Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
1 z 65
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Caritas Diecezji Kieleckiej obchodzi 30 - lecie odnowionej...
fot. Zdjęcia Krzysztof Krogulec

Obchody 30-lecia Caritas Diecezji Kieleckiej. W mszy świętej w katedrze uczestniczyli trzej biskupi, wielu księży i goście [ZDJĘCIA, WIDEO]

Obchody 30-lecia Caritas Diecezji Kieleckiej. W mszy świętej w katedrze uczestniczyli trzej biskupi, wielu księży i goście [ZDJĘCIA, WIDEO]



Caritas Diecezji Kieleckiej obchodzi 30 - lecie odnowionej działalności. Z tej okazji w czwartek w Bazylice Katedralnej w Kielcach odprawiona została uroczysta msza święta dziękczynna pod przewodnictwem biskupów kieleckich, z udziałem zaproszonych gości, księży, pracowników i wolontariuszy Caritas.
Mszy świętej przewodniczył biskup ordynariusz diecezji kieleckiej Jan Piotrowski, razem z nim koncelebrowali ją biskupi pomocniczy Marian Florczyk i Andrzej Kaleta. Było też kilkudziesięciu kapłanów, między innymi ksiądz Stanisław Słowik - dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej oraz zastępca dyrektora - ksiądz Krzysztof Banasik. Nie zabrakło, oczywiście, pracowników Caritas i wolontariuszy. O piękną oprawę muzyczną zadbał Chór Kantylena pod dyrekcją Barbary Barwińskiej.

-Zgromadzeni na tej Eucharystii wpisujemy nasze szczere i pełne wdzięczności Bogu i ludziom dziękczynienie za 30 lat działalności Caritas. 30 lat temu to wielkie dzieło miłosierdzia odradzało się po latach nieprzyjaznej polityki ludowego państwa polskiego wobec wyznaniowych dzieł charytatywnych. Rzeczywistość była inna i wiemy, że świat podstawowych ludzkich potrzeb zawsze istniał i wciąż istnieje. Jest on w Polsce i w naszym mieście, jest w bogatych krajach, a szczególnie daje znać o sobie w krajach na drodze rozwoju. Ten problem dostrzeże każdy kto patrzy na świat i ludzi sercem i oczami Jezusa w myśl jego własnych słów: „Ubogich zawsze będziecie mieć u siebie” - mówił w czasie homilii biskup kielecki Jan Piotrowski.

Po Eucharystii w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury odbyła się jubileuszowa Gala, podczas której podsumowane zostały działania Caritas, a także wręczone zostały medale biskupa kieleckiego Beati Misericordes - za szczególne osiągnięcia w pracy charytatywnej.

Galę swoim występem uświetnili niepełnosprawni podopieczni Caritas Diecezji Kieleckiej. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, między innymi pracownicy władz samorządowych.

Medale Beati Misericordes z okazji 30- lecia Caritas Diecezji Kieleckiej otrzymali


1. Teresa Habryń
Pani Teresa Habryń jest najstarszym stażem pracownikiem Caritas Kieleckiej. Jako jedna z pierwszych pracownic, 26 lat temu, uczestniczyła w tworzeniu Domu Pomocy Społecznej w Charsznicy. Przez wiele lat placówka nie miała stałego źródła finansowania i pracownicy zabiegali o pozyskanie różnych produktów rolnych na utrzymanie kuchni. Pani Teresa wykazuje się dużą zapobiegliwością i oddaniem w pracy, co doceniają pensjonariusze DPS.

2. Stanisława Rusek
Pani Stanisława Rusek od 1996 r. pracuje w Zespole Placówek Caritas w Miechowie jako księgowa. W początkowym okresie była jedynym pracownikiem administracyjnym Stacji Opieki Caritas w Miechowie. Obecnie jako najbardziej doświadczony pracownik tego Zespołu załatwia wiele spraw nie tylko księgowych, ale także administracyjnych i ogólnych.

3. Józefa Stanisława Cichoń
Pani dr Józefa Stanisława Cichoń od 1990 r. najpierw wolontaryjnie wspierała funkcjonowanie Domu Samotnej Matki w Wiernej Rzece. Pani dr nieodpłatnie udzielała porad w ramach prywatnej praktyki lekarskiej oraz opiekowała się matkami, które trafiły na oddział położniczy Szpitala Wojewódzkiego w Kielcach. Od 15 lat prowadzi poradnię ginekologiczną Caritas w Kielcach, promuje naturalne metody planowania rodziny i opowiada się za życiem od poczęcia, udzielając skutecznej pomocy nawet w przypadku skomplikowanego przebiegu ciąży pacjentek. Jej zaangażowanie w obronę życia jest świadectwem rzeczywistej pomocy Caritas dla matek w trudnościach.

