MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najważniejsze wydarzenia czerwca 2012 - kronika świętokrzyska

Redakcja
Euro 2012
Euro 2012
Czerwiec 2012 to miesiąc podsumowania matury, "Sabatu czarownic", "Scyzoryk Festiwal", wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w regionie i oczywiście Euro. Niestety to był także czas tragicznych wydarzeń nie tylko na drogach, ale i nad wodą. Do katastrofy na budowie wiaduktu doszło na krajowej siódemce w Szczukowicach koło Kielc. Przypominamy te i wiele innych wydarzeń z czerwca 2012.

Jak na ostatni miesiąc roku szkolnego przystało, wyłoniliśmy najlepszych nauczycieli w województwie. Ryszard Bielak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Podchojnach został Belfrem Roku 2011/2012 w województwie świętokrzyskim. Drugie miejsce przypadło Edycie Bobryk z Zespołu Szkół Ogólnokształcących numer 1 w Chęcinach, trzecie Beacie Łabęckiej z Zespołu Szkół imienia Jana Pawła II w Brzezinach.

Przyszedł też czas na podsumowanie tego, co nauczyciele zdołali wtłoczyć do młodych głów. Tegoroczną maturę zdało 80 procent spośród 330 tysięcy polskich maturzystów. W województwie świętokrzyskim odsetek zdanych matur wyniósł tylko 78 procent (najniższy wynik w kraju ex aequo z warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim).

Zmiana nastąpiła w Seminarium Duchownym w Kielcach. Nowym rektorem został 38-letni ksiądz Grzegorz Kaliszewski, sekretarz biskupa kieleckiego.

Pisaliśmy też o niezwykłym wyczynie pewnej pary. Alina Jędrys (żona starosty skarżyskiego) i rzeszowianin Piotr Krupa triumfowali na rozegranych w Chełmie Motoparalotniarskich Mistrzostwach Polski.

W czerwcu jak co roku ranking 100 najbogatszych opublikował tygodnik Wprost. Na trzeciej pozycji znalazł się kielczanin Michał Sołowow z majątkiem szacowanym na 7,45 miliarda złotych. Na 18 miejscu jest Krzysztof Klicki (1,3 miliarda), a na 81 Małgorzata i Bogusław Wypychewiczowie (264 miliony).

Informowaliśmy również w tym miesiącu, że Ewa Minge, znana projektantka mody i designerka podpisała umowę z Zakładami Porcelany Ćmielów na zaprojektowanie serii porcelanowych produktów, które będą sygnowane: Ćmielów by Eva Minge.

Ale czerwiec był ulubionym miesiącem roku dla fanów piłki nożnej, a to za sprawą rozgrywanych w Polsce i na Ukrainie mistrzostw Europy Euro 2012. Pół narodu, zwłaszcza to brzydsze pół, zasiadło przed telewizorami (nieliczni tylko mieli okazję zrobić to na trybunach), by oglądać jak o mistrzostwo Europy walczą najlepsi z najlepszych. Dla Polski Euro 2012 w wymiarze sportowym zakończyło się jak zwykle - naszym piłkarzom nie udało się wyjść z grupy, po przegranym meczu z Czechami nadzieje prysły.

Zakończył się organizowany w Kielcach przez Echo Dnia Scyzoryk Festiwal. W muzycznej rywalizacji po dwie statuetki zdobyli Małgorzata Nakonieczna i Kaniwa, a scyzoryka w kategorii debiut otrzymał Zespół Pustej Ściany. Ale było jeszcze jedno muzyczne święto: Sabat Czarownic 3 w kieleckim amfiteatrze na Kadzielni zachwycił widzów. Wśród gwiazd był m.in. Maryla Rodowicz, Edyta Górniak, Urszula, Lady Pank.

Informowaliśmy jeszcze o jednym wokalnym sukcesie. 14-letnia Wiktoria Smuga z Małogoszcza wygrała ogólnopolski festiwal "Zaczarowanej piosenki" stworzony przez aktorkę Annę Dymną i wygrała 24 tysiące złotych. Było też to, co panom zapiera dech w piersiach: 18-letnia Katarzyna Lasek z Małogoszcza została Miss Polonia Ziemi Świętokrzyskiej 2012. Szarfa pierwszej wicemiss przypadłą Aleksandrze Stajniak, drugiej wicemiss - Paulinie Kalembie.

W Świętokrzyskiem gościł prezydent Rzeczypospolitej Bronisław Komorowski. Odwiedził Kielce, Ostrowiec i Skarżysko-Kamienną. Nie obyło się bez zgrzytu - na spotkanie z głową państwa w stolicy województwa nie został zaproszony prezydent Kielc.

A w sanktuarium w Kałkowie-Godowie poświęcona została makieta tupolewa upamiętniająca ofiary katastrofy w Smoleńsku, w której zginął między innymi ówczesny prezydent Polski Lech Kaczyński z małżonką.

Pisaliśmy też w czerwcu o wyjątkowo tragicznej pomyłce. Karetka wezwana do 86-letniej mieszkanki Ciszycy-Kolonii w gminie Tarłów została skierowana do miejscowości o tej samej nazwie w gminie Koprzywnica, odległej o około 70 kilometrów. Niestety, starsza pani zmarła.
63-letni gospodarz z Podmarzysza zginął na własnym podwórku, najprawdopodobniej śmiertelne obrażenia powstały po tym, jak kopnął go koń.

Pięcioletnia dziewczynka zginęła w Połańcu na podwórku przed domem. Z ustaleń policji wynika, że dziecko podeszło do wózka widłowego i poruszyło oparte o skrzynię widły. Spadły, przygniatając pięciolatkę. Mimo prób reanimacji, nie udało się uratować jej życia.

63-letni mężczyzna zginął natomiast w kopalni dolomitu w Piskrzynie. Ciężarówką podjechał pod przewody wysokiego napięcia, podniósł skrzynię ładunkową, a potem wysiadł z wozu. Poraził go prąd o napięciu 15 tysięcy woltów.

Na drogach też nie było bezpiecznie. 30-letni policjant z Kluczewska**zginął w wypadku w miejscowości Kąparzów - stracił panowanie nad audi i uderzył w drzewo. Na krajowej siódemce w miejscowości Mierzawa zderzyły się dwa samochody osobowe i ciężarówka, życie straciło dwóch mężczyzn: 35- i 39-latek. Kilka dni później na siódemce w tym samym powiecie w wypadku znów zginął człowiek**.

Gorące promienie czerwcowego słońca przyciągnęły nad wodę mieszkańców i… śmierć. Pierwszą ofiarą był 18-letni chłopak, który utonął w zalewie w Zochcinku. Tragedia nad wodą rozegrała się też w Borkowie. Tu w pobliżu tamy szarpali się dwaj mężczyźni. Runęli do wody. Jeden z nich (3,7 promila alkoholu w wydychanym powietrzu) szybko znalazł się na brzegu, życia drugiego nie udało się uratować. Odnaleziono go godzinę później, niestety, nie udało się przywrócić funkcji życiowych.

W czerwcu doszło do katastrofy na budowie wiaduktu na krajowej siódemce w Szczukowicach koło Kielc. Na tory runęły cztery 25-tonowe metalowe belki stanowiące szkielet konstrukcji, a zostały ułożone zaledwie kilka godzin wcześniej. Strażacy oceniali, że przyczyną mogło być osunięcie się gruntu spod jednej z podpór. Po tej katastrofie świętokrzyski inspektor nadzoru budowlanego wstrzymał roboty na sześciu innych obiektach z powodu nieprecyzyjnych zapisów w projekcie montażu konstrukcji. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Niemiła przygoda spotkała w pracy wójta Bałtowa Andrzeja Jabłońskiego. 60-letnia interesantka po skończonej rozmowie wyjęła z torebki młotek i uderzyła samorządowa w głowę. Była trzeźwa. Zatrzymała ją policja. Z kolei starosta włoszczowski Zbigniew Matyśkiewicz ujawnił na sesji, że w starostwie prawdopodobnie doszło do przestępstwa - z kasy wypłynęły pieniądze, o których on mówi "liczące się kwoty". O sprawie powiadomił policję.

Zaognił się konflikt miedzy proboszczem a parafianami w podkieleckim Sukowie. Wierni uważali, że ksiądz zaniedbał kościół, więc świątynia, plebania i sala katechetyczna są w złym stanie. Biskup zdecydował o przeniesieniu proboszcza do innej parafii.

Pisaliśmy też o innej skandalicznej historii związanej z alkoholem. Należący do miasta Kielce klub Kotłownia, podlegający pod Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, wystąpił o zgodę na… sprzedaż alkoholu. Prezydent Wojciech Lubawski, który przed utworzeniem lokalu deklarował "Zero narkotyków i zero alkoholu" w czerwcu nie miał nic przeciwko.

A na koniec opowieść zagadkowa. "Miasto Borixona" - naklejki z takim hasłem pojawiły się na znakach przy drogach wjazdowych do Kielc, informujących o obszarze zabudowanym i ograniczeniu prędkości do 50 kilometrów na godzinę. Borixon czyli kielecki raper Tomasz Borycki odcinał się od akcji. Kto więc rozwiesił naklejki?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie