Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burza wokół filmu National Geographic - "Katastrofy w przestworzach: Śmierć prezydenta" - zobacz go (video)

Grzegorz LIPIEC
yandex.ru
Prawo i Sprawiedliwość tuż po emisji produkcji "Katastrofa w przestworzach: Śmierć prezydenta" zapowiedzieli nawet pomoc dla rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, którzy zechcą pozwać autorów i producentów filmu.

Katastrofa w Smoleńsku

Katastrofa w Smoleńsku

Katastrofa lotnicza, do której doszło w Smoleńsku dnia 10 kwietnia 2010 roku o godzinie 8.41 czasu środkowoeuropejskiego. Zginęło w niej 96 osób: prezydent Polski Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent Polski na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych , pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu. Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii lotnictwa polskiego i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach Sił Powietrznych. Katastrofy nie przeżyła żadna z osób obecnych na pokładzie.

W niedzielę telewizja National Geographic wyemitowała film o katastrofie smoleńskiej. Produkcja zatytułowana "Śmierć prezydenta" powstała w ramach serii "Katastrofa w przestworzach" - opowiadająca o wypadkach lotniczych.

47-minutowy film "Śmierć prezydenta" miał swoją światową premierę w niedzielny wieczór. Autorzy skupili się na tym, co działo się w kabinie pilota na chwilę przed próbą lądowania rządowego samolotu z prezydentem Lechem Kaczyńskim, jego małżonką i wieloma ważnymi osobistościami ze świata polityki, armii, a także duchownymi na lotnisku w Smoleńsku.

W filmie znalazły się wypowiedzi byłego ministra spraw wewnętrznych i administracji Jerzego Millera, który przewodniczył polskiej komisji, a także dwóch jej członków - Macieja Laska i Wiesława Jedynaka. O wydarzeniach z 10 kwietnia opowiada też jeden z rosyjskich ratowników, który był na miejscu katastrofy. O rozbiciu tupolewa mówią dziennikarze: z Polski - Konstanty Gebert, a z Rosji - Siergiej Jakimow, którzy podkreślają, jak ważna była wizyta prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu, a także wspominana jest historia trudnych stosunków międzynarodowych pomiędzy Polską a Rosją.
Widz podczas projekcji dowiedział się o błędach popełnionych przez polską załogę samolotu, jak i rosyjskich kontrolerów lotu. Wspomniano także o presji, jakiej poddani zostali piloci rządowego samolotu. Produkcja oparta jest na tym, co można znaleźć w raportach komisji Jerzego Millera oraz rosyjskiego MAK (Międzypaństwowy Komitet Lotniczy).

Dziennikarze występujący w filmie wspominają o teoriach spiskowych, ale nie ma żadnych wypowiedzi osób związanych z zespołem parlamentarnym, kierowanym przez posła Antoniego Macierewicza.
Politycy z naszego regionu różnie oceniają film wyemitowany w niedzielę w stacji National Geographic. Podział jest jasny i czytelny: dla Platformy Obywatelskiej nie było w nim nic złego, natomiast Prawo i Sprawiedliwość uważa, że jest to przykład braku rzetelności.
- Film prezentuje analizę tego, co wydarzyło się 10 kwietnia. Ukazane są sytuacje co do których śledczy byli pewni. Nie widzę powodu, aby wszczynać awanturę polityczną - mówi Zbigniew Rynasiewicz, poseł Platformy Obywatelskiej, lider tej partii na Podkarpaciu.

Innego zdania jest Stanisław Ożóg, poseł Prawa i Sprawiedliwości.- Do tego co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 roku nie można podchodzić w sposób nierzetelny. Uważam, że film jest szkodliwy dla Polski. W jednej chwili zginęła polska elita polityczna, wojskowa, wiele osób, które znałem - tłumaczy poseł Stanisław Ożóg. - Na czym polega jego szkodliwość? Choćby, jak opowiada o polskich pilotach, którzy łamią procedury i beznadziejnie podchodzą do swoich obowiązków. Nie ma nic o problemach polskich śledczych i o tym, że wrak był cięty i myty.

Antoni Macierewicz, przewodniczący parlamentarnego zespołu smoleńskiego, poseł partii Jarosława Kaczyńskiego, poinformował we wtorek opinię publiczną, że przekazywał twórcom filmu wyniki badań ekspertów współpracujących z zespołem parlamentarnym. Zadeklarował także wsparcie dla rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, którzy zechcą pozwać autorów i producentów filmu.
W internecie można już znaleźć cały film. Stacja National Geographic emituje powtórki tej produkcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie