Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Adam Wójcik - Łużycki z Tarnobrzega laureatem Nagrody imienia doktora Michała Marczaka dla regionalistów

OPRAC.:
Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
dr Adam Wójcik - Łużycki został uhonorowany Nagrodą imienia doktora Michała Marczaka
dr Adam Wójcik - Łużycki został uhonorowany Nagrodą imienia doktora Michała Marczaka Muzeum - Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu
Adam Wójcik- Łużycki, historyk sztuki, pierwszy dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega i prezes Towarzystwa Przyjaciół Tarnobrzega został uhonorowany Nagrodą imienia doktora Michała Marczaka. Wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie historii lokalnej oraz regionalistyki wręczono już po raz dziewiąty.

Nagroda Marczaka dla Adama Wójcika-Łużyckiego

Przedstawiciele Muzeum-Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu, Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu i Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego wręczyli Nagrodę Marczaka wybitnemu regionaliście. W 2023 roku nagroda przypadła w udziale Adamowi Wójcikowi - Łużyckiemu.

Na uroczystość w dzikowskim zamku przybyli bliscy laureata oraz miłośnicy historii naszego regionu. W laudacji Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum-Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu i jednocześnie prezes Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego, podkreślił wielkie zasługi tegorocznego laureata nagrody dla propagowania historii naszego regionu i porównał go z Michałem Marczakiem, wybitnym regionalistą, etnografem, bibliotekarzem i publicystą żyjącym w latach 1886-1945, zaznaczając, że podobieństwo tych postaci łączy nie tylko tytuł doktora, ale też ważne miejsce w historii Tarnobrzega i całego regionu.

O wybitnych zasługach Adama Wójcika - Łużyckiego mówił też starosta Jerzy Sudoł przypominając dorobek naukowy tegorocznego laureata nagrody i to, jak bardzo przyczynił się do powstania muzeum w zamku dzikowskim oraz jak angażował się w prace renowacyjne zamku.

Adam Wójcik-Łużycki to historyk sztuki, autor ponad stu książek, artykułów naukowych i popularnonaukowych, ale też współtwórca i wieloletni dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, a także prezes Towarzystwa Przyjaciół Tarnobrzega. Jak sam mówi, otrzymanie nagrody było dla niego wielkim zaskoczeniem, ale też ogromnym wyróżnieniem.

Wieczór w muzeum uświetnił koncert noszący tytuł „Czując” w wykonaniu lubelskiego duetu wokalistki Jolanty Sip i akompaniującego jej na gitarze Michała Lewartowicza.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie