Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Nowa Dęba upamiętniła Żołnierzy Niezłomnych. Nie zabrakło biegu Tropem Wilczym

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
W niedzielę 1 marca Gmina Nowa Dęba, po raz kolejny, uczciła Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Na terenie Ośrodka rekreacyjnego „Nad Zalewem” odbył się "Bieg Tropem Wilczym", organizowany przez Samorządowy Ośrodek Sportu i Rekreacji w Nowej Dębie oraz 18 Pułk Artylerii. To wydarzenie, wsparte przez młodzież oraz nauczycieli ze szkół z terenu gminy, stanowiło nie tylko hołd dla bohaterów, lecz także symboliczną manifestację pamięci i patriotyzmu.

Gmina Nowa Dęba upamiętniła Żołnierzy Niezłomnych

W wydarzeniu uczestniczyli: starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł, burmistrz miasta i gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon, dowódca Garnizonu Nowa Dęba i 18 Pułku Artylerii pułkownik Piotr Męczyński, major Justin Bowen z US Army, dyrektorzy szkół, żołnierze, nauczyciele i mieszkańcy, których powitała p.o. dyrektora Samorządowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowej Dębie Iwona Serafin.

Uczestnicy wysłuchali krótkiego rysu historycznego odczytanego przez Mikołaja Rymaniaka z ZS nr 1 w Nowej Dębie. Zaproszeni goście w swoich wystąpieniach uczcili pamięć Żołnierzy Niezłomnych i podziękowali obecnym na wydarzeniu. Starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł podziękował burmistrzowi, pułkownikowi Piotrowi Męczyńskiemu, żołnierzom za obecność i licznie zgromadzonej młodzieży za niesienie „sztafety pamięci”.

Burmistrz w swoim wystąpieniu podkreślił ważność wydarzenia oraz to, że Nowa Dęba pamięta o Żołnierzach Wyklętych. Głos zabrał także dowódca Garnizonu Nowa Dęba płk Piotr Męczyński, który również podziękował wszystkim obecnym za uczczenie pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Mjr Justin Bowen podkreślił, że uroczystość ta poświęcona jest uhonorowaniu i upamiętnieniu Żołnierzy Wyklętych, którzy walczyli przeciw sowieckiej okupacji. Podkreślił on również swoją wdzięczność lokalnym władzom za możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu, które dało możliwość dzielenia się wspólnymi doświadczeniami kulturowymi. Zaznaczył również, że historia Polski i USA uczy nas, że wolność nie jest wartością daną za darmo, ale zdobytą przez poświęcenie.

Płk Piotr Męczyński w imieniu żołnierzy 18 Pułku Artylerii podziękował byłemu dyrektorowi Samorządowego Ośrodka Sportu i Rekreacji Adamowi Szurgocińskiemu, który przeszedł na emeryturę na początku tego tygodnia. Wręczając mu pamiątkowy grawerton, płk Męczyński podkreślił znaczenie ich wspólnych działań przy organizacji dotychczasowych wydarzeń i dziękował za możliwość korzystania z obiektów SOSiR przez żołnierzy.

Bieg poprzedzony został odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego” przez wszystkich obecnych na uroczystości. Dystans trasy liczył 1963 metry, co symbolizowało rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego. Honorowym starterem biegu był burmistrz Wiesław Ordon. Zmagania odbywały się bez rywalizacji sportowej, będac przede wszystkim okazją do wspólnego oddania hołdu i manifestacji patriotyzmu. Każdy uczestnik, niezależnie od tempa czy formy pokonania trasy (bieg, spacer, nordic walking), otrzymał pamiątkowy medal, a najszybszy zawodnik został nagrodzony przez pułkownika Piotra Męczyńskiego pamiątkowym coinem 18 Pułku Artylerii. Był nim uczeń II klasy S nr 1 w Nowej Dębie Kamil Kopeć. W biegu wzięli udział uczniowie ze szkół z terenu Gminy Nowa Dęba: SP w Chmielowie, SP w Jadachach, SP nr 2 w Nowej Dębie, ZS nr 1 i ZS nr 2 w Nowej Dębie. Ponadto na starcie zameldowali się żołnierze 18 PA, 33 WOG oraz US Army.

Źródło: www.nowadeba.pl

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie