Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

58 milionów złotych na modernizację szlaku kolejowego z Ostrowca do Tarnobrzega

/PISZ/
sxc.hu
Od najbliższej niedzieli, 11 grudnia zostanie uruchomiony nowy pociąg Twoich Linii Kolejowych łączący Przemyśl z Warszawą.

Pojedzie on między innymi przez Stalową Wolę, Sandomierz, Ostrowiec Świętokrzyski i Skarżysko-Kamienną. Dzięki temu po pięciu latach nastąpi powrót pociągów na niewykorzystywany w ruchu pasażerskim odcinek kolejowej linii Ostrowiec Świętokrzyski-Tarnobrzeg.

Przed powrotem składów pasażerskich na tą trasę wykonano pewne prace modernizacyjne w ramach programu na lata 2010-2015. Jak informuje Małgorzata Kwiatkowska, rzeczniczka PKP Polskie Linie Kolejowe Centrum Realizacji Inwestycji Oddział w Lublinie roboty budowlane były wykonane w 2010 roku. Dokonano wtedy między innymi wymiany nawierzchni torowej na długości 42 kilometrów (tor numer 2 na odcinku Skarżysko-Kamienna - Ostrowiec Świętokrzyski), zmodernizowano kilka obiektów inżynieryjnych. Poprawił się także stan techniczny 25 przejazdów kolejowo-drogowych i przejścia pod torami. Całość prac w kwocie 58 milionów złotych została sfinansowana z budżetu państwa.

Na lata 2012-2015 przewiduje się kontynuowanie inwestycji do Tarnobrzega, a konkretnie do tarnobrzeskiego osiedla wiejskiego Ocice. Będzie ona polegała między innymi na modernizacji toru szlakowego numer 2, aż 88 obiektów inżynieryjnych, modernizacje torów numer 1 i 2 na 15 stacjach i posterunkach, której będzie towarzyszyć wymiana rozjazdów oraz roboty około torowe. Zabudowane zostaną nowe lub przystosowane istniejące urządzenia do komputerowego sterowania ruchem kolejowym, co będzie wiązało się również z modernizacją istniejących nastawni lub budową nowych (stacja Ostrowiec Świętokrzyski). Zmodernizowane do wysokości 55 centymetrów zostaną perony wyspowe na stacjach: Starachowice Wschodnie, Ostrowiec Świętokrzyski, Dwikozy i na przystanku osobowym Tarnobrzeg-Sobów.

Zakłada się, że w ramach projektu modernizacją zostanie objętych 113 kilometrów toru. Dopuszczalna prędkość jazdy pociągów ma zostać podniesiona z 30 do 70 i 120 kilometrów na godzinę (pociągi pasażerskie) oraz z 30 do 70/80 kilometrów na godzinę (składy towarowe). Koszt pełnej realizacji projektu wyniesie 400 milionów złotych. Pieniądze, które mają być wydatkowane w latach 2012-2015, mają pochodzić z budżetu państwa (280 milionów złotych) oraz Funduszu Kolejowego (75 milionów).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie