Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kielce bez Korony i izby wytrzeźwień? - radni debatowali nad budżetem na 2010 rok

Agata KOWALCZYK
Jest on historyczny, ponieważ po raz pierwszy jest do wydania tak kolosalna kwota: 1 miliard 150 milionów złotych. Większe od Kielc miasta mają do dyspozycji mniejsze fundusze. Dochody przekroczą zaledwie 920 milionów złotych. Aby pokryć różnicę konieczne będzie zaciągnięcie kredytu.

- Nigdy wcześniej żadnemu prezydentowi nie było dane stanąć przed takimi pieniędzmi. Mam świadomość historyczności tej chwili. Budżet jest bardzo ambitny. To efekt pracy co najmniej ostatnich 2 lat. Abyśmy mogli go wykonać konieczna jest współpraca z radnymi, bo mogą być potrzebne szybkie modyfikacje wciągu roku. Proszę go traktować jako nasz budżet, a nie budżet prezydenta - mówił Wojciech Lubawski, prezydent Kielc, rekomendując budżet.

Rekordową kwotę prawie 400 milionów złotych miasto przeznaczy na duże inwestycje współfinansowane przez Unię Europejską. Wśród nich najwięcej pieniędzy jest zaplanowanych na budowy dróg i rozwój komunikacji miejskiej.

CZY STAĆ NAS NA KORONĘ?

Radni chwalili budżet, ale znaleźli w nim także wady.
- Słabą stroną jest budownictwo mieszkaniowe - mówił Stanisław Rupniewski (SLD). - Planowane wydatki są mniejsze niż w tym roku, przekroczą zaledwie 7 milionów złotych. Zdaniem lewicy budownictwo mieszkaniowe powinno być priorytetem. Czy stać nas na dalsze utrzymywanie drużyny Korony w piłkarskiej ekstraklasie? Mamy dać 4 miliony złotych na przeciętnie grającą drużynę? - pytał podczas sesji.

Przypomniał, że następna Rada Miasta rozpocznie działalność w mało komfortowej sytuacji. - Zostawimy jej do spłaty gigantyczny dług - podkreślił.

PIENIĄDZE TYLKO DLA CENTRUM?

O wadach budżetu mówił Marek Wołowiec szef radnych Platformy Obywatelskiej. - Wydatki są zaplanowane odważnie, ale inwestycje powinni być realizowane w całym mieście, a nie tylko w centrum. Na peryferiach są one śladowe. Dlaczego "wypadła" ulica Łanowa, przy której mieszka 800 osób i od kilku lat była przygotowywana do budowy?

Radni wytknęli, że za małe pieniądze są zaplanowane na remonty szkół, budowę boisk, hal sportowych przy szkołach czy utrzymanie placówek kultury, zajmujących się edukacją dzieci. Zapowiedzieli, że w trakcie roku będą upominali się o dodatkowe pieniądze na te cele.

Zbigniew Marcinkowski (PO) wskazał nawet źródło, skąd można wziąć pieniądze na przykład na podwyżki dla aktorów teatru Kubuś. - Zlikwidować izbę wytrzeźwień. Takie placówki działają zaledwie w 20 miastach, nie musimy być wśród nich - mówił.

Mimo uwag, radni uchwalili budżet jednogłośnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie