MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niebezpieczny pocisk u podnóża zamku w Chęcinach (zdjęcia)

Bartłomiej BITNER
Saperzy wydobyli niebezpieczny pocisk na Rynku w Chęcinach.
Saperzy wydobyli niebezpieczny pocisk na Rynku w Chęcinach. Łukasz Zarzycki
Bombowy dzień w Chęcinach. Robotnicy pracujący przy przebudowie chęcińskiego Rynku wczesnym poniedziałkowym popołudniem trafili na niewybuch. Szybko pojawiły się odpowiednie służby, teren znaleziska odgrodzono. Po godzinie 18 saperzy zabrali niewybuch na detonację.

[galeria_glowna]

Niebezpieczny pocisk u podnóża zamku w Chęcinach (zdjęcia)
Łukasz Zarzycki

(fot. Łukasz Zarzycki )

Jedno z najbardziej bombowych popołudni w swoim życiu przeżyli w poniedziałek drogowcy pracujący przy przebudowie Rynku w Chęcinach. Podczas prac ziemnych u wylotu z centrum tego miasta na ulicę Jędrzejowską (tuż przy lokalu Zajazd pod Srebrną Górą) trafili na niewypał.

- Wykonawca robót natychmiast nas o tym poinformował, następnie szybko zawiadomiliśmy odpowiednie służby - mówi Robert Jaworski, burmistrz Chęcin.

Saperzy, którzy zgłoszenie otrzymali około godziny 14.40, przybyli na miejsce znaleziska tuż po 15. Szybko odgrodzili teren, aby gapowicze nie zbliżali się do niewybuchu, bo w każdej chwili istniało zagrożenie eksplozją, i zajęli się jego wydobyciem.

CZYTAJ TEŻ:Pracowity poniedziałek saperów w Świętokrzyskiem

- Niewypałem okazał się pocisk artyleryjski produkcji niemieckiej z czasów II wojny światowej. Był długi na około 80 centymetrów, a jego średnica wyniosła 75 milimetrów - relacjonuje starszy sierżant Leszek Maj, dowódca patrolu rozminowania. Saperzy sprawnie zajęli się wyciągnięciem niewypału, bo już o godzinie 18 wyjechali z nim z Chęcin, aby go zdetonować.

- To niespodziewane znalezisko, pocisk leżał około metra pod ziemią, bardzo płytko - stwierdził jeden z okolicznych mieszkańców, który przyglądał się poczynaniom saperów.

Zaskoczenia nie krył też burmistrz Jaworski. - Byliśmy mocno zdziwieni wieściami od drogowców. Wcześniej natrafili na pozostałości historyczne z czasów średniowiecza, teraz najprawdopodobniej z okresu II wojny światowej. Cóż, dzisiejsza sytuacja dowodzi, że ziemia chęcińska kryje w sobie wiele niespodzianek - przyznał burmistrz Robert Jaworski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie