Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobry rok Muzeum Wsi Kieleckiej i... ciekawe plany - wiejskie SPA, dawne zabawy i inne (WIDEO)

LID
Marszałek województwa Andrzej Bętkowski odwiedza podległe mu jednostki, pierwsze było Muzeum Wsi Kieleckiej, które może pochwalić się najlepszymi w swej historii wynikami.

- Miniony rok był rekordowy, jeśli chodzi o frekwencję – przyznał dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Mariusz Masny. Odwiedziło nas ponad 156 tysięcy osób. Mimo niedogodności spowodowanych budową drogi ekspresowej S 7 do skansenu w Tokarni przyjechało 118 tysięcy zwiedzających.

Magnesem ściągającym turystów są imprezy organizowane przez muzeum. Tych o charakterze etnograficznym, promujących dawne zwyczaje i obrzędy było w minionym roku 26. Festiwal Smaku, Święto chleba, Jawor u źródeł kultury czy Wytopki ołowiu to marki same w sobie, na które walą do Tokarni tłumy. Spodobały się też zaproponowane w tym roku Smaki jesieni i Rodzinne niedziele, na których gościło od 1000 do 2000 osób.

Gości nie brakowało także na pięciu imprezach patriotycznych, na przykład na widowisku Szlakiem Wrześniowej Chwały Oręża Polskiego. Muzeum przygotowało 18 wystaw czasowych a jego pracownicy przeprowadzili 9 badań terenowych. Świetnym sposobem promowania wiedzy są lekcje i warsztaty dla dzieci i młodzieży. Ich odbyło się 395.

- To wszystko sprawiło, że dostaliśmy wiele nagród, 2 gwiazdki w przewodniku Michelin po Polsce, drugie miejsce w rankingu najbardziej interesujących miejsc dla wycieczek szkolnych – mówi z dumą dyrektor.

Promocji skansenu w Tokarni służą też organizowane tu plenery filmowe. W tym roku w zabytkowych budynkach nagrywano 5 teledysków i 7 filmów, w tym superprodukcję: ”Legiony” Pawlickiego.

- Jesteśmy po pierwszej serii zdjęć, przed nami dwie kolejne – mówi dyrektor. Wizyta filmowej ekipy „Legionów” była dla muzeum bardzo opłacalna, bo filmowcy podarowali muzeum stworzoną na ich potrzeby karczmę. Urządzono ja w spichlerzu ze Złotej i tam pozostanie. – Musimy ją jeszcze doposażyć, temu służyły nasze badania, wkrótce karczma będzie gotowa – jako obiekt wystawowy, a nie czynny wyszynk – mówi dyrektor.

Plany na ten rok muzeum ma równie imponujące. Oczywiście odbędą się w nim znane od lat i lubiane imprezy: kiermasze świąteczne, festiwale. Do Rodzinnych Niedzieli dojdą trzy nowe: o dawnych zabawach czyli palec pod budkę, będzie też niedziela poświęcona wiejskiemu budownictwu a także wiejskie SPA – czyli jak dbano o urodę i higienę na XIX-wiecznej wsi.

Powiększy się także tematyka lekcji i warsztatów: muzeum zaproponuje zajęcia przybliżające tematykę stroju, powstawania materiałów oraz kulinariów. Zaproponuje grę terenową od patyczka do koniczka. – Zmodernizujemy także nasze ścieżki questingowe i dołożymy trzy nowe by pobyt u nas był jeszcze ciekawszy, pojawią się też 4 nowe szlaki turystyczne – dodaje dyrektor.

Najpoważniejszą inwestycja Muzeum Wsi Kieleckiej jest kontynuacja rozbudowy mauzoleum w Michniowie. – Prace idą zgodnie z harmonogramem i mauzoleum powinno zostać oddane jesienią tego roku – zapewnia dyrektor. – Staramy się o dofinansowanie na zorganizowanie obchodów kolejnej rocznicy, chcemy razem z Instytutem Pamięci Narodowej zorganizować konferencję i wydać dodatek do lokalnej gazety popularyzujący wiedzę o martyrologii wsi polskich.

Dla osób planujących wizytę w Muzeum Wsi Kieleckiej mamy dobrą wiadomość: bilety wstępu pozostają na niezmienionym poziomie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie