Były proboszcz parafii w Tarnobrzegu i Ostrowcu Świętokrzyskim prawomocnie skazany! Winny wykorzystywania seksualnego ministranta!

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
58-letni ksiądz Józef G., były proboszcz Parafii Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu, a ostatnio proboszcz Parafii Najświętszego Serca Jezusa w Ostrowcu Świętokrzyskim wykorzystywał seksualnie 12-letniego ministranta i nakłaniał go w późniejszych latach do fałszywych zeznań. Tak uznał sąd pierwszej, a teraz także drugiej instancji - przed Sądem Okręgowym Tarnobrzegu we wtorek, 28 września zapadł prawomocny wyrok w procesie kapłana. Kara to 3 lata pozbawienia wolności.

Przed sądem odwoławczym w charakterze oskarżyciela posiłkowego we wtorek występowała przedstawicielka Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 (państwowa komisja do spraw pedofilii), która poparła wniosek pokrzywdzonego i jego pełnomocnika, o utrzymanie wyroku w mocy. Adwokaci oskarżonego kapłana domagali się uniewinnienia.

Sąd po wysłuchaniu argumentacji stron (nie znamy ich, ponieważ została wyłączona jawność), zarządził przerwę. Godzinę później zapadł prawomocny wyrok. Sąd zmienił w części nieprawomocne orzeczenie, jednak wprowadzone modyfikacje nie wpłynęły w żadnym stopniu na główny wymiar kary i orzeczone środki karne. Główna kara to 3 lata pozbawienia wolności. Uzasadnienie ustne wyroku, podobnie jak toczący się proces, było niejawne.

Opis szczegółowy pierwszego czynu zarzucanego kapłanowi aktem oskarżenia (w całości uznanego przez sąd) rysuje przebieg zdarzeń, jakie w latach 2005 - 2006 miały miejsce w tarnobrzeskiej parafii: (…) oskarżony w krótkich odstępach czasu dopuścił się wobec małoletniego poniżej 15. roku życia (…) co najmniej sześciokrotnie innej czynności seksualnej, polegającej na całowaniu go po całej twarzy, w szczególności w usta; poprzez dotykanie go przez ubranie po całym ciele, w tym jego narządów płciowych (...)”.

Drugi zarzut sięga przełomu czerwca i lipca 2019 roku, a do przestępstwa doszło w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jak uznał sąd, oskarżony „użył wobec pokrzywdzonego w tej sprawie groźby bezprawnej, polegającej na zapowiedzi pozbawienia go życia poprzez przejechanie go samochodem, celem wywarcia na niego wpływu, jako na świadka, zmierzającego do powstrzymania wymienionego do złożenia zgodnych z prawdą, obciążających oskarżonego zeznań w postępowaniu prowadzonym przez prokuraturę”.

Za pierwszy czyn sąd skazał księdza na karę 2 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Za czyn drugi skazał oskarżonego na karę 8 miesięcy pozbawienia wolności, orzekając karę łączną 3 lat pozbawienia wolności.

Sąd orzekł także zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonym we wszelkich formach i zbliżania się do niego na odległość mniejszą niż sto metrów, na okres ośmiu lat. Przez osiem lat (po opuszczeniu więzienia) kapłan nie będzie mógł też prowadzić działalności związanej z wychowaniem i edukacją małoletnich.

Sąd orzekł także na rzecz pokrzywdzonego pokrycie poniesionych przez niego kosztów (pełnomocnik) wysokości 6 tysięcy złotych i na rzecz Skarbu Państwa zapłatę 450 złotych tytułem kosztów sądowych. Sąd pierwszej instancji orzekł także 20 tysięcy złotych tytułem nawiązki - sąd odwoławczy opierając się na przepisach zmienił w tym zakresie wyrok i odrzucił nawiązkę, jednak pokrzywdzony będzie się domagał znacznie większej kwoty na drodze postępowania cywilnego.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Mistrz Błachowicz liczy na nokaut!

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

I
Inwigilowany
Śp. Antek San...cki to był ogier ! Został za żywota kapelanem "milicji wolskiej"
G
Gość
28 września, 14:13, Gość:

Zgłaszać się ludzie, nie ma co się wstydzic, to oni mają się wstydzic, kasa też wam się należy wg mnie, dość bezkarności kasty klech, albo na równo albo wy pierdlac razem z pisiorami z tego kraju umeczonego wasza parszywoscia

Problem w tym że te zbole kary będą wypłacać z naszych, z pieniędzy które dostali od rządu, z przepisanych za bezcen na cele religijne działek i nieruchomości i z ostatnich oszczędności starych idiotek. Ale koncepcja jest słuszna, zgłaszać nadużycia do prokuratury i policji, a zaczynać od kontaktu z dobrym prawnikiem. Paru odważnych na początek i lawina ruszy.

G
Gość
Zgłaszać się ludzie, nie ma co się wstydzic, to oni mają się wstydzic, kasa też wam się należy wg mnie, dość bezkarności kasty klech, albo na równo albo wy pierdlac razem z pisiorami z tego kraju umeczonego wasza parszywoscia
G
Gość
Miło patrzeć, jak postępuje laicyzacja tego kraju. W Łodzi 90 % dzieci wypisało się z religii, oby to się rozwijało w całym kraju. Nikt nie robi takiej złej opinii Kościołowi Pedofilskiemu, co sam kościół, jego hierarchowie i wasale z wypranymi mózgami jak Czarnek.
Dodaj ogłoszenie