Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Stalowej Woli – oddamy hołd Niezłomnym Bohaterom. Zobacz program

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Finałem dwudniowych uroczystości będzie bieg „Tropem wilczym”
Finałem dwudniowych uroczystości będzie bieg „Tropem wilczym” Archiwum
Żołnierze Wyklęci, niezłomni patrioci po zakończeniu II wojny światowej kontynuowali walkę o niepodległość Polski w obliczu komunistycznego reżimu. Ich heroiczne działania i poświęcenie dla ideałów wolności stanowią ważny element narodowej historii, a Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest okazją do uhonorowania ich bohaterskiego dziedzictwa. W Stalowej Woli również oddamy hołd tym nieśmiertelnym bojownikom o suwerenność i niepodległość Polski. Uroczystości przewidziane są na 1 i 3 marca 2024 roku.

Żołnierze Wyklęci niezłomni bohaterowie

- Dzisiaj, gdy zwracamy uwagę na wyjątkowe postacie w historii Polski, nie możemy zapominać o Żołnierzach Wyklętych – tych niezłomnych bohaterach, którzy po II wojnie światowej kontynuowali walkę o niepodległość Polski. To byli ludzie niezłomni w swojej postawie, gotowi poświęcić życie dla wartości, które uznawali za nadrzędne – wolności, niepodległości i prawdy. Ich heroizm i determinacja są świadectwem nie tylko odwagi jednostki, lecz także testamentem poświęcenia dla dobra wspólnego. W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zatrzymajmy się na chwilę, by oddać hołd tym, którzy poświęcili swoje życie dla Polski. Pamiętajmy o ich męstwie, bohaterstwie, oraz o cenie, jaką za swoje przekonania zapłacili. To nasz moralny obowiązek doceniać ich trudny los i zawsze pamiętać o ich wkładzie w historię naszego kraju. Zachęcam wszystkich do tego, by 1 i 3 marca wspólnie uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych i przyczynić się do utrwalania ich niezapomnianego dziedzictwa – mówi Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

Narodowy Dzień Pamięci

1 marca 2024 roku obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się o godzinie 10:00 na Placu Piłsudskiego od oficjalnych uroczystości wojskowych z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, wystawionej przez Garnizon Nisko. Orkiestra Dęta Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli dodatkowo wprowadzi uczestników w atmosferę tego ważnego dnia. W ceremonii wezmą także udział poczty sztandarowe, uczniowie oraz grono pedagogiczne stalowowolskich szkół.

O godzinie 18:00 w Kościele pw. Matki Boskiej Szkaplerznej w Rozwadowie odprawiona zostanie msza święta w intencji "Żołnierzy Wyklętych". Wieczorne modlitwy będą czasem refleksji i zadumy nad bohaterstwem Niezłomnych Patriotów. Po zakończonej mszy uczestnicy złożą kwiaty przy tablicy pamięci na ścianie kościoła, a następnie udadzą się na Cmentarz Wojenny w Stalowej Woli-Rozwadowie, gdzie złożą kwiaty przy grobie kpt. Tadeusza Gajdy ps. „Tarzan”.

W barwach 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich

3 marca 2024 roku Park Miejski stanie się areną różnorodnych wydarzeń upamiętniających Żołnierzy Wyklętych. O godzinie 14:00 odbędzie się tam pokaz musztry konnej w wykonaniu Sekcji Kawalerii w Obojnej w barwach 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. Następnie, wszyscy zgromadzeni będą mieli okazję obejrzeć inscenizację historyczną pod tytułem "Ostatni Bastion: Opowieść o Niezłomnych Żołnierzach Wyklętych". Narrację podczas inscenizacji poprowadzi niezastąpiony prof. Andrzej Olejko. Kolejnym punktem programu będzie pokaz dynamiczny żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wieczorem obchody przeniosą się w okolice lasu obok Urzędu Celnego, gdzie o godzinie 19:44 rozpocznie się Bieg Tropem Wilczym na dystansie 1963 metrów, a o 20:00 na 5000 metrów. Biuro zawodów będzie dostępne w dniu biegu w holu SPZOZ (Ambulatorium) przy ul. Kwiatkowskiego 2 w godzinach od 14:00 do 19:30. Pierwsze 250 zapisanych osób dostanie pamiątkową koszulkę i medal. Zachęcamy również do zabrania ze sobą oświetlenia, takiego jak czołówki czy latarki, aby bezpiecznie pokonać trasę biegu.

Uczestnicy niedzielnych wydarzeń będą mieli okazję skosztować grochówki i gorącej herbaty, zarówno w Parku Miejskim, jak i podczas Biegu Tropem Wilczym.

Organizatorami stalowowolskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych są: Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli oraz Stanisław Sobieraj Przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli. Partnerami wydarzenia są: Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Podkarpacki, Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów, Fundacja Przywróćmy Pamięć, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Zakłady Południowe”,

3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, 18 Pułk Saperów, Federacja Patriotyczna, Stowarzyszenie Kibiców Stali Stalowa Wola, RTM Sp. z o.o., Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli, Orkiestra Dęta Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, OSP Stalowa Wola, OSP Stalowa Wola osiedle Charzewice oraz Lasowiacki Hufiec ZHP w Stalowej Woli im. Powstańców Styczniowych. Patronatem honorowym uroczystości objęli: Janina Sagatowska Senator RP oraz Rafał Weber Poseł na Sejm RP.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Stalowa Wola 2024
1 marca

  • 10:00 – Oficjalne uroczystości wojskowe z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego wystawionej przez Garnizon Nisko, Orkiestry Dętej Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, pocztów sztandarowych, uczniów i grona pedagogicznego stalowowolskich szkół / Plac Piłsudskiego
  • 18:00 – Msza święta w intencji „Żołnierzy Wyklętych” / Kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej w Rozwadowie
  • Po mszy nastąpi złożenie kwiatów przy tablicy pamięci na ścianie kościoła oraz przy grobie Tadeusza Gajdy ps. Tarzan na Cmentarzu Wojennym w Stalowej Woli-Rozwadowie.

3 marca 2024

  • 14:00 - Park Miejski

- pokaz musztry konnej w wykonaniu Sekcji Kawalerii w Obojnej w barwach 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich
- „Ostatni Bastion: Opowieść o Niezłomnych Żołnierzach Wyklętych” – inscenizacja historyczna
- pokaz dynamiczny żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej
Las obok Urzędu Celnego, ul. Kwiatkowskiego
19:44 – Bieg Tropem Wilczym na 1963 m
20:00 – Bieg Tropem Wilczym na 5000 m

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie