MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bieliniecki Festiwal Nalewek z wybornymi smakami natury

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Poseł Rafał Weber z córką na festiwalu nalewek na jednym ze stoisk Koła Gospodyń Wiejskich
Poseł Rafał Weber z córką na festiwalu nalewek na jednym ze stoisk Koła Gospodyń Wiejskich Wacław Piędel
W Wiejskim Domu Kultury w Bielińcu zorganizowany został II Bieliniecki Festiwal Nalewek który zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Wsi Bieliniec.

Celem konkursu było dokonywanie przeglądu produktów regionalnych – nalewek oraz wyłonienie najlepszych z nich, aktywizacja i integracja społeczności lokalnych, kultywowanie tradycji przyrządzania nalewek, odkrycie produktów specyficznych charakterystycznych dla danego obszaru geograficznego.

Do konkursu zgłosiło się dziewięć Kół Gospodyń Wiejskich. Każde koło do konkursu mogło zgłosić po dwie nalewki. Komisja konkursowa w skład której wchodzili Jan Połeć, Mirosław Kus i Józef Olszówka miała bardzo trudne zadanie gdyż nalewki były wprost wyśmienite. Na stołach można było degustować również różnego rodzaju produkty kulinarne.

Komisja konkursowa przy ocenie brała pod uwagę barwę i klarowność nalewki, bukiet – ocena aromatu nalewki, wygląd zgłaszanego produktu, smak, aromat.

Pierwsze miejsce w II Bielinieckim Festiwalu Nalewek zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich Podolszynka Plebańska za nalewkę z czarnego bzu, drugie miejsce zajęło Regionalne Koło Pszczelarzy ,,Barć’’ z Bielińca za nalewkę z czarnej porzeczki z miodem i trójniakiem, trzecie Koło Gospodyń Wiejskich z Przędzela za nalewkę z derenia. Wyróżnienie otrzymało Stowarzyszenie Rozwoju Społeczności Majdan Golczański. Za najpiękniejszy stół uznano ten przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich Kamionka Dolna.

Nagrody ufundowali starosta niżański Robert Bednarz, burmistrz Gminy i Miasta Ulanów Stanisław Garbacz oraz Towarzystwo Przyjaciół Wsi Bieliniec, któremu prezesuje Wacław Piędel. Nagrody wręczali poseł Rafał Weber, wicestarosta niżański Adam Mach i przewodniczący jury Jan Połeć.

Nalewki to alkoholowe wyciągi z owoców, korzeni, kwiatów lub ziół (bądź mieszaniny składników), zazwyczaj o 40-45 procentowej zawartości alkoholu. Podczas produkcji nalewek alkohol wyodrębnia i prawie w całości wydobywa aktywne substancje zawarte w ziołach i owocach, a także znakomicie je konserwuje. Przygotowanie nalewki nie jest trudne. Wystarczy wziąć garść owoców, zalać je spirytusem i zostawić na jakiś czas.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!



Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków




One urodzą w 2019. Idzie nowe baby boom



Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


Zobacz także: Flesz. Prezes PiS nagrany. Czy ta afera pogrąży rząd?

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie