Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

82. rocznica Zbrodni Katyńskiej. Uroczyste obchody w Nisku

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Składanie wieńców przed Tablicą Katyńską umieszczoną na ścianie Sanktuarium świętego Józefa
Składanie wieńców przed Tablicą Katyńską umieszczoną na ścianie Sanktuarium świętego Józefa Starostwo powiatowe
Pamięć o Katyniu w powiecie niżańskim jest żywa, czego dowodem były obchody 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, z udziałem władz powiatu.

Uroczysta Msza święta w Sanktuarium świętego Józefa w Nisku rozpoczęła obchody 82. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej, które odbyły się pod patronatem Przewodniczącego Rady Powiatu Niżańskiego. We Mszy świętej uczestniczył starosta niżański Robert Bednarz, przewodniczący Rady Sylwester Daśko, burmistrz Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk, burmistrz Gminy i Miasta Ulanów Stanisław Garbacz, zaproszeni goście, pracownicy starostwa i jednostek organizacyjnych powiatu oraz mieszkańcy Niska. Rangę uroczystości podkreślała obecność pocztów sztandarowych szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat niżański oraz harcerzy.

Po Mszy przedstawiciele władz powiatu z księdzem proboszczem Kazimierzem Harą oraz delegacje samorządów gminnych, wojska, policji, straży, organizacji społecznych i harcerzy, złożyli kwiaty pod Tablicą Katyńską.

Kolejny dzień obchodów zorganizowany został w Niżańskim Centrum Kultury „Sokół”, gdzie odbyła się akademia, którą przygotował polonista Marcin Folta. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz powiatu niżańskiego i zaproszeni goście. Uroczystość rozpoczęła się hymnem Polski a słowo wprowadzające wygłosił przewodniczący Rady Powiatu Sylwester Daśko, który wspomniał bohaterskich Polaków poległych na „nieludzkiej ziemi” słowami.

- Stanęliśmy wczoraj, jak jest to utwierdzone wieloletnią już tradycją, przed Tablicą Katyńską, umieszczoną na frontonie Sanktuarium Świętego Józefa w Nisku, by oddać cześć pomordowanym w Katyniu, Kozielsku, Ostaszkowie i wielu innych miejscach Golgoty Wschodu, oficerom Wojska Polskiego, funkcjonariuszom Policji Państwowej, urzędnikom państwowym, pracownikom sądownictwa i polskiej inteligencji, wśród których byli również synowie Ziemi Niżańskiej – wspomniał.

Następnie głos zabrali nauczyciele liceum dr Konrad Krzyżak – pracownik naukowy i nauczyciel historii, który wygłosił referat na temat wydarzeń katyńskich oraz Marcin Folta – nauczyciel języka polskiego, który odczytał Niżańską Listę Katyńską.

Wykład na temat upamiętnienia Ofiar Zbrodni Katyńskiej i przybliżenia miejsc upamiętniających te tragiczne zdarzenia wygłosił Mieczysław Barnat z Racławic, pasjonat historii, który podczas uroczystości przekazał swój bogaty zbiór książek i publikacji „Literatura Katyńska” dla Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Nisku.

Akademii towarzyszyła wystawa „Katyń – Golgota Wschodu” z wykorzystaniem materiałów zebranych przez p. Bolesława Chmurę, zmarłego już niżańskiego regionalisty.

Po akademii w NCK., zebrani przeszli do Auli niżańskiego Liceum, gdzie zaprezentowany został bardzo bogaty zbiór książek i publikacji przekazanych przez Pana Barnata.

Przypomnijmy, że Sejm RP podniósł w dniu 14 listopada 2007 r. do rangi święta datę 13 kwietnia, jako Dzień Katyński. Idąc tym śladem, Rada Powiatu Niżańskiego III kadencji, na Sesji w dniu 10 grudnia 2007 r., przyjęła przez aklamację, dzień 13 kwietnia za Powiatowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Jest to Dzień corocznego hołdu dla ponad 22 tysięcy zamordowanych na Wschodzie Polaków.

Po roku 2010 upamiętnienie mordu katyńskiego splotło się z pamięcią o tragicznie zmarłych członkach delegacji państwowej, udającej się na obchody 70. Rocznicy tej zbrodni, z Prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele.

Co roku w kwietniu, władze i mieszkańcy powiatu niżańskiego uczestniczą w uroczystościach poświęconych tamtym tragicznym dniom, kiedy dokonała została rzeź na Polakach, którym komuniści najczęściej strzelali w tył głowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie