Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorców

Konrad SINICA [email protected]
Fundusz jest szansą na zmniejszenie bezrobocia. To obecnie jeden z największych problemów regionu.
Fundusz jest szansą na zmniejszenie bezrobocia. To obecnie jeden z największych problemów regionu. Konrad Sinica
Gmina Nisko współtworzy lokalny fundusz pożyczkowy.

Gmina Nisko przystąpiła do Lokalnego Funduszu Pożyczkowego Samorządowa Polska oraz Krajowego Funduszu Poręczeniowego Samorządowa Polska. Dzięki temu mali i średni przedsiębiorcy będą mieli okazję wzięcia pożyczki na preferencyjnych warunkach.

Inicjatorem programu Samorządowa Polska jest Związek Rzemiosła Polskiego, organizacja samorządu gospodarczego zrzeszająca blisko 300 tysięcy mikro, małych i średnich przedsiębiorców.

PILOTAŻOWY PROGRAM

Wdrażaniem programu zajęła się Unia Gospodarcza Samorządowych Funduszy Pożyczkowych Samorządowa Polska S. A. Jest to organizacja działająca na zasadach non profit, której celem jest stworzenie ogólnopolskiej sieci instytucji finansowych, zorientowanych na wspieranie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Jedna z takich instytucji powstaje na terenie Niska. Rada miejska podjęła już uchwałę o przystąpieniu gminy Nisko do Lokalnego Funduszu Pożyczkowego Samorządowa Polska. Ma to być spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której siedziba będzie mieściła się w Nisku. Niżański samorząd wykupił udziały o łącznej wartości 4 tysięcy złotych.

- Jest to pilotażowy program w skali Europy - mówi burmistrz Niska Julian Ozimek. - Takiego rozwiązania nie ma żadne państwo. Chodzi o to, żeby część gmin złożyła swoje środki i na to mają nałożyć się fundusze unijne.

Celem powołanego funduszu jest wspieranie sektora małych i średnich przedsiębiorstw poprzez ułatwienie im dostępu do finansowania dłużnego. Przedsiębiorcy zarejestrowani na terenie gminy Nisko będą mogli ubiegać się o pożyczki na cele związane z działalnością gospodarczą.

PRZECIWWAGA DLA BANKÓW

Spółka będzie udzielała pożyczek w wysokości do 25 tysięcy Euro. Oferowane pożyczki mają być konkurencyjne w stosunku do ofert banków i innych komercyjnych instytucji finansowych. Łatwiejsze mają być procedury ich uruchomienia i spłaty. Prostsze mają też być kwestie związane z wymaganym zabezpieczeniem pożyczki. Korzystniejsze będzie również oprocentowanie.

- Gdyby się udało, to by była przeciwwaga w stosunku do kredytowania przez inne banki - dodaje burmistrz Niska. - Byłby to nasz samorządowy bank, gdzie samorządy by decydowały o przyznaniu środków firmie. Ważne jest też to, że nie ma dywidendy. Jakikolwiek zysk z odsetek powiększa kapitał i zwiększa ilość pożyczek. Gmina na tym nie zarobi, jedynie będzie miała coraz większy fundusz do podziału.

Zgodnie z przyjętym planem, Lokalny Fundusz Pożyczkowy z siedzibą w Nisku będzie udzielał 264 pożyczek rocznie o przewidywanej wartości 24 tysięcy złotych. Według przyjętych założeń, wysokość udzielonych przez fundusz pożyczek w skali roku ma wynosić ponad 6 milionów złotych.

- Decyzje o przydziale będą zapadać w Nisku - twierdzi burmistrz Julian Ozimek. - Nie będzie to rozdawnictwo centralne, uznaniowe, tylko tu, na miejscu zdecydujemy, jakiej firmie przyznać środki.

POTENCJAŁ GOSPODARCZY

System będzie finansowany głównie ze środków Unii Europejskiej oraz krajowych i międzynarodowych instytucji finansowych. Jako zabezpieczenie realizacji programu Samorządowa Polska powołano Krajowy Fundusz Poręczeniowy, do którego również przystąpiła gmina Nisko. W tym przypadku wartość udziałów sięga 50 tysięcy złotych.

Przystąpienie przez gminę Nisko do programu Samorządowa Polska ma zwiększyć potencjał gospodarczy gminy. Zakłada się też wzrost aktywności gospodarczej przedsiębiorców, a co za tym idzie zwiększenie wpływów do budżetu z podatków. Program daje również szansę na złagodzenie jednej z największych bolączek regionu, czyli ogromnego bezrobocia. Na koniec roku w powiecie niżańskim zarejestrowanych było ponad 6 tysięcy osób pozostających bez pracy. Według stanu na koniec grudnia, stopa bezrobocia wynosi 23,7 procenta. To znacznie więcej niż stopa bezrobocia dla województwa podkarpackiego, która wynosi 15,6 procenta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie