Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie łatwiej założyć firmę?

Grzegorz LIPIEC
Założenie działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z ogromną biurokracją. Propozycje rządu mają to zmienić.
Założenie działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z ogromną biurokracją. Propozycje rządu mają to zmienić. Grzegorz Lipiec
Polska jest w światowym ogonie rankingów oceniających prowadzenie biznesu. A mieszkańcy Podkarpacia niechętnie zakładają własne firmy.

Założysz firmę przez Internet, sprawnie działający podpis elektroniczny. Takie ułatwienia dla przedsiębiorców przygotował rząd.

Według statystyk o wiele łatwiej jest prowadzić swoją firmę w Czarnogórze niż w Polsce. Wypełnianie papierów, niekończąca się biurokracja przytłacza ludzi przedsiębiorczych, którzy muszą w naszym kraju czekać nawet kilka tygodni na założenie własnego przedsiębiorstwa.

PAKIET ZMIAN

Jest szansa, że szybko może się to zmienić. W Sejmie i w Senacie na przyjęcie czeka bowiem pakiet ustaw, który ma uprościć życie polskim przedsiębiorcom. Do najważniejszych z nich należy uznać ustawę deregulacyjną, która zniesie obowiązek przedstawiania urzędowych zaświadczeń o dochodach oraz o braku zaległości we wpłatach składek do ZUS-u. Urzędnikom wystarczy oświadczenie z podpisem. Jeśli pakiet ustaw zostanie przyjęty to od lipca będzie można założyć firmę przez Internet, bez wypełniania ton formularzy.

Trwają także prace nad nowelizacją ustawy o podpisie elektronicznym. Dla przedsiębiorców jest on bardzo ważny, bo dzięki niemu firmy znacznie więcej spraw będą mogły załatwiać przez Internet.

CO Z JEDNYM OKIENKIEM?

Wszyscy pamiętają szumne zapowiedzi o tym, jak można sprawnie i szybko załatwić wszelkie formalności związane z założeniem firmy w "jednym okienku". Żeby założyć firmę wciąż trzeba odwiedzić trzy okienka. Poza urzędem gminy, trzeba się pofatygować do ZUS-u oraz do urzędu skarbowego.
Najprawdopodobniej od połowy roku zakładając własną działalność gospodarczą "jedno okienko" stanie się faktem. Zostanie ono ulokowane w urzędzie skarbowym i to tam przyszły przedsiębiorca w trakcie procedury rejestracyjnej spędzać będzie najwięcej czasu.

- Są takie plany. Jeśli staną się one faktem to wtedy nasza instytucja będzie odpowiadała za przepływ informacji oraz dokumentów zakładanej firmy - wyjaśnia Marek Skocki, naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu.
UBOGIE PODKARPACIE

Jak się okazuje mieszkańcy Podkarpacia niechętnie zakładają swoją firmę. Tylko co szesnasty mieszkaniec regionu prowadzi własną działalność gospodarczą. Daje nam to ostatnią lokatę w kraju. Ekonomiści twierdzą jednak, że kreatywności mamy sporo i robimy wszystko, na co pozwalają nam lokalne warunki.

Raport "Aktywność biznesowa Polaków", został przygotowany przez firmę Dun&Bradstreet. Opierając się na danych Głównego Urzędu Statystycznego, monitoringu gospodarczym liczącej ponad 3,4 mln bazie firm, analitycy wyliczyli, że na Podkarpaciu na jedną zarejestrowaną działalność przypada 16 mieszkańców. To daje nam ostatnie miejsce w kraju. Najlepiej pod tym względem wypadły województwa zachodniopomorskie i mazowieckie (8 mieszkańców na firmę).

Dlaczego? Według twórców raportu głównym czynnikiem są niskie dochody mieszkańców naszego regionu, a także brak dużego przemysłu, kiepska infrastruktura drogowa oraz przepaść w informatyzacji Podkarpacia względem innych województw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie