Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bookcrossing w Stalowej Woli. Można wymienić książki za darmo. Jak to działa? Sprawdź

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Stoisko z książkami, które można wymienić w Miejskiej Bibliotece w ramach bookcrossingu
Stoisko z książkami, które można wymienić w Miejskiej Bibliotece w ramach bookcrossingu Miejska Biblioteka
15 czerwca w całej Polsce zorganizowana została XVIII edycja Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek. W zaplanowane na ten dzień akcje bookcrossingowe aktywnie włączyły się szkoły, biblioteki, uczelnie wyższe, instytucje naukowe i kulturalne oraz wiele innych miejsc.

Bookcrossing to idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych tzw. półkach bookcrossingowych, po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

W Stalowej Woli można było z bookcrossingu skorzystać w Miejskiej Bibliotece Publicznej imienia Melchiora Wańkowicza przy ulicy Popiełuszki 10.

– Wystarczyło przyjść do biblioteki 15 czerwca i ze specjalnego stojaka wybrać sobie jedną z książek, a w zamian ofiarować swoją, którą już przeczytaliśmy. Jeśli akurat w tym momencie nie mamy książki na wymianę, można wziąć książkę z biblioteki i przynieść inną w ciągu kilku najbliższych dni – zachęcają stalowowolscy bibliotekarze.

Miejska Biblioteka Publiczna we współpracy z Miejskim Zakładem Komunalnym, który zarządza autobusowym taborem w Stalowej Woli, podczas wakacji w 2019 roku uwolniła dla czytelników i miłośników literatury kilkaset książek. Taką książkę można było znaleźć a autobusie i czytać lub zabrać do domu, a potem przeczytaną wymienić na kolejną w autobusach Zakładu Komunikacji Miejskiej.

- W 2018 roku podczas bookcrossingowej akcji do pasażerów komunikacji autobusowej trafiło ponad 500 ciekawych książek. W specjalnie oznakowanych skrzynkach w kilku miejskich autobusach można było swoją przeczytaną już książkę wymienić na inną, która nas zaciekawiła. Czytać podczas podróży lub dopiero w domu, a po przeczytaniu podczas kolejnego przejazdu, wymienić na inną – wspominała Ewa Biały, dyrektor biblioteki.

Idea uwalniania książek narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku. Programista komputerowy Ron Hornbaker nazwał swój pomysł bookcrossingiem i założył stronę internetową, która na dzień dzisiejszy miliony wielbicieli wymiany książek z całego świata. Do Polski bookcrossing dotarł dwa lata później, a już 6 kwietnia 2004 roku odbyło się I Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek. Od tego czasu pomysł zdobył serca wielu czytelników z naszego kraju. Aktualnie w obiegu znajduje się ponad 300 tysięcy książek i funkcjonuje ponad kilkadziesiąt tysięcy półek bookcrossingowych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie