MKTG SR - pasek na kartach artykułów
5 z 201
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
W niedzielę, 8 września, na Dożynkach Wojewódzkich w...
fot. Michał Kolera

Dożynki Wojewódzkie w Opatowie. Byłeś? Znajdź się na zdjęciach! [WIDEO]

Dożynki Wojewódzkie w Opatowie. Byłeś? Znajdź się na zdjęciach!

W niedzielę, 8 września, na Dożynkach Wojewódzkich w Opatowie, które były także Dożynkami Diecezji Sandomierskiej, bawiło się kilka tysięcy ludzi z całego województwa. Dodatkową atrakcją było bliskie sąsiedztwo opatowskich zabytków - Kolegiaty Świętego Marcina i Bramy Opatowskiej, które w połączeniu z malowniczym rynkiem nadawały imprezie niezwykłego klimatu.

Więcej zdjęć na kolejnych slajdach.

Wszystko rozpoczęło się w Kolegiacie świętego Marcina w Opatowie, uroczystą mszą świętą dożynkową. Po ceremonii uformował się korowód, który przemaszerował na opatowski Rynek. Tam swoje wystąpienia mieli gospodarze dożynek, samorządowcy z powiatu opatowskiego, oraz zaproszeni goście.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski odczytał list od prezydenta Polski Andrzeja Dudy. - Dziękuję rolnikom za ich całoroczny wysiłek - napisał prezydent do naszych rolników.

- Witamy na dożynkach wojewódzkich. Są to także dożynki naszej diecezji - mówiła Małgorzata Jalowska, wicestarosta opatowski. - Rolnictwo to 80 procent powierzchni naszego powiatu. Jesteśmy z nim związani, co pokazuje dzisiejsza uroczystość - mówił Tomasz Staniek, starosta opatowski. Burmistrz Opatowa Grzegorz Gajewski przypomniał historię miasta. - Kiedyś Opatów był ważnym miejscem na mapie Polski. Wraz z transformacją ustrojową nastąpiła katastrofa gospodarcza. Nie ominęła także rolnictwa. Będziemy pracować, by uzdrowić sytuację w naszym regionie - powiedział burmistrz.

Posłanka na Sejm Anna Krupka odczytała list od premiera Polski Mateusza Morawieckiego. - Rolnictwo to nasza narodowa duma. Rozwój rolnictwa jest priorytetem naszego rządu - napisał Prezes Rady Ministrów.

Zgodnie z dożynkowym zwyczajem, chleb od starostów dożynek Renaty Jędrzejewskiej z Wojciechowic i Edwarda Kupca ze Strzyżowic w gminie Opatów przyjął Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

- Witam wszystkich gospodarzy z Ziemi Świętokrzyskiej. Chciałem wam podziękować za to, że zapewniacie bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju - mówił Andrzej Bętkowski.

- Bardzo podobało mi się na dożynkach. Byłam zachwycona marszałkiem województwa Andrzejem Bętkowskim i Renatą Janik, wicemarszałkiem. To bardzo przystępni ludzie, nie są wyniośli, chociaż piastują wysokie stanowiska. Wspaniałe towarzystwo. Dożynki były również okazją do wymienienia się doświadczeniami z rolnikami i kołami gospodyń wiejskich z innych części regionu - mówiła starosta dożynek Renata Jędrzejewska.

Po przemówieniach odbyły się prezentacje powiatów, które przywiozły na opatowskie dożynki swoje wieńce. Były naprawdę piękne i wszyscy z zachwytem podziwiali ogrom pracy, jaki twórcy włożyli w tworzenie tych ludowych dzieł sztuki. Wieńce zostały także ośpiewane. Delegacjom z poszczególnych powiatów towarzyszyli także tamtejsi samorządowcy.

W konkursie na najładniejszy wieniec wygrał ten z powiatu sandomierskiego.

W tym czasie dookoła Rynku w Opatowie trwała wesoła zabawa. Stragany ustawiły organizacje rolnicze, rządowe agencje związane z rolnictwem, szkoły, sprzedawcy regionalnych przysmaków. Największe tłumy gromadziły się jednak obok stoisk kół gospodyń wiejskich.

- Dziś częstujemy wszystkich kapustą z żeberkami. Wkrótce będziemy reprezentować z tą potrawą województwo świętokrzyskie na ogólnopolskim konkursie "Polska smakuje" w Poznaniu. Atmosfera dziś jest bardzo dobra. Dopisała też pogoda - mówiły Magdalena Wieczorek i Monika Chat- Komoniewska z Koła Gospodyń Wiejskich w Topoli w powiecie kazimierskim.

- Bawimy się wspaniale. Jesteśmy pierwszy raz na dożynkach wojewódzkich, bo niedawno zaczęłyśmy działalność. Nasze pierogi cieszą się powodzeniem. Wszystko jest bardzo smaczne. Przyjechałyśmy w trzydzieści osób - mówiły panie z Koła Gospodyń Wiejskich Wianek Żerniczanek w gminie Baćkowice, w powiecie opatowskim.

- To nasze pierwsze dożynki. Dostałyśmy wyróżnienie za nasz wieniec. Mamy piękne zboże, uważam, że zaprezentowałyśmy się bardzo dobrze. Ludzie przychodzą do nas i są zachwyceni naszą pracą - powiedziała z Alina Włusek z Koła Gospodyń Wiejskich w Bejscach.

- Dożynki są bardzo ciekawe. Z zachwytem oglądałyśmy różne techniki wykonania wieńców. To bardzo interesujące. Nie wygrałyśmy w tym roku, ale może uda się w przyszłym - uśmiechała się Janina Kowalczyk z Koła Gospodyń Wiejskich w Bielinach, członkini zespołu Echo Łysicy.

Gwiazdą wieczoru był zespół Brathanki. Wystąpiły także zespoły ludowe z terenu województwa.

Zobacz również

Zawody strażackie w gminie

Zawody strażackie w gminie

Radomianie chętnie wypoczywali nad zalewem na Borkach w Radomiu [ZDJĘCIA]

Radomianie chętnie wypoczywali nad zalewem na Borkach w Radomiu [ZDJĘCIA]

Polecamy

Wybierasz wakacje nad morzem? Spędź urlop na polu namiotowym

Wybierasz wakacje nad morzem? Spędź urlop na polu namiotowym

Kiedy nauczyciele zaczynają urlop? To wcale nie dzień zakończenia roku szkolnego

Kiedy nauczyciele zaczynają urlop? To wcale nie dzień zakończenia roku szkolnego

CBA w szkołach w Ostrowcu Świętokrzyskim. Czego szukali agenci?

CBA w szkołach w Ostrowcu Świętokrzyskim. Czego szukali agenci?