Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

200 lat Gwardii Narodowej imienia Tadeusza Kościuszki z Majdanu Zbydniowskiego

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Gwardia Narodowa imienia Tadeusza Kościuszki
Gwardia Narodowa imienia Tadeusza Kościuszki Zdzisław Surowaniec
Jubileuszu 200-lecia powstania obchodzi Gwardia Narodowa imienia Tadeusza Kościuszki z Majdanu Zbydniowskiego.

Jak już o tym pisaliśmy w Echu Dnia, jubileusz był okazją do zorganizowania w Majdanie Zbydniowskim XXVI Podkarpackiej i XV Ogólnopolskiej Parady Straży Wielkanocnych „Turki 2018”. Wzięło w nich udział 45 oddziałów wraz z 16 orkiestrami dętymi z róznych części Polski.

– Gwardia Narodowa imienia Tadeusza Kościuszki jest chlubą naszej Małej Ojczyzny oraz symbolem wierności służbie i tradycji. Istnienie tej organizacji, wywodzącej się z dążeń niepodległościowych Regionu Nadsańskiego, stanowi dziś perełkę nie tylko na skalę regionu, ale zapewne ogólnopolską. Historia minionych dwóch wieków, przeplatana zrywami walki o wolną Polskę, potwierdza patriotyzm jaki leżał u początków tworzenia gwardii, będący wyrazem przyjęcia tradycji jej patrona, bohatera narodowego Tadeusza Kościuszki – mówił podczas uroczystości Paweł Gardy, wójt Gminy Zaleszany.

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się polową Mszą Świętą w Majdanie Zbydniowskim pod przewodnictwem biskupa seniora Edwarda Frankowskiego. Po niej nastąpił przemarsz oddziałów w asyście orkiestr dętych na stadion. Przed publicznością zaprezentowały się nie tylko oddziały z powiatu stalowowolskiego - z Majdanu Zbydniowskiego, Radomyśla nad Sanem czy Woli Rzeczyckiej oraz Nowej Dęby, ale także z całego Podkarpacia, a nawet i z drugiego końca Polski, z województwa wielkopolskiego i dolnośląskiego.

– Cieszymy się bardzo, że ta tradycja straży grobowych trwa od stuleci na podkarpackiej ziemi. Cieszymy się bardzo, że to wielkie dziedzictwo związane z miłością do munduru, do wojska, do wszystkich mundurowych służb na Podkarpaciu trwa, Jest ono niezmiennie związane z poczuciem bezpieczeństwa, przywiązaniem do tradycji, przywiązaniem do dziedzictwa kulturowego. Myślę, że wszyscy jak patrzą na Podkarpacie, to widzą bardzo innowacyjne województwo związane z przemysłem, z gospodarką, ale widzą też konserwatywne poglądy, umiłowanie tradycji, do dziedzictwa, do historii ojców naszych, do naszej wiary katolickiej – mówił Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego. O randze imprezy świadczy fakt, że honorowy patronat nad imprezą objęli Ewa Leniart Wojewoda Podkarpacki oraz Władysław Ortyl marszałek podkarpacki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie