Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
2 z 10
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Głosuj tutaj: Bieliny: Rewitalizacja Zespołu Klasztornego na...
fot. archiwum/archiwum PAP

Osiem projektów ze świętokrzyskiego walczy o tytuł Inwestycja z Perspektywą 2024. Wśród nich Harmonia, Góry Świętokrzyskie i Lubianka

Gminy Bieliny: Rewitalizacja Zespołu Klasztornego na Świętym Krzyżu wraz z rozbudową Osady Średniowiecznej

Głosuj tutaj: Bieliny: Rewitalizacja Zespołu Klasztornego na Świętym Krzyżu wraz z rozbudową Osady Średniowiecznej;nf

Projekt „Podwyższenie walorów dziedzictwa kulturowego oraz rozbudowa infrastruktury kulturalnej i turystycznej poprzez rewitalizację Zespołu Klasztornego na Świętym Krzyżu wraz z rozbudową Osady Średniowiecznej” jest jednym z pierwszych, który uzyskał dofinansowanie w ramach perspektywy finansowej 2014-2020 ze środków RPO WŚ.

Beneficjentem projektu jest gmina Bieliny, partnerami zaś Klasztor Misjonarzy Oblatów MN na Świętym Krzyżu oraz Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.

W ramach projektu zrealizowane zostały następujące zadania:

Zadanie 1: Rewitalizacja Zespołu Klasztornego na Świętym Krzyżu.

Zadanie objęło następujące elementy:

Rewitalizacja pomieszczeń klasztornych (prace ogólnobudowlane i instalacyjne oraz wyposażenie) oraz Sanktuarium: Bazylika, Kaplica Oleśnickich, Zakrystii, Krużganków i przedsionka.

Prace ogólne w Sanktuarium objęły oświetlenie zewnętrzne Sanktuarium i klasztoru, przystosowanie dla ruchu osób niepełnosprawnych, instalację bezpieczeństwa (monitoring, sygnalizacja p-poż.) oraz stworzenie systemu informacyjnego (monitory informacyjne, informacja planszowa, lektor, przystosowanie do transmisji internetowej.

Zadanie 2: Rozbudowa Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej o Świętokrzyską Zagrodę Kultury – gmina Bieliny.

Zadanie polegało na rozbudowie „Osady Średniowiecznej” położonej w Hucie Szklanej poprzez budowę Świętokrzyskiej Zagrody Kultury. Zagroda będzie stanowić miejsce upowszechniania i udostępniania bogactwa zasobów materialnego i niematerialnego dziedzictwa kultury obszaru Gór Świętokrzyskich (folklor, gwara, śpiew, taniec, obrzędy, stroje, tradycyjne budownictwo, tradycyjne rzemiosła, widowiska itp.).

W piwnicach obiektu została przygotowana sala konferencyjna wyposażona w system nagłośnieniowy i sprzęt multimedialny do prowadzenia spotkań. Na parterze oraz na I piętrze zagrody została przygotowana dwupoziomowa ekspozycja multimedialna dotycząca materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego Gór Świętokrzyskiej.

Całość ekspozycji jest utrzymana w stylu zagospodarowania XIX-wiecznej i z początku XX-wiecznej wsi świętokrzyskiej. Wędrując przez poszczególne ekspozycje turysta przenosić się będzie do różnych pomieszczeń zagrody świętokrzyskiej. Program zwiedzania oparty jest na snuciu opowieści o dawnym życiu na świętokrzyskiej wsi, z uwzględnieniem podziału na pracę w gospodarstwie, cykl życia na wsi zgodny z porami roku, obrzędy i zwyczaje, tradycje, umiejętności rzemiosła, wsparte tradycyjnymi elementami zabudowy, zagospodarowania przestrzeni wiejskiej zagrody i gospodarstwa domowego oraz obejścia.

Przekaz i poznanie materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego w znacznej mierze oparty jest o prezentacje hologramowe oraz multimedialne, a także na bogatej formule interakcji z aktywnym uczestnictwem osób zwiedzających, formy i narzędzia ekspozycji będą dostosowane do potrzeb osób o różnych niepełnosprawnościach (hologramy postaci, multimedialni lektorzy, ekrany dotykowe, interaktywne ściany, sensory ruchu).

Inwestycja ma na celu wykorzystanie autentycznej spuścizny kulturowej G. Świętokrzyskich i budowie na niej oferty turystycznej w ciekawy, interaktywny sposób. Real. zadania pozwoli na udostępnienie i upowszechnienie, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży zasobów kultury ludowej, historii i tradycji G. Świętokrzyskich w formie oferty dla całych rodzin.

Projekt kreuje markowe produkty turystyczne. Wpływa na przeciwdziałanie marginalizacji obszarów wiejskich położonych wokół Św. Krzyża.

Realizacja projektu: 2016-2023.

Projekt „Podwyższenie walorów dziedzictwa kulturowego oraz rozbudowa infrastruktury kulturalnej i turystycznej poprzez rewitalizację Zespołu Klasztornego na Świętym Krzyżu wraz z rozbudową Osady Średniowiecznej współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

(źr. Serwis Samorządowy PAP)

Zobacz również

Czołowe zderzenie pod Myślenicami. Ranne dzieci i osoby dorosłe

Czołowe zderzenie pod Myślenicami. Ranne dzieci i osoby dorosłe

Wojewódzki finał o Puchar Tymbarku 2024 w Świeciu – dzień 1. Zobacz zdjęcia

Wojewódzki finał o Puchar Tymbarku 2024 w Świeciu – dzień 1. Zobacz zdjęcia

Polecamy

To już pewne! Bramkarz reprezentacji Polski dostanie prestiżową nagrodę

To już pewne! Bramkarz reprezentacji Polski dostanie prestiżową nagrodę

W piątek koncert szantowy na dziedzińcu Domu Kultury "Zameczek" w Kielcach [WIDEO]

W piątek koncert szantowy na dziedzińcu Domu Kultury "Zameczek" w Kielcach [WIDEO]

Mężczyzna podejrzany o znieważenie i naruszenie nietykalności policjantów

Mężczyzna podejrzany o znieważenie i naruszenie nietykalności policjantów