Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi

Grzegorz LIPIEC [email protected]
sxc.hu
W Polsce to święto powoli staje się coraz bardziej popularne.

Ekolodzy, artyści, społecznicy 22 kwietnia przekonują, że o Ziemię mamy dbać każdego dnia. Tegorocznym obchodom towarzyszy debata nad nową ustawą dotyczącą odbioru odpadów komunalnych.

- To ważne święto, a my wraz z kolegami postanowiliśmy, że zawsze w pobliżu 22 kwietnia przygotujemy, jakąś inicjatywę - mówi Jakub Palacz, aktor rodem z Tarnobrzega, który pracuje w Krakowie, a w swoim rodzinnym mieście organizuje obchody Międzynarodowe Dnia Matki Ziemi.

W TROSCE

Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia. Święto to zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Tego dnia specjaliści, ekolodzy, samorządowcy, a także artyści przypominają nam jak ważna jest troska o Ziemię, ochrona środowiska naturalnego, ponieważ brak rozwagi w gospodarowaniu jej dobrami prowadzi do nadmiernej eksploatacji planety.
Pierwszy raz świętowano 22 kwietnia 2010 roku.

LOKALNIE

Podobnie, jak rok temu skromne uroczystości związane z Dniem Matki Ziemi w Tarnobrzegu przygotowało Stowarzyszenie Tripanacja.
- Rok temu było skromnie, tuż obok fontanny na Placu Antoniego Surowieckiego. W niedzielę formuła była identyczna, czyli występy artystyczne, plus przypominanie widzom, że należy dbać o swoją planetę. Było o tyle piękniej, że artyści występowali przed Zamkiem Dzikowskim w naszym pięknym parku - mówi Jakub Palacz. - Myślę, że naszym obowiązkiem jest robienie wszystkiego co w naszej mocy, aby przyszłe pokolenia nie musiały szukać nowego domu.

ŚWIĘTO Z NOWĄ USTAWĄ

Tegoroczny Dzień Matki Ziemi zbiega się z wprowadzaniem w życie przepisów nowej ustawy śmieciowej. Nowe przepisy mają sprawić, że znikną dzikie wysypiska, w lasach będzie czyściej, a palenie śmieci w piecach przestanie się opłacać. Teraz to samorządy będą decydować, jaka firma ma odbierać śmieci od wszystkich mieszkańców miasta lub gminy. Co najważniejsze odpady nie trafią wprost na wysypisko śmieci, tylko do regionalnych sortowni, które będą zobowiązane do odzyskania aż połowy śmieci.

- Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi nakładają na samorządy nowe obowiązki. Od zmian nie ma odwrotu. Stając się krajem członkowskim Unii Europejskiej mieliśmy świadomość, że musimy dostosować swoje prawodawstwo w tej materii do nowych wymogów. I tak się stało. Mamy nowe przepisy i musimy zrobić wszystko, aby im sprostać - mówi Norbert Mastalerz, prezydent Tarnobrzega.

JAK TO BĘDZIE WYGLĄDAŁO?

Zmianę przepisów nakazała Unia Europejska, przede wszystkim po to, by zwiększyć odsetek odpadów, które będą przeznaczone do recyklingu. Nowe prawo już zostało przyjęte, ale zacznie obowiązywać od 1 lipca 2013 roku.
Według nowych warunków odbioru śmieci w Tarnobrzegu, z koszy przed domami jednorodzinnymi odpady zmieszane będą odbierane dwa razy w miesiącu, z zabudowy wielorodzinnej - trzy razy w tygodniu. Odpady z selektywnej zbiórki z domów jednorodzinnych - dwa razy w miesiącu, a z blokowisk - w okresie od kwietnia do września: trzy razy na tydzień, od października do marca - dwa razy na tydzień.
Dwa razy w miesiącu właściciele nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej otrzymywać będą worki foliowe do segregacji odpadów. Ogłoszony przetarg obejmuje także zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych oraz odpadów remontowo-budowlanych. Odpady te będą odbierane w zabudowie jednorodzinnej - cztery razy do roku (harmonogram zbiórki zostanie ustalony przed podpisaniem umowy), a w zabudowie wielorodzinnej - dwa razy w miesiącu. Co będzie odbierane od mieszkańców: papier, tektura, tworzywa sztuczne, metale, szkło - zbiórka selektywna; odpady komunalne, zielone, chemikalia, sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, meble, odpady budowlane, zużyte opony oraz przeterminowane leki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie