Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budzimy Patryka Zawidzkiego - Sandomierz pomaga mężczyźnie, który w ubiegłym roku uległ wypadkowi w Jeziorze Tarnobrzeskim

Klaudia Tajs
Patryk 15 lipca 2018 roku wraz ze znajomymi wybrał się nad jezioro tarnobrzeskie. Wypoczynek i relaks zmieniły się w koszmar i walkę o życie.
Patryk 15 lipca 2018 roku wraz ze znajomymi wybrał się nad jezioro tarnobrzeskie. Wypoczynek i relaks zmieniły się w koszmar i walkę o życie. archiwum rodziny
Budzimy Patryka Zawidzkiego pod takim hasłem w Sandomierzu już w sierpniu odbędzie się kilka wydarzeń, podczas których będą zbierane pieniądze na leczenie chorego mężczyzny. Rodzina, przyjaciele i wolontariusze zwierają szyki, by zebrać dla Patryka jak najwięcej pieniędzy, które pozwolą mu wrócić do zdrowia.

Patryk ma 25 lat. Pochodzi z niewielkiej miejscowości w powiecie sandomierskim. Potrzebuje wsparcia finansowego, aby mógł odzyskać sprawność. O jego przyszłość walczy rodzina, przyjaciele, znajomi. - Brat cały czas walczy i swoją siłą, determinacją zadziwia nie tylko nas, ale swoich rehabilitantów - mówi Justyna Chmiel, siostra Patryka. - Wierzymy, że dzięki ludziom wielkiego serca, stan zdrowia naszego Patryka poprawi się.

Tragedia znad jeziora
Patryk 15 lipca 2018 roku wraz ze znajomymi wybrał się nad Jezioro Tarnobrzeskie. Wypoczynek i relaks zmieniły się w koszmar i walkę o życie. Patryk uległ poważnemu podtopieniu. Przebywał pod wodą około 20 minut, a ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wydobyli go z głębokości ponad 2,5 metrów. Akcja ratunkowa i reanimacyjna trwała bardzo długo. Patryk trzykrotnie tracił funkcje życiowe. Dzięki ratownikom udał się go utrzymać przy życiu. Trafił na oddział intensywnej opieki medycznej w szpitalu w Tarnobrzegu. - Diagnoza była druzgocąca - wspomina siostra Patryka. - Lekarze nie dawali mu żadnych szans na przeżycie. Badanie wykazało znaczący obrzęk mózg, nieodwracalne zmiany w korze mózgowej. Patryk nie oddychał samodzielnie. Stan wegetatywny. Brat był na pograniczu życia i śmierci. Patryk jednak nie odszedł.

Przyszła nadzieja
- Po dwóch tygodniach Patryk otworzył oczy dając wielką nadzieję na to, że chce żyć. Kolejną iskierką nadziei była zakończona sukcesem próba odłączenia Patryka od respiratora. - Przez trzy tygodnie mój brat oddychał samodzielnie - dodaje siostra. - To był moment, kiedy zrozumieliśmy, że musimy zrobić wszystko, aby Patryk odzyskał choć cześć sprawności.

Po kilkutygodniowej hospitalizacji Patryk Zawidzki został przeniesiony do Zakładu Opiekuńczego-Leczniczego w Górnie pod Rzeszowem. Niestety, pobyt tam nie zapewniał mu dostatecznej pomocy rehabilitacyjnej. Dlatego rodzina zdecydowała się poszukać ośrodka, który pomoże mu choć częściowo odzyskać sprawność. Znalazła ośrodek, który zgodził się podjąć rehabilitacji Patryka. To Polskie Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej Votum w Krakowie, jednak ośrodek nie ma podpisanego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia i pobyt tam jest bardzo kosztowny. Opłata za jeden turnus trwający 26 dni wynosi około 26 tysięcy złotych. Jest to jedno z niewielu miejsc w Polsce w którym zajmują się między innymi kompleksową rehabilitacją osób znajdujących się w śpiączce jak Patryk.

Ruszyła zbiórka
Rodzina z przyjaciółmi rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na leczenie. Zaczęło się od zbiórek pieniędzy na okolicznych festynach, kiermaszach z których dochód wpłacano na konto w Fundacji Sedeka gdzie założono Grupę Pożytku Publicznego pod nazwą Budzimy Patryka Zawidzkiego. Na Facebooku rodzina założyła stronę Budzimy Patryka Zawidzkiego, na której są prowadzone licytacje różnych usług i produktów. Od 22 maja, jego najbliżsi współpracują z Fundacją Siepomaga, pod której patronatem utworzono kolejną zbiórkę. Udało się zaangażować nawet aktorkę Katarzynę Zielińską, która w imieniu rodziny prosiła o pomoc dla Patryka na swoim prywatnym Instagramie. Dzięki medialnemu nagłośnieniu sprawy udało się zebrać fundusze na dwa miesiące pobytu Patryka w Polskim Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej Votum w Krakowie. Jednak to ciągle za mało, ponieważ ze względu na poważny stan zdrowia Patryka, zalecane jest aby mógł pozostać tam na minimum cztery miesiące.

Pani Justyna przypomina, że 25 czerwca Patryk znalazł się w ośrodku. Zaledwie po kilku dniach pobytu i intensywnej rehabilitacji Patryk został spionizowany to znaczy usiadł z pomocą rehabilitanta. -Coraz częściej porusza rękami, nawet na naszą prośbę - przypomina siostra Patryka. - Po tygodniowej rehabilitacji został posadzony na wózek inwalidzki. Brat cały czas walczy i swoją siłą i determinacją zadziwia nie tylko nas , ale i swoich rehabilitantów. Niestety, dwa miesiące to zdecydowanie za mało. Również dom rodzinny. Patryka nie jest przystosowany do powrotu osoby niepełnosprawnej do którego pragniemy aby wrócił po skończonej rehabilitacji - dodaje.

Czas na Sandomierz
Rodzinę i przyjaciół wspiera wielu społeczników i wolontariuszy z Sandomierza, którzy po organizacji charytatywnych wydarzeń na rzecz Tomasza Płatosa czy Julii Skórskiej i teraz nie pozostają obojętni. Sandomierska Grupa Motocyklowa TSA, Hipokamp Edukacja Wspomaganie Terapia, Portal Społeczno-Kulturalny ,,Cudze Chwalicie’’ wspierani przez zespół "Mafia"już planują wydarzenia, podczas których będą zbierane pieniądze dla Patryka. W akcję włącza się Klub Sportowy "Wisła" Sandomierz. Już czwartego sierpnia, podczas prezentacji, Wiślacy rozegrają mecz charytatywny ze służbami mundurowymi. Kolejnym wydarzeniem, także w sierpniu będzie mecz Wiślacy - zespół Mafia - motocykliści. To tylko zapowiedź tego, co będzie działo się w Sandomierzu, w najbliższym czasie dla Patryka Zawidzkiego.

Patryka Zawidzkiego można wspierać:
Grupa OPP w Fundacji Sedeka > http://sedeka.pl/opp/budzimy-patryka-zawidzkiego
Zbiórka na siepomaga.pl > https://www.siepomaga.pl/budzimy-patryka Strona na Facebooku > https://www.facebook.com/Budzimy-Patryka-Zawidzkiego-638184906653609/

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?



Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


ZOBACZ TAKŻE: Flesz – FOMO, groźne uzależnienie Polaków

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Budzimy Patryka Zawidzkiego - Sandomierz pomaga mężczyźnie, który w ubiegłym roku uległ wypadkowi w Jeziorze Tarnobrzeskim - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie