Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Betonowy mur na wale opaskowym w prawobrzeżnej części Sandomierza przy Wiśle już prawie gotowy! Zobacz tę wyjątkową budowlę

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Betonowy mur na  wale opaskowym w prawobrzeżnej części Sandomierza przy Wiśle już prawie gotowy. Obecnie prowadzone są prace na ostatnim odcinku ulicy Mostowej.
Betonowy mur na wale opaskowym w prawobrzeżnej części Sandomierza przy Wiśle już prawie gotowy. Obecnie prowadzone są prace na ostatnim odcinku ulicy Mostowej.
- Ktoś powie, że ten mur może się źle kojarzyć, ale my wiemy, że jeśli przyjdzie wielka woda, to nasze domy i miejsca pracy zostaną uratowane - mówi Andrzej Bolewski, radny prawobrzeżnej części Sandomierza. Liczący ponad dwa i pół kilometra, betonowy mur otaczający osiedle mieszkaniowe i hutę szkła, największego pracodawcę w Sandomierzu, jest prawie gotowy. Obecnie prace koncentrują się przy budowie ogromnych wrót w rejonie basenu portowego, przy korycie Wisły. Zobaczcie galerię zdjęć z tej niezwykłej budowy.

Mur w Sandomierzu ma ochronić przed wielką wodą

Mur betonowy ma wysokość ponad dwa i pół metra od korony wału. Jest długo na ponad dwa i pół kilometra. Mur biegnie od Koćmierzowa, gdzie został podczas ostatniej wielkiej przerwany wał, aż do mostu na Wiśle w Sandomierzu. Andrzej Bolewski o postępie prac przy budowie muru i wrót może powiedzieć niemal wszystko, bo oprócz pełnienia mandatu radnego w prawobrzeżnej części Sandomierza, jest także prezesem Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego „Sandomierz”. Radny niemal codziennie wychodzi w teren, gdzie obserwuje prowadzone roboty.

- Monitoruję te prace, bo są prowadzone w obrębie naszego osiedla - tłumaczy radny Andrzej Bolewski. - Współpraca z firmą Melbud, która realizuje inwestycję układa się bardzo dobrze, a nawet wzorcowo. Prace idą pełna parą. Roboty, które są uciążliwe dla ruchu kołowego przenoszone są na dni wolne od pracy, na sobotę i niedziele, żeby nie było kolizji z dojazdem do huty czy na osiedle mieszkaniowe.

Inwestycja wzbudza ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców, którzy często zatrzymują się przy budowanym murze. - Ludzie są ciekawi co powstaje i jaki będzie efekt końcowy - nie ukrywa Andrzej Bolewski.

- Dopytują, kiedy inwestycja zostanie skończona, czy będzie ścieżka rowerowa, czy sam mur będzie jakoś ozdobiony. Pytań jest bardzo dużo, ale w tym wszystkim najważniejsze jest to, że mieszkańcy prawobrzeżnej części Sandomierza nie boją się już nadejścia wielkiej wody, jak to było w 2010 roku, kiedy zmagaliśmy się z powodzią. Ten mur i powstające niedaleko wrota kojarzą się im przede wszystkim z bezpieczeństwem i spokojem. Nie ma już obaw, że podwyższony stan wody na Wiśle, lub jej dopływach, może znowu przynieść wielką falę, która zniszczy dorobek życiowy wielu ludzi. Pogoda sprzyja wykonawcy. Gotowy jest już odcinek muru na ulicy Mostowej od mostu na Wiśle do bazy transportowej.

- Na części tego odcinka montowane jest już oświetlenie uliczne i przepusty energetyczne - wylicza Andrzej Bolewski. - Z tego co widzę, bardzo zaawansowane są prace przy montażu wrót przeciwpowodziowych w rejonie basenu portowego.

Budowa muru pociągnie za sobą wybudowanie ścieżki rowerowej, która będzie prowadziła od mostu na Wiśle ulica Mostową, kierunku muru na odcinku ulicy Portowej do ronda, i dalej w stronę ulicy Zarzekowice.

- Ta ścieżka już biegnie od ulicy Lwowskiej w stronę Nadbrzezia - tłumaczy Andrzej Bolewski. - Będzie się łączyła z drogą techniczną przy wale wiślanym w stronę Tarnobrzega. Pomysł jest taki, co sugerował także nasz sandomierski starosta, aby wystąpić do Wód Polskich i wykorzystać koronę wałów między innymi na ścieżki rowerowe

- dodaje Andrzej Bolewski.

Wybiegając w przyszłość prezes Bolewski stwierdził. - Po zakończeniu tych zabezpieczających prac będziemy bezpieczni aż po Tarnobrzeg. Mówię to z pełną odpowiedzialnością, że po zakończeniu tych prac, będziemy najbezpieczniejsi w Polsce - powiedział.

Inwestorem przedsięwzięcia z zakresu ochrony przeciwpowodziowej jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie z siedzibą w Warszawie działające przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie. Jak przypomina rzecznik Magdalena Gala celem inwestycji jest zwiększenie poziomu zabezpieczenia przeciwpowodziowego prawobrzeżnej części Sandomierza. - Czyli obszaru o charakterze mocno zurbanizowanym i przemysłowym, wraz z utrzymaniem komunikacji podczas zdarzeń powodziowych Wisły i jej dopływów w rejonie Sandomierza i Tarnobrzega - tłumaczy Magdalena Gala. - W przypadku podwyższonego stanu wód ochronę terenów mieszkaniowych i przemysłowych zapewniać będą rozbudowane i przebudowane wały przeciwpowodziowe: wał Koćmierzów i wał opaskowy, a domknięciem systemu będzie nowo zaprojektowana brama przeciwpowodziowa na kanale dopływowym do portu rzecznego w Sandomierzu. Lokalizacja wału opaskowego została poprowadzona po trasie istniejących obwałowań tak, aby jak najmniej ingerować w istniejącą zabudowę przemysłową i mieszkaniową.

Zakończenie robót budowlanych przewidziano do końca sierpnia przyszłego roku. Wszystko wskazuje na to, że planowany termin oddania inwestycji zostanie dotrzymany. - Zakończono zasadnicze roboty budowlane związane z podwyższeniem korony wałów oraz wzmocnieniem i doszczelnieniem ich podłoża - wyjaśnia rzecznik. - Wykonano znaczną większość ścian i murów oporowych. Obecnie trwają prace przygotowawcze do montażu szklanych ekranów oraz estetycznego wykończenia murów. Sukcesywnie przebudowywana i zabezpieczana jest kolidująca infrastruktura techniczna podziemna i nadziemna. Wykonano grodzę budowlaną pod konstrukcję bramy przeciwpowodziowej na kanale dopływowym do portu rzecznego.

Poza aspektem przeciwpowodziowym, dodatkową korzyścią powstającego muru i wrót jest przebudowa i modernizacja istniejącego układu drogowego, który w znacznej części pozostanie ogólnodostępny dla mieszkańców, a budowa nowych chodników przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa pieszych poruszających się dotychczas nieutwardzonym poboczem dróg.
Wartość prac realizowanych w ramach projektu „Ochrony przeciwpowodziowa Sandomierza” wynosi prawie 177 milionów złotych. Zleceniodawcą inwestycji jest Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”. Przedsięwzięcie w 85 procentach zostało sfinansowane z budżetu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a w 15 procentach z pieniędzy Banku Światowego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie