MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2024. Przymiarki do wyboru starosty stalowowolskiego, zastępcy, zarządu i przewodniczącego rady powiatu

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Starostwo stalowowolskie, gdzie niebawem dojdzie do ciekawych przetasowań na szczytach władzy
Starostwo stalowowolskie, gdzie niebawem dojdzie do ciekawych przetasowań na szczytach władzy Zdzisław Surowaniec
Prawdopodobnie 6 maja poznamy nazwisko nowego starosty stalowowolskiego, jego zastępcy, nazwiska członków zarządu i przewodniczącego oraz zastępców Rady Powiatu Stalowowolskiego.

Kto będzie rządził w Powicie Stalowowolskim

Skład nowej rady jest podobny do starego składu - zdecydowaną przewagę mają radni Prawa i Sprawiedliwości w liczbie 15 na 21 radnych. Na plotkarskiej giełdzie huczy o tym, że miejsce wicestarosty Mariusza Sołtysa z Forum Mieszkańców, pełniącego tę funkcję od 2010 roku, zajmie - o ile uzyska większość radny - miejski radny i obecnie przewodniczący Rady Miasta Stanisław Sobieraj.

Dotychczasowemu wicestaroście Sołtysowi udało się zdobyć 18,37% poparcia i wprowadzić do rady czterech radnych. Sam Mariusz Sołtys zdobył 641 głosów, podczas gdy koledzy z listy uzyskali lepsze wyniki: Marek Ujda - 828, Jacek Janiec - 750.

Zobacz prezentacja wszystkich radnych

A co ze starostą? Dotychczasowy starosta Janusz Zarzeczny uzyskując najlepszy wynik na liście - ponad 3 tysiące głosów – prawdopodobnie nie da sobie odebrać tej funkcji, choć jest emerytem.

Pokusą są nie tylko prestiż, ale i pieniądze. Funkcja starosty i wicestarosty jest dobrze płatna. Z oświadczenia majątkowego starosty Janusza Zarzecznego za rok 2022 wynika, że zarobił na tym stanowisku 255 695,31 złotych. Do tego 63 923,35 złotych - emerytura, za 15 060 złotych - zasiadanie w Radzie Nadzorczej Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego. w sumie to ponad 330 tysięcy złotych.

Wicestarosta Mariusz Sołtys ze stosunku pracy uzyskał przez rok 268 318,76 zł, do tego 1000 złotych - z tytułu walki z epidemią ASF (Afrykański Pomór Świń).

Zgodnie z prawem starosta może, lecz nie musi być osobą z mandatem radnego powiatu. Tak było lata temu, gdy radni powiatowi powierzyli tę funkcję Robertowi Fili. Z kolei wicestarostę oraz pozostałych członków zarządu wybiera rada powiatu na wniosek starosty.

Po jednym mandacie uzyskali: były prezydent Stalowej Woli Andrzej Szlęzak. Otrzymał 900 głosów z Komitetu Stalowa od Nowa-Powiat od Nowai. Kolejny mandat Zdzisław Wójcik, wieloletni wójt, a później burmistrz Zaklikowa - Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe.

Andrzej Szlęzak krytycznie odnosi się do minionych kadencji w powiecie stalowowolskim. Nie ma jednak złudzeń, aby coś zmieniło się na lepsze. Jako radny będzie informował o wielu ciekawych sprawach, które jego zdaniem są "bagniste". Chodzi między innymi o funkcjonowanie szpitala w Stalowej Woli. Ma niełatwy charakter i prawdopodobnie przyprawi o ból głowy także radnych powiatowych.

Ze względu na zmniejszenie się liczby mieszkańców Stalowej Woli ubyły w radzie powiatu dwa mandaty - z 23 na 21. Oznacza to, że w okręgu numer 1 nie ma już 7 ale 6 radnych, w okręgu numer 2 nie ma 6 a jest 5. Pozostałe okręgi 3 - Radomyśl nad Sanem, Zaleszany mają 4 radnych. 6 radnych gwarantuje okręg numer 4, czyli Pysznica i Zaleszany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Napięcie wokół Tajwanu. Chiny rozpoczęły manewry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie