MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Baranów Sandomierski włączył się w ogólnopolską akcję pod hasłem "Namioty Wyklętych"

KaT
"Namiot Wyklętych" stanął w czwartek, przed Środowiskowym Domem Kultury w Skopaniu. W jego wnętrzu przygotowano wystawę poświęconą żołnierzom wyklętym. Zwiedzający mogli poznać historię ich walki i prześladowań, a także sylwetki bohaterów podziemia niepodległościowego lat 1944-1963.

Bohaterowie na planszach
Namiot Wyklętych stanął wczoraj przed Środowiskowym Domem Kultury w Skopaniu. W jego wnętrzu przygotowano wystawę poświęconą żołnierzom wyklętym. Zwiedzający mogli poznać historię ich walki i prześladowań, a także sylwetki bohaterów podziemia niepodległościowego lat 1944-1963. - Pokazujemy tu także Wyklętych z naszych okolic lub związanych z naszymi mieszkańcami - mówiła Renata Domka, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Baranowie Sandomierskim. - To Aleksander Rusin „Rusal” , który był także żołnierzem Armii Krajowej i przez wiele lat walczył o niepodległość Polski. Jest także znany nam Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”. Pokazujemy, że nie są to bohaterowie bez twarzy, ale osoby, które kochały i walczyły.

Ojciec wychował mnie na patriotę
Edward Rusin, syn Aleksandra Rusin oglądając wystawę przyznał, że jest dumny ze swojego ojca. - Wychował mnie na patriotę - mówił Edward Rusin. - O tamtych, trudnych czasach wiem od taty i mamy, która była łączniczką w jego oddziale w Armii Krajowej. Ojciec przed wojną był w wojsku zawodowym. Brał udział w Kampanii Wrześniowej. Potem dostał się do niewoli rosyjskiej, skąd uciekł. Brał także udział w walce w obronie Lwowa.

Ważnym punktem wczorajszego spotkania było ogłoszenie wyników i wręczenie laureatom nagród w konkursie „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” ogłoszonym Zespół Szkół w Skopaniu. Konkurs odbywał się w trzech kategoriach: poetyckiej, plastycznej oraz na prezentacji związanej z Żołnierzami Wyklętymi. W południe, w sali widowiskowej Środowiskowego Domu Kultury pokazano film dokumentalny IPN pt. „Zapora”. W wydarzeniu uczestniczyła siostrzenica głównego bohatera, Krystyna Frąszczak, która spotkała się w widzami i podzieliła swoimi wspomnieniami o bohaterskim wujku.

Film „Zapora” zostanie pokazany także w niedzielę, piątego marca, w Środowiskowym Domu Kultury, gdzie prezentowane są konkursowe prace plastyczne.

Akcja Namioty Wyklętych została objęta honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy./KaT/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie