Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

3 Maja w Stalowej Woli. Żywy obraz uchwalenia Konstytucji i polonez z wiceministrem [ZDJĘCIA]

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Dziewczynka ze śpiewnikiem z pieśniami patriotycznymi
Dziewczynka ze śpiewnikiem z pieśniami patriotycznymi Zdzisław Surowaniec
Już po raz czwarty w ramach obchodów Dni Stalowej Woli Muzeum Regionalne przygotowało wydarzenie pod hasłem „Niech się święci 3 Maja!”. Jest już tradycją, że tego dnia mieszkańcy spotykają się na Rynku w Rozwadowie, by wspólnie uczcić rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Obchody rozpoczęła trzeciomajowa parada, inspirowana tradycjami międzywojennego Rozwadowa. Aby pomóc współczesnym zrozumieć wagę i znaczenie Konstytucji w dziejach Polski i świata, odtworzony został „żywy obraz” nawiązujący do dzieła Jana Matejki Konstytucja 3 Maja 1791. Hołd twórcom Konstytucji złożyła młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1, słowem i historycznym przebraniem czcząc pamięć reformatorów i państwa oświaty.

Następnie wystawiony został spektakl pod hasłem „Tajemnice 3 Maja” w wykonaniu aktorów Teatru Poławiacze Pereł Improv z Lublina. Widowisko składało się z kilkunastu etiud komediowych w luźny sposób nawiązujących do tematyki okresu końca wieku XVIII. Było to przedstawienie wypełnione improwizowanymi historiami, dialogami oraz postaciami zaproponowanymi przez widzów. To podróż w przeszłość, nienaruszająca podstawowych faktów, wypełniająca niedopowiedzenia historyczne.

Zgodnie ze staropolskim obyczajem uczestnicy uroczystości odtańczyli „chodzonego” czyli poloneza z aktorzy, ale zaproszeni do niego zostali także wszyscy chętni (wśród tańczących był wiceminister Rafał Weber). Obchody zakończyło się wspólnym śpiewaniem piosenek patriotycznych z Grupą Rekonstrukcyjną Żołnierzy Wojska Polskiego „Wrzesień 1939” Jastkowice pod kierunkiem Edwarda Horoszki.

Przed rozwadowskim dworcem kolejowym odbył się występ reprezentacji sekcji tanecznej mażoretek z Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Miejskiego Domu Kultury. Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego.

Na finał odbyło się wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych z Grupą Rekonstrukcyjną Żołnierzy Wojska Polskiego „Wrzesień 1939” Jastkowice. Najmłodsi mieli okazję uczestniczyć w warsztatach tworzenia flagi i kotylionów w barwach narodowych.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie