Słynny szachista Vladimir Maleniuk - mistrzem Starachowic

sal
26 marca, w sobotę w Domu Kultury Starachowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej odbyły się Otwarte Mistrzostwa Starachowic w Szachach Szybkich.

Turniej składał się z 9 rund w systemie szwajcarskim z tempem gry 30 minut dla zawodnika na partię z kojarzeniem komputerowym. W zmaganiach wystartowało 54 zawodników. Najliczniejsza grupa przyjechała z Radomia i Szydłowca. Miłą niespodziankę organizatorom sprawiło przybycie arcymistrza Vladimira Malaniuka z Ukrainy, który w latach 90 klasyfikowany był na 18 pozycji w rankingu światowym szachistów. Znany jest on również z opracowań teoretycznych debiutu - obrona holenderska. Obecnie arcymistrz specjalizuje się w szachach szybkich - czas na partie dla zawodnika poniżej 1 godziny.Odnosząc wiele sukcesów na arenie międzynarodowej. W klasyfikacji Mistrzostw Starachoiwc zwyciężył reprezentant Ukrainy Vladimir Malaniuk, drugie miejsce zajął Piotr Jędras z Kielc. Trzecie - Grzegorz Zaręba również z Kielc, czwarte - Jerzy Kot, piąte - Maurycy Pośnik z Makowiec. Wsród zawodniczek najlepszą była Iwona Sybis z Kielc, drugie miejsce zdobyła Anita Janus ze Starachowic. Trzecią lokatę wywalczyła także reprezentujaca gospodarzy Klaudia Karpińska. Na zakończenie odbyła się dekoracja i wręczenie nagród zwycięzcom, której w imieniu Organizatorów Mistrzostw dokonała Urszula Kaput - Członek Zarządu Klubu Szachowego GAMBIT. Organizatorami turnieju był Klub Szachowy GAMBIT, Dom Kultury Starachowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz Szkoła Podstawowa numer 6. Patronat nad rozgrywkami sprawuje Starosta Powiatu Starachowickiego. Sędzią Głównym zawodów był Roman Kaput.