc.) dni absencji chorobowej odnotowano w grupie wiekowej między 30 a 39 rokiem życia. W populacji kobiet wyniósł on 30,8 proc. Wśród mężczyzn najwyższy odsetek (24,4 proc.) odnotowano w grupie wiekowej 40-49 lat.

Jakie są najczęstsze przyczyny nieobecności w pracy?

W 2023 roku najczęstszą przyczyną absencji były:

  • choroby układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej – 17 proc. ogółu liczby dni absencji (40,4 mln dni absencji chorobowej);
  • choroby układu oddechowego – 14,5 proc. (34,3 mln dni); ciąża, poród i połóg – 14,2 proc. (33,7 mln dni);
  • urazy, zatrucia i „inne określone skutki działania czynników zewnętrznych” – 13,4 proc. (31,8 mln dni);
  • zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania – 11 proc. (26,1 mln dni).

Dane te pokazują nieznaczny wzrost liczby dni absencji chorobowej w grupie chorób układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej – o 0,6 punktu procentowego. Odnotowano spadek o 1,5 punktu procentowego w odniesieniu do liczby dni absencji chorobowej w związku z ciążą, porodem i połogiem. Natomiast w przypadku zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania liczba dni absencji chorobowej wzrosła o 9,5 proc. (PAP)

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: ZUS podał najnowsze dane dotyczące zwolnień lekarskich w 2023 r. Jak długo nie ma nas w pracy i z jakiego powodu? - Strona Zdrowia

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie