Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciekawy, ale niedoceniony malarz, wchodzi na salony muzeum w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Kazimierz Kwiatkowski, „Droga do Emaus”, 1975. Olej na płótnie, 81x81cm. Kolekcja prywatna. Obraz będzie można zobaczyć na wystawie.
Kazimierz Kwiatkowski, „Droga do Emaus”, 1975. Olej na płótnie, 81x81cm. Kolekcja prywatna. Obraz będzie można zobaczyć na wystawie. Zdzisław Surowaniec
Żył w latach 1915-1988. Twórcę związanego ze Stalową Wolą będzie można zobaczyć na wystawie w Muzeum Regionalnym. To pierwsza tak szeroka prezentacja dorobku artysty, zorganizowana w stulecie jego urodzin.

Wystawa Kazimierz Kwiatkowski "Casimiro" (1915-1988), w stulecie urodzin, zgromadzi kilkadziesiąt prac, które przybliżą każdy etap niezwykle rozległej twórczości Kazimierza Kwiatkowskiego. Od akwarel, temper, po dojrzałe obrazy olejne. Prezentowane prace pochodzą głównie z kolekcji prywatnych, będzie to więc unikalna okazja, aby zobaczyć nie eksponowane na co dzień malarstwo artysty.

Urodzony na Wołyniu Kazimierz Kwiatkowski od dziecka wykazywał zdolności do rysunku, jeszcze przed II wojną ukończył szkołę Sztuk Zdobniczych w Warszawie. Po burzliwych wojennych latach osiadł w końcu na Podkarpaciu - w latach 50. i 60. mieszkał w Stalowej Woli, tutaj pracował i tworzył. Angażował się artystycznie w rozbudowę miasta, m.in. współpracował z Zakładowym (dziś Miejskim) Domem Kultury, zaś dla kościoła św. Floriana wykonał wystrój malarski. Organizował plenery malarskie, wystawy. Aktywnie działał w zarządzie rzeszowskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. W połowie lat siedemdziesiątych przeniósł się do Krynicy, gdzie mieszkał do końca życia.

Jego malarstwo przeszło ciekawą ewolucję od fakturalno-kolorystycznych wrażeniowych obrazów, po syntetyczne, czyste, filozoficzne przekazy. W 1973 roku przybrał pseudonim "Casimiro", jago malarstwo przeszło wówczas transformację - wypracował swój własny, rozpoznawalny styl. Obrazy wydają się być stworzone do kontemplacji, namysłu nad otaczającą rzeczywistością. Artysta w swoich pracach stara się nawiązać więź z widzem, dzieląc się z nim niepokojami współczesnego świata, zawikłaniem ludzkiej egzystencji, ale także pięknem i ulotnością natury. W swoich pracach starał się też komentować współczesne mu wydarzenia.

Kazimierz Kwiatkowski brał udział w wielu wystawach indywidualnych, zbiorowych, plenerach malarskich, które także organizował. Wielokrotnie był odznaczany i wyróżniany za swą pracę artystyczną (m.in. odznaką Zasłużony Działacz Kultury). Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, a także w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Kazimierz Kwiatkowski tworzył do końca życia. Bogata spuścizna "Casimiro" wciąż czeka na odkrycie i wnikliwe opracowanie. Muzeum Regionalne pragnie przybliżyć postać tego ciekawego artysty. Wystawie towarzyszy katalog, w którym zreprodukowano kilkadziesiąt prac ukazujących każdy etap twórczości artystycznej Kazimierza Kwiatkowskiego.

Obrazów Kazimierza Kwiatkowskiego nie da się do końca zdefiniować: kolorysta czy może malarski filozof? Będą na wystawie w muzeum.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STALOWOWOLSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie