Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aktywni pszczelarze - aktywna wieś Bieliniec, dzieci poznawały życie pszczół

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Pokaz okadzania pszczół, aby bezpiecznie zebrać miód
Pokaz okadzania pszczół, aby bezpiecznie zebrać miód Zdzisław Surowaniec
W pasiece w ogrodzie w Bielińcu odbyło się spotkanie dzieci i młodzieży w ramach projektu ,,Aktywni pszczelarze – aktywna wieś’’ realizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Wsi Bieliniec.

Młodzież jak i dzieci mieli możliwość zobaczyć jak wygląda praca w pasiece, zobaczyć ramkę pełną miodu wraz z pszczołami, ramkę z czerwiem oraz podstawowy sprzęt potrzebny do pracy w pasiece.

Zobaczyli nie tylko miód, który jako jedyny produkt pszczół im się kojarzył, różnego rodzaju ule, ale również wosk i kit pszczeli czyli propolis oraz pyłek który pszczoły przynosiły do ula. To wszystko zobaczyli na żywo. - Co jest ciekawe ,nikt się nie bał , że może pszczoła użądlić. Tu trzeba przyznać, że wykazali się dużą odwagą zbliżając się bardzo blisko do ula - ocenił Wacław Piędel, prezes Towarzystwa Przyjaciół Wsi Bieliniec i prezes Regionalnego Koła Pszczelarzy ,,Barć’’ w Bielińcu.

Na zakończenie spotkania obyła się degustacja miodu, piernika drożdżowego na miodzie i tradycyjne ognisko z pieczeniem kiełbasek.

Przed rokiem, podczas XIV Podkarpackie Święto Miodu, w konkursie na najlepszą pasiekę Podkarpacia 2018 wśród wyróżnionych znalazły się pasieki: Józefa Garbacza z Wólki Tanewskiej, Pawła Grzywacza z Wólki Tanewskiej i Wacława Piędla z Bielińca.

W kategorii „Producenci Miodów Pitnych i Nalewek Miodnych” I miejsce zdobyła nalewka z czarnej porzeczki z miodem i trójniakiem Małgorzaty Sudoł z Bielińca. Wśród wyróżnionych nalewek znalazła się także miodówka korzenna Wacława Piędla z Bielińca.

Wyróżnienie za miód nawłociowy w konkursie pt. „Który miód najlepiej smakuje w ocenie konsumentów” otrzymali państwo Elżbieta i Paweł Grzywacz.

Wszyscy spośród nagrodzonych i wyróżnionych osób są członkami Regionalnego Koła Pszczelarskiego „Barć” w Bielińcu. Koła, które aktualnie zrzesza 32 członków z gmin: Ulanów, Harasiuki, Krzeszów, Jarocin i Nisko.

Pszczelarze nie tylko poszerzają swoje pasieki, ale również sieją rośliny miododajne. Popularną rośliną jest facelia, którą sieją pszczelarze z Dąbrowicy, Glinianki, Bielińca, Wólki Tanewskiej i Wólki Bielińskiej. Do 1986 roku istniało w gminie Ulanów Gminne Koło Pszczelarzy, które zrzeszało pszczelarzy tylko z gminy Ulanów. Po 30 latach przerwy zostało odrodzone.- Mamy nadzieję, że z czasem będzie przybywać nowych członków, a wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy. Pomoc swoją dla koła deklarował burmistrz Gminy i Miasta Ulanów Stanisław Garbacz.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?



Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie