Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciężkie tornistry krzywią dzieciom kręgosłupy - alarmują lekarze z Podkarpacia

Ewa Kurzyńska
Taki krzywy kręgosłup może być efektem przeciążonego tornistra, braku ruchu i ślęczenia nad komputerem - pokazuje lek. med. Dariusz Draguła, specjalista rehabilitacji.
Taki krzywy kręgosłup może być efektem przeciążonego tornistra, braku ruchu i ślęczenia nad komputerem - pokazuje lek. med. Dariusz Draguła, specjalista rehabilitacji. Dariusz Danek
Podręczniki powinny być wydawane w kilku częściach, podzielone na dwa lub trzy miesiące nauki. To z pewnością obniży wagę plecaków - zaapelował do minister edukacji Marek Michalak, rzecznik praw dziecka.

- Zgłaszane dotąd pomysły, na przykład by uczniowie mieli dwa komplety podręczników, z których jeden pozostawałby na stałe w szkole a drugi w domu, nie wszędzie wypalił, bo nie ma na to pieniędzy. Dlatego potrzebne są inne rozwiązania. O to proszą mnie rodzice - mówi rzecznik Michalak.

Rzecznik zaproponował, by MEN wpłynęło na wydawców i wzorem rozwiązań przyjętych dla dzieci z najmłodszych klas podstawówek podręczniki były opracowywane w kilku częściach, na dwa lub trzy miesiące nauki. Zamiast jednej "kobyły", byłyby więc trzy, cztery cieńsze, a więc lżejsze książki.

Nasze dzieci są krzywe

Lekarz medycyny Dariusz Draguła, specjalista rehabilitacji w przychodni specjalistycznej przy ulicy Hoffmanowej w Rzeszowie niejednokrotnie już bił na alarm, jaką szkodę wyrządzają kilogramy taszczone na młodych plecach. - Nasze dzieci są krzywe. Na 1200 przebadanych przeze mnie uczniów, tylko pięć, sześć procent nie miało żadnych wad postawy, ale to jest problem nie tylko nasz, ale ogólnopolski - mówi. - Niejednokrotnie prowadzone były też akcje ważenia tornistrów. Przeraża mnie ogrom kilogramów na plecach maluchów. Taki czwartoklasista waży około 20-25 kilogramów, a niejednokrotnie dźwiga około 6 kilo, czyli 1/3 swojej wagi. To tak, jakby dorosły człowiek ważący 80 kilogramów codziennie na plecach taszczył około 20 kilo!!! Konsekwencją są wady postawy.

- Najczęstsze to skoliozy boczne lub pionowe, ale też coraz więcej jest deformacji klatki piersiowej, na które wpływ ma półleżąca lub półsiedząca postawa przy ławce - mówi lekarz.
We wtorek wybiera się do Szkoły Podstawowej numer 14 w Rzeszowie, aby zbadać plecy uczniów.

- Poprosiła mnie o to dyrektor szkoły. To mi się bardzo spodobało. Idę i za darmo przebadam dzieciaki. Każdemu z nas zależy przecież na zdrowiu dzieci - mówi.

Ile powinien ważyć tornister?

- Waga tornistra nie powinna przekraczać 10 do 15 procent masy ciała - wyjaśnia Przemysław Biliński, główny inspektor sanitarny w Polsce.

Czym kierować się przy zakupie torby? - Tornister powinien mieć usztywnioną ściankę przylegającą do pleców. Jego ciężar powinien być rozłożony symetrycznie. Cięższe rzeczy dajmy na dno, lżejsze wyżej. Zwróćmy uwagę na równe, szerokie szelki. Ich długość powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców - radzi Biliński.
Dziecko powinno nosić plecak na obu ramionach. Rodzice powinni kontrolować, co dziecko wkłada do środka, bo maluchy często dźwigają wiele niepotrzebnych rzeczy: segregatory z kolorowymi kartkami na wymianę, maskotki, kasztany, zeszyty i książki z poprzedniego dnia, butelki, pamiętniki, instrumenty.
Nadmiar kilogramów to nie tylko ból i skrzywienia pleców, ale też na przykład zmniejszenie pojemności płuc.

Gdy sanepid prowadził akcję ważenia plecaków, zbyt ciężkie miała ponad połowa pierwszaków i drugoklasistów, ponad 43 procent uczniów trzecich klas i około 40 procent szóstoklasistów. Najcięższy pusty tornister ważył prawie 2 kilogramy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie