MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Benefis odchodzącego na emeryturę Jerzego Augustyńskiego, założyciela Chóru Kameralnego w Stalowej Woli. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Na wydarzeniu pojawiło się mnóstwo osób. Zobacz więcej na kolejnych slajdach >>>
Na wydarzeniu pojawiło się mnóstwo osób. Zobacz więcej na kolejnych slajdach >>>Zdzisław Surowaniec
Szafirowa Harmonia Wspomnień – pod takim tytułem wystawiony został w sobotę 20 kwietnia spektakl muzyczny, będący jednocześnie benefisem przechodzącego w czerwcu na emeryturę Jerzego Augustyńskiego – doktora sztuk muzycznych, dyrygenta, menedżera kultury, zastępcy dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, z którym związany jest zawodowo nieprzerwanie od 1979 roku czyli 45 lat.

Benefis odchodzącego na emeryturę Jerzego Augustyńskiego, założyciela Chóru Kameralnego w Stalowej Woli

Kolor szafirowy w tytule benefisu oznacza 45 rocznicę. W sobotnim przedstawieniu na scenie pojawili się współpracownicy benefisanta, znakomici artyści zespołów Miejskiego Domu Kultury oraz wyjątkowi goście specjalni. Spektakl prowadził Paweł Gładyś, aktor Teatru imienia Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Oczywiście wieczorne przedstawienie, przy wypełnionej po brzegi sali widowiskowej, otworzył Chór Kameralny pod dyrekcją Kateryny Serediuk. Od chórzystów Maestro Jerzy otrzymał między innymi swój portret namalowany przez sandomierską artystkę Aleksandrę Karwat.

Zobacz zdjęcia:

Była okazja poznać także pozamuzyczne sportowe pasje benefisanta. A są nimi jazda konna, narciarstwo oraz windsurfing!

Jednym z gości specjalnych spektaklu był niezwykły artysta, wokalista jazzowy kompozytor i grafik Marek Bałata, podobnie jak Jerzy pochodzący z Mielca. Od 1990 roku 16 razy zwyciężał w dorocznym plebiscycie Jazz Top pisma „Jazz Forum” w kategorii Wokalista Jazzowy Roku. Zachwycił interpretacją utworów Krzysztofa Komedy i Czesława Niemena.

Lider Zespołu Muzyki Sakralnej „Lumen”

Dużą porcję humoru i ożywienia wniósł Paweł Steczkowski, muzyk, radiowiec, fotografik i filmowiec. Na scenicznej sofie zasiadł także Zbigniew Małkowicz, poznański kompozytor i dyrygent, założyciel i lider Zespołu Muzyki Sakralnej „Lumen”z którym od 2015 roku współpracuje Chór Kameralny. W lipcu ubiegłego roku obydwa zespoły wystąpiły podczas koncertu na wałach jasnogórskich przed kilkudziesięciotysięcznym audytorium pielgrzymów z całej Polski.

O współpracy z benefisantem opowiadali również Marek Bałata, dyrektor Miejskiego Domu Kultury Marek Gruchota, instruktorki tańca Beata Główka i Agnieszka Guzik, Magdalena Bucior-Sikora i Sylwia Świątek oraz pianista Bartosz Kanach. Pod dyrekcją Pawła Bazana zaśpiewał Chłopięcy Chór Cantus, prowadzony przez Katerynę Serediuk chór Lasowiacy, śpiewaczka operowa Gabriela Obara i piosenkarka Anna Litwin.

Wyświetlone zostały pozdrowienia od przebywającego w Chorwacji Chóru Gaude Vitae, zaprzyjaźnionych chórmistrzów ze Lwowa, kolumbijskiego Medellin oraz muzyków Konrada Mastyły i Alberta Stensena.

Zobacz zdjęcia:

Kompozycja Mariana Bieniasa „Stalowa Wola”

Maestro Jerzy zajął też miejsce za pulpitem, dyrygując utworem „Pan jest Moim Pasterzem” pochodzącym z Oratorium „Miłosierdzie Boże” Zbigniewa Małkowicza, w którym przejmującą partię solową wykonał Marek Bałata. Następnie odbyła się symboliczna ceremonia przekazania przez Jerzego batuty ukraińskiej dyrygentce Katerynie Serediuk, która przejęła kierownictwo Chóru Kameralnego. Pod Jej dyrekcją, na zakończenie benefisu, połączone chóry z towarzyszeniem orkiestry wykonały kompozycję Mariana Bieniasa „Stalowa Wola”.

Po licznych gratulacjach dla benefisanta, między innymi od Władz Samorządowych Województwa, Powiatu i Miasta, w foyer odnowionego pięknie Miejskiego Domu Kultury, na wszystkich gości czekała lampka wina.

Muzyczna droga Jerzego Augustyńskiego

Muzyczną drogę Jerzy Augustyński rozpoczynał w ówczesnym Zakładowym Domu Kultury jako instruktor muzyki i asystent Stanisława Steczkowskiego – swojego artystycznego Mistrza. O bliskości ich kontaktu i zażyłości świadczyło choćby to, że Maestro Jerzy przez pierwsze dwa lata pracy mieszkał w domu Steczkowskich.

W 1985 roku Jerzy Augustyński założył Chór Kameralny, z którym jako dyrygent osiągał sukcesy na scenach krajowych i zagranicznych. Wielokrotnie wraz z zespołem występował w większości krajów europejskich, ale też w Chinach, Kolumbii, Meksyku oraz USA.

Zobacz zdjęcia:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie