Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

10. urodziny Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 w Tarnobrzegu. Był tort, Leśny Kawaler i wielu gości. Zobacz zdjęcia

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Wideo
od 12 lat
Dziesięciolecie działalności świętuje Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 w Tarnobrzegu. Z tej okazji placówka zaprosiła sympatyków na urodzinowy tort oraz inaugurację kolejnego cyklu Akademii Przyrodniczej. Przybyło wielu gości, wśród nich Dawid Popończyk, znany jako Leśny Kawaler.

10. urodziny Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 w Tarnobrzegu

Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 w Tarnobrzegu mieści się w dawnej ujeżdżalni na terenie parku dzikowskiego. Należy do najchętniej odwiedzanych placówek przez dzieci i dorosłych. Jest to swego rodzaju muzeum przyrodnicze, traktujące o rzece Wiśle, jej środowisku, siedliskach oraz gatunkach zwierząt i roślin występujących w jej dolinie. W ten sposób Centrum propaguje wiedzę o funkcjonowaniu sieci obszarów chronionych Natura 2000, popularyzuje zasady ochrony przyrody i realizuje zadanie edukacji ekologicznej w gminie i w regionie.

Wnętrza mieszczą ogromną dioramę przyrodniczą, terraria, paludaria, akwaria. Jest także sala z czytelnią, sala multimedialna, pracownia mikroskopowa i plastyczna. Atrakcją centrum jest stała ekspozycja obejmująca m.in. terraria z żywymi przedstawicielami rodzimej herpetofauny - jaszczurkami i zaskrońcami, potężne akwaria z żywymi rybami i skorupiakami wiślanymi, przestrzenną dioramę obrazującą piaszczysty brzeg Wisły z modelami zwierząt i roślin, tablice interaktywne prezentujące odgłosy ptaków i zwierząt, okazy minerałów, przekroje drzew, elementy anatomiczne zwierząt i inne eksponaty, związane ze środowiskiem naturalnym. Można tu także obejrzeć fotografie przyrodnicze, zagrać w gry, sięgnąć po książki.

Centrum organizuje także konkursy fotograficzne, plastyczne i pikniki ekologiczne, zachęcając mieszkańców regionu do brania czynnego udziału w procesie ochrony przyrody. Pracownicy Centrum prowadzą także prelekcje i pogadanki przyrodnicze, spacery po Dolinie Wisły oraz otaczającym obiekt zabytkowym parku dzikowskim obfitującym w pomniki przyrody i rzadkie okazy roślin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie