Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biała sobota w Szpitalu Sanus w Stalowej Woli okazją do wczesnego leczenia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Na Ergo Treinerze pacjent z problemem ruchu podwieszony na szelkach może z łatwością chodzić po bieżni bez kul
Na Ergo Treinerze pacjent z problemem ruchu podwieszony na szelkach może z łatwością chodzić po bieżni bez kul Zdzisław Surowaniec
Kilkaset osób skorzystało z zaproszenia na „białą sobotę” do Szpitala Specjalistycznego „Sanus” w Stalowej Woli. Mieli okazję zobaczyć zmodernizowany basen i urządzenia do rehabilitacji, poradzić się lekarza reumatologa, kardiologa i dietetyczki.

Tylko nieliczne baseny w Polsce mogą pochwalić się basenem solankowym i ozonowaną wodą, dzięki czemu do odkażania używa sie mniej chloru. Osoby, któe przybyły mogły skorzystać z kąpieli w basenie solankowym, z sauny, łaźni parowej, wzięły udział w zajęciach aqua aerobiku, ćwiczeniach rehabilitacyjnych w wodzie.

Bezpłatnie na terenie placówki odbywał się pomiar EKG, ciśnienia, cukru we krwi, badanie densytometryczne w kierunku osteoporozy, konsultacje lekarskie (reumatologiczne, kardiologiczne), wykłady prezesa placówki lekarza medycyny Zbigniewa Goli z zakresu reumatologii oraz programu profilaktyki raka piersi.

Odbyła się prezentacja i bezpłatne ćwiczenia rehabilitacyjne na specjalistycznym urządzeniu „Ergo trainer”, które wspomaga pacjentów podczas nauki chodu po poważnych urazach oraz wstawaniu z pozycji siedzącej. Ergo Trainer jest urządzeniem do ćwiczeń w odciążeniu, stosowanym w połączeniu z bieżnią lub rowerem rehabilitacyjnym. Urządzenie zostało zaprojektowane we współpracy z europejskim centrum neurologii, którego badania wykazują, że intensywne ćwiczenia na bieżni w połączeniu z odciążeniem i treningiem siłowym przynoszą w efekcie szybszy powrót do zdrowia pacjentów cierpiących na porażenie połowicze lub niedowład mięśni jednej połowy ciała. Regularne ćwiczenia stanowią istotne wsparcie procesu rehabilitacji, urządzenie wspomaga pacjentów podczas reedukacji chodu, wstawaniu z pozycji siedzącej, stanowi też pomoc przy podnoszeniu pacjenta.

Warto wspomnieć, że Specjalistyczny Szpital „Sanus” realizuje Ogólnopolski Program Profilaktyki Pierwotnej i Wczesnego Wykrywania Reumatoidalnego Zapalenia Stawów, opracowany z udziałem Ministerstwa Zdrowia i finansowany ze środków Unii Europejskiej. Celem programu jest poprawa wczesnej wykrywalności reumatoidalnego zapalenia stawów w celu zapewnienia utrzymania lub powrotu do aktywności zawodowej chorych na tę przypadłość spośród grupy docelowej. Realizacja programu obejmuje współpracę lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ze specjalistą reumatologiem, przyjmującym pacjenta w ośrodku wczesnej diagnostyki zapalenia stawów.

Szpital realizuje także program profilaktyki raka piersi. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską.Celem projektu jest zwiększenie zgłaszalności na badania profilaktyczne w kierunku wykrycia raka piersi u 2 tysięcy 240 kobiet zamieszkujących teren Podkarpacia (zwłaszcza obszar tak zwanych „białych plam”), szczególnie wśród kobiet, które nigdy nie wykonywały badań profilaktycznych w kierunku wykrycia raka piersi, zmierzające do utrzymania ich aktywności zawodowej. Jak wspomina doktor Zbigniew Gola, właśnie na północnym Podkarpaciu jest bardzo mało kobiet chętnych do przebadania się na wykrycie raka piersi i raka szyjki macicy. Tymczasem Szpital „Sanus” jako jeden z niewielu ośrodków na terenie kraju posiada wysokiej klasy mammograf cyfrowy do wykrywania zmian w piersi ­ Aparat Firmy Ge – Senographe Essenctial z opcją tomosyntezy (trójwymiarowy obraz).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie