MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Babciowe” może przyspieszyć wzrost gospodarczy? Tak twierdzą pracodawcy. Co może się zmienić?

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Wzrost gospodarczy? Dzięki babciowemu. Tak twierdzą pracodawcy
Wzrost gospodarczy? Dzięki babciowemu. Tak twierdzą pracodawcy 123rf
Zdaniem organizacji pracodawców, projekt ustawy Aktywny Rodzic, popularnie zwany „babciowym”, stanowi istotny krok w kierunku aktywizacji zawodowej szerszych grup społecznych, co ma szanse przynieść gospodarce konkretne korzyści.

Spis treści

Według Kamila Sobolewskiego, głównego ekonomisty Pracodawców RP, przyjęcie projektu ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka, czyli Aktywny Rodzic, to działanie w dobrym kierunku. Jednakże, polityka na rzecz ułatwienia szerokim grupom społecznym powrotu na rynek pracy powinna uwzględniać także inne rozwiązania.

- Pozytywnym elementem tego pomysłu jest zamiar aktywizacji zawodowej nie tylko mam, ale też babć, czy w ogóle opiekunów dzieci. Tu jednak pojawia się pytanie, czy „babciowe” będzie też „dziadkowym”, bo to wcale nie wynika z projektu ustawy, a byłoby zaskakujące, gdyby dotyczyło tylko pań - zauważył Sobolewski.

Potencjał wzrostu gospodarczego

Wsparcie aktywizacji zawodowej powinno objąć również opiekunów seniorów, a także osoby niepełnosprawne czy chore - podkreśla ekspert Pracodawców RP. W jego ocenie, aktywizacja tych grup przyniosłaby znaczne korzyści gospodarce.

- Gdyby udało się zaktywizować 20 proc. osób niepełnosprawnych i obłożnie chorych oraz 30 proc. opiekunów, to moglibyśmy liczyć na 1,5 mln nowych pracowników, przy 14 mln, którzy obecnie pracują na etacie i 17 mln zatrudnionych w całej gospodarce. Nawet gdyby grupa zaktywizowanych podjęła pracę w skróconym o połowę wymiarze pracy, polska gospodarka zyskałaby dodatkowe 5 proc. PKB - oszacował Sobolewski.

Aktywizacja zawodowa a transfer pieniędzy

Sobolewski wskazał również, że nie można patrzeć na kwestię aktywizacji wyłącznie przez pryzmat bezpośredniego transferu pieniędzy. Bardzo ważnym elementem polityki społecznej jest - jego zdaniem - zwiększenie dostępu do usług społecznych, które ułatwiają łączenie obowiązków rodzinnych z pracą zawodową.

Jak podkreśliła Nadia Kurtieva z Konfederacji Lewiatan, wprowadzenie rozwiązań, które przyczynią się do aktywizacji zawodowej rodziców są o dawna oczekiwane przez przedsiębiorców. Według ekspertki, w Polsce zjawisko dezaktywizacji zawodowej jednego z rodziców jest częste i zwykle dotyczy kobiet, co widać po wskaźnikach dotyczących poziomu zatrudnienia kobiet i mężczyzn po urodzeniu dziecka.

„Babciowe” a sytuacja kobiet na rynku pracy

- Z danych wynika, że kobiety 10 razy częściej podają, że przyczyną braku ich aktywności zawodowej jest sprawowanie obowiązków opiekuńczych. Dlatego uzależnienie w ustawie świadczenia od tego, czy jest się zatrudnionym jest krokiem w dobrym kierunku - powiedziała Kurtieva.

Ekspertka podkreśla, że potrzebne są nowe rozwiązania wspierające kobiety w powrocie na rynek pracy po nieobecności związanej z urodzeniem dziecka.

Istotnym problemem w Polsce jest niewystarczająca dostępność placówek opiekuńczych dla dzieci do lat 3. - Dlatego możliwość wsparcia opieki nad dziećmi, które pozostają poza tym systemem opieki, przez dofinansowanie umowy z babcią korzystnie wpłynie na zwiększenie liczby osób aktywnych zawodowo i przyniesie korzyści gospodarce - oceniła Nadia Kurtieva.

Przyjęcie projektu ustawy „Aktywny rodzic”

Przedstawiciele Pracodawców RP i Konfederacji Lewiatan zgodnie wskazali, że projekt ustawy Aktywny Rodzic nie był konsultowany z partnerami społecznymi. - Szkoda, bo dotyczy kwestii związanych z aktywnością zawodową i sytuacją na rynku pracy – powiedziała Kurtieva.

Rząd przyjął projekt ustawy „Aktywny rodzic”. Zakłada on wprowadzenie trzech świadczeń dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia, w tym tzw. babciowe. - 1 października świadczenie powinno być dostępne w każdym polskim domu – zapowiedział premier Donald Tusk.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Babciowe” może przyspieszyć wzrost gospodarczy? Tak twierdzą pracodawcy. Co może się zmienić? - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie