Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Janusz Kamocki – Sandomierzanin, patriota, etnograf”. Nowa wystawa czasowa w Zamku Królewskim w Sandomierzu

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Głównym założeniem przygotowywanej ekspozycji jest przypomnienie sylwetki doktora Janusza Marii Saryusza Kamockiego (1927-2021), który przez całe życie związany był z Sandomierzem i Sandomierszczy-zną. Zobacz na kolejnych slajdach co pokazano na wystawie.
Głównym założeniem przygotowywanej ekspozycji jest przypomnienie sylwetki doktora Janusza Marii Saryusza Kamockiego (1927-2021), który przez całe życie związany był z Sandomierzem i Sandomierszczy-zną. Zobacz na kolejnych slajdach co pokazano na wystawie. Klaudia Tajs
Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na wystawę czasową zatytułowaną „Janusz Kamocki – Sandomierzanin, patriota, etnograf”. Wystawa została udostępniona dla zwiedzających do 21 stycznia 2024 roku.

„Janusz Kamocki – Sandomierzanin, patriota, etnograf”. nowa wystawa czasowa w Zamku

Głównym założeniem przygotowywanej ekspozycji jest przypomnienie sylwetki doktora Janusza Marii Saryusza Kamockiego (1927-2021), który przez całe życie związany był z Sandomierzem i Sandomierszczyzną. Na przestrzeni wielu lat współpracował również z naszą instytucją, organizując wystawy oraz odczyty naukowe.

Do zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu przekazał ponad 1,5 tysiąca pamiątek rodzinnych.

Doktor Janusz Kamocki był muzealnikiem, etnografem, żołnierzem Armii Krajowej ,pseudonim Mamut, działaczem opozycyjnym w okresie PRL.

Zobacz galerię zdjęć z wystawy o Januszu Kamockim

Zajmował się również badaniami etnograficznymi, związanymi głównie z problematyką kostiumologii ludowej oraz zasięgów grup etnograficznych. Z żoną Marią Kamocką z Gierowskich prowadził badania etnograficzne nad strojem sandomierskim, których wynikiem była praca ,,Strój sandomierski.” Prowadził również badania w Singapurze, Indiach, Nepalu, Indonezji, Tatarstanie, Armenii, Kirgistanie, Kazachstanie i Uzbekistanie. W 2016 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza.
Wystawa będzie miała charakter monograficzny, a jej narracja oparta zostanie na najważniejszych etapach życia, a przede wszystkim działalności patriotyczno -niepodległościowej i naukowej jej bohatera. Ekspozycję przygotował zespół kuratorski w składzie: doktor habilitowany Tomisław Giergiel oraz Karolina Gara z Działu Historycznego Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Na wystawie zaprezentowane zostaną obiekty pochodzące z prywatnej kolekcji: Joanny Kamockiej oraz ze zbiorów Muzeum Etnograficznego imienia Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Fotografii w Krakowie, Miejskiej Biblioteki Publicznej imienia Jana Długosza w Sandomierzu, Majsak. Galeria. Antyki w Sandomierzu, Urzędu Miejskiego oraz Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.
Wystawa została udostępniona dla zwiedzających do 21 stycznia 2024 roku.

Wystawa została objęta honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego profesora Piotra Glińskiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego oraz Burmistrza Sandomierza Marcina Marca.

Zobacz galerię zdjęć z wystawy o Januszu Kamockim

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto