MKTG SR - pasek na kartach artykułów
3 z 7
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Krzysztof Nowak - wójt gminy Słupia w latach 2010-2018....
fot. archiwum

30 lat samorządu. Zobacz kto rządził gminą Słupia. Przypominamy wójtów od 1990 roku do dziś. Wyjątkowa historia taty i syna (ZDJĘCIA)

KRZYSZTOF NOWAK

Krzysztof Nowak - wójt gminy Słupia w latach 2010-2018.

Urodził się w 1974 roku, jest absolwentem Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (zootechnika), a także studiów podyplomowych na kierunku zarządzanie zasobami ludzkimi w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach.

Stanowisko wójta gminy Słupia (Jędrzejowska) piastował w latach 2010-2018. Związany z gminą Słupia od urodzenia. Do dziś mieszka w miejscowości Słupia i prowadzi gospodarstwo rolne.

Od 14 lutego 2019 roku pełni funkcję Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Kielcach. Od 1 lipca tego roku przeszedł na wyższe stanowisko urzędnicze w służbie cywilnej.

Za czasów urzędowania Krzysztofa Nowaka, gmina Słupia realizowała szereg przedsięwzięć ze środków własnych gminy, a także z partycypacją środków unijnych. Otrzymała dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej czterech budynków użyteczności publicznej: Zespołu Placówek Oświatowych w Słupi, Szkoły Podstawowej w Obiechowie, Ośrodka Zdrowia w Słupi, a także budynku po szkole podstawowej w Węgrzynowie, w którym obecnie mieści się Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy. Uzyskane zostało również dofinansowanie w tym zakresie na kolejne budynki komunalne, między innymi w Wywle, Nowej Wsi, Rożnicy, Sieńsku i Obiechowie.

Realizowane były także inwestycje wodno-kanalizacyjne podnoszące warunki życia mieszkańców. W ramach projektu "Budowa wodociągu i kanalizacji w Gminie Słupia" wybudowano ponad 20 kilometrów sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej w takich miejscowościach jak: Nowa Wieś, Słupia, Wywła, Rawka.

W 2015 roku zrealizowano program budowy ujęcia wody w miejscowości Wielkopole. W ramach projektu "Budowa przydomowych oczyszczalni w Gminie Słupia" wybudowano 145 przydomowych oczyszczalni ścieków. Realizacja projektu pozwoliła na wyeliminowanie zrzutu ścieków i wyciekanie ich do gruntu.

Również w 2015 roku opracowany został "Plan gospodarki niskoemisyjnej…", którego istotą było zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. W ramach odnawialnych źródeł energii rozpoczęto budowę 127 Odnawialnych Źródeł Energii z 60-procentowym dofinansowaniem (solary, kolektory ciepła).

Realizowano również zadania sportowo-rekreacyjne. W ramach programu "Orlik 2012" przy Zespole Placówek Oświatowych w Słupi wybudowano kompleks sportowy. Powstały także otwarte strefy sportowo-rekreacyjne w Sieńsku, Rożnicy, Nowej Wsi. W ramach projektu "Urządzenie placów zabaw…" wybudowano i urządzono place zabaw dla dzieci we wszystkich miejscowościach gminy. Celem tych projektów był rozwój infrastruktury kulturalnej, rekreacyjnej oraz umożliwienie zaspokojenia potrzeb społecznych mieszkańców gminy Słupia. Ponadto wdrożono nową politykę prosenioralną, na podstawie której pozyskano pieniądze na działalność "Klubu Seniora +" i wiele innych projektów. Jednym z ważniejszych była "Przebudowa budynku świetlicy wiejskiej w Słupi wraz z zakupem wyposażenia na potrzeby adaptacji budynku- Gminnego Centrum Kultury w Słupi".

W czasie trwania kadencji Krzysztofa Nowaka zostało zrealizowanych szereg inwestycji infrastrukturalnych. Znacznej poprawie uległo kilkanaście kilometrów dróg wewnętrznych, dojazdowych, gminnych oraz powiatowych. Dobudowane zostało oświetlenie uliczne w kilku miejscowościach na terenie gminy.

Zakupiono wyposażenie do remiz strażackich oraz sprzęt ratownictwa dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Dokonano wymiany centralnego ogrzewania w Zespole Placówek Oświatowych w Słupi oraz wymiany podłogi w sali gimnastycznej. Zakupiono liczne pomoce dydaktyczne na potrzeby szkół z terenu gminy. Zrealizowano także projekt pod nazwą "Wyposażenie świetlic wiejskich na terenie gminy Słupia". Świetlice wiejskie wyposażono w potrzebny sprzęt (krzesła, stoły, szafy), zakupiono również sprzęt nagłaśniający.

W 2015 roku dzięki dofinansowaniu zmodernizowano budynek gminy. Gmina otrzymała dofinansowanie ze środków PEFRON na zakup samochodu osobowego marki Volkswagen. Zakupiono także ciągnik i wóz asenizacyjny oraz samochód ciężarowy i autobus szkolny.

W 2013 roku w ramach Innowacyjnej Gospodarki 100 gospodarstw uzyskało sprzęt (komputery) oraz bezpłatny dostęp do Internetu przez okres 5 lat. Gmina uczestniczyła również jako partner w projekcie "Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej" w ramach Programu Rozwoju Polski Wschodniej.

W czasie trwania kadencji wójta Krzysztofa Nowaka gmina dostała ponad 4 miliony złotych na rewitalizację miejscowości Słupia. Realizowanych było także wiele mniejszych projektów. Złożonych zostało kilka wniosków na nowe projekty, które są obecnie realizowane.

Władze samorządowe Gminy Słupia w latach 2010 -1018 troszczyły się o potrzeby mieszkańców i skutecznie dbały o rozwój gospodarczy gminy. W 2015 r. w rankingu przeprowadzonym przez Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" w pozyskiwaniu przez samorządy pieniędzy ze środków unijnych Gmina Słupia uplasowała się na pierwszym miejscu. Z kolei wójt Krzysztof Nowak zajął pierwsze miejsce w plebiscycie "Echa Dnia" - "Samorządowiec Roku 2015 w powiecie jędrzejowskim".

Zobacz również

Tomasz Litwin wybrany na nowego starostę powiatu lęborskiego

Tomasz Litwin wybrany na nowego starostę powiatu lęborskiego

Motor - Górnik: gdzie oglądać? Transmisja i stream z półfinału baraży

Motor - Górnik: gdzie oglądać? Transmisja i stream z półfinału baraży

Polecamy

Czarne plamy i osad na liściach? To nie brud, tylko coś gorszego. Sprawdź, co to jest

Czarne plamy i osad na liściach? To nie brud, tylko coś gorszego. Sprawdź, co to jest

Boże Ciało w Ostrowcu Świętokrzyskim. Największa procesja przejdzie przez centrum

Boże Ciało w Ostrowcu Świętokrzyskim. Największa procesja przejdzie przez centrum

Sandomierski pisarz proponuje Dominikanom jak uratować powaloną, zabytkową lipę

Sandomierski pisarz proponuje Dominikanom jak uratować powaloną, zabytkową lipę