4. Witold Krawczyk
Pan Witold Krawczyk od 20 lat jest kierownikiem Domu Pomocy Społecznej w Ratajach Słupskich. Dodatkowo przy DPS jest prowadzona stołówka charytatywna obsługująca m.in. kilka lokalnych szkół. Od pięciu lat w Ratajach działa także punkt wychowania przedszkolnego. Pan kierownik nadzoruje wszystkie te obszary i skutecznie zabiega o ich należyte funkcjonowanie.

Caritas Diecezji Kieleckiej - to warto wiedzieć
Dnia 18 listopada 1989 roku ówczesny Biskup Kielecki Stanisław Szymecki reaktywował do życia diecezjalną Caritas. Trzeba zaznaczyć jednak, że początki Caritas sięgają lat 30- tych XX wieku. Biskup Augustyn Łosiński łącząc rozmaite dzieła charytatywne w diecezji w 1931 r. powołał Związek Towarzystw Dobroczynności Caritas w Kielcach. W okresie międzywojennym, podczas okupacji i po wojnie prężnie rozwijały się dzieła miłosierdzia Caritas. W 1950 roku rząd komunistyczny Polski Ludowej wydaje dekret zabraniający dalszego prowadzenia działalności charytatywnej Kościoła Katolickiego w Polsce. Placówki stacjonarne (jak domy dziecka, zakłady opiekuńczo - lecznicze i domy dla starców) zostają przymusowo przejęte przez Zrzeszenie Katolików "Caritas", utworzone w tym celu przez reżim komunistyczny. Działalność pomocowa w środowisku (pomoc doraźna) przez długie lata jest kontynuowana jedynie przez nieformalne zespoły charytatywne w parafiach.

Po uchwaleniu przez Sejm PRL w maju 1989 roku Ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego zaczęła się odradzać Caritas Kościelna w Polsce. Diecezja Kielecka jako trzecia z kolei powołała na powrót do życia swoją Caritas. Poza siedzibą biura przy placu Najświętszej Maryi Panny w Kielcach nie udało się jednak odzyskać żadnych placówek ani mienia z dawnych lat. Trzeba było struktury Caritas w diecezji organizować od nowa. Pierwszym dziełem było utworzenie w styczniu 1990 roku stołówki charytatywnej dla osób biednych w Kielcach przy ul. Urzędniczej 7B, która po kilku latach wydawała ponad 600 obiadów dziennie. Równocześnie zaczęły powstawać nowe dzieła charytatywne takie jak: Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie, apteki (zwłaszcza z lekami z darów), domy opieki, kolonie dla dzieci z rodzin ubogich, świetlice środowiskowe, zakłady opieki zdrowotnej, kolejne stołówki i wiele innych dzieł wynikających z potrzeb lokalnych społeczności. W marcu 2004 roku Caritas Kielecka jako pierwsza organizacja w regionie otrzymała status organizacji pożytku publicznego. Na przestrzeni 30 lat działalności Caritas Kielecka dynamicznie się rozwija. Powstała sprawna sieć placówek pomocowych obejmujących wsparciem rozmaite grupy społeczne.

W 2019 roku w strukturze Caritas Diecezji Kieleckiej funkcjonuje 75 placówek o charakterze całorocznym oraz ok. 100 różnych projektów okresowych. Dzieła te realizuje ponad 1000 pracowników oraz blisko 3000 wolontariuszy dorosłych i młodzieży. Z pomocy Caritas Kieleckiej korzysta ok. 35 tysięcy osób rocznie. Dla wielu z nich to jedyne wsparcie jakie mogą otrzymać i podtrzymanie w nadziei, że nie pozostają sami w dźwiganiu brzemienia przekraczającego ich siły.

Dorota Kułaga

Zobacz również

Wybudują ważne rondo na Kurdwanowie. Inwestycja może ruszyć w 2025 roku

NOWE
Wybudują ważne rondo na Kurdwanowie. Inwestycja może ruszyć w 2025 roku

Starosta powiatu szczecineckiego wybrany. Jest też szef Rady Powiatu [zdjęcia]

Starosta powiatu szczecineckiego wybrany. Jest też szef Rady Powiatu [zdjęcia]

Polecamy

Świątek w Rzymie wpadła w szał smakowania włoskiej kuchni

Świątek w Rzymie wpadła w szał smakowania włoskiej kuchni

Polski związek odzyska zaufanie? "Trupy w szafach"

GORĄCY TEMAT
Polski związek odzyska zaufanie? "Trupy w szafach"

Jan-Krzysztof Duda i Magneus Carlsen w jednej drużynie na mistrzostwach

Jan-Krzysztof Duda i Magneus Carlsen w jednej drużynie na mistrzostwach