Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciepło w Tarnobrzegu wciąż drożeje. Dlaczego?

Grzegorz LIPIEC
Tadeusz Gospodarczyk, radny Tarnobrzega: - Na ostatniej sesji Rady Miasta złożyłem kolejne zapytania dotyczące wzrostu cen ciepła w Tarnobrzegu. Odpowiedzi na wcześniejsze pytania nie były wyczerpujące, stąd też prośba do władz miasta o ich uszczegółowienie.
Tadeusz Gospodarczyk, radny Tarnobrzega: - Na ostatniej sesji Rady Miasta złożyłem kolejne zapytania dotyczące wzrostu cen ciepła w Tarnobrzegu. Odpowiedzi na wcześniejsze pytania nie były wyczerpujące, stąd też prośba do władz miasta o ich uszczegółowienie.
Powracają pytania o rosnące ceny ogrzewania tarnobrzeskich mieszkań. Radny Tadeusz Gospodarczyk zadaje je Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej.

W lutym ceny ciepła w Tarnobrzegu poszły w górę, a miejski radny Tadeusz Gospodarczyk zaczął dociekać, czym spowodowana jest podwyżka. Władze Tarnobrzega odpowiedziały na zadane przez niego pytania, ale radny uważa, że w sposób "mało wyczerpujący" i powraca do tematu cen energii cieplnej.

W 2009 roku za ciepło przyszło nam płacić o 11 procent więcej, w 2010 roku nasze portfele musiały znieść kolejną podwyżkę - tym razem o 10 procent. Tarnobrzeskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej podniosło 1 lutego cenę ciepła o 6 procent.

BEZ WYCZERPUJĄCYCH ODPOWIEDZI

Podwyżka ta nie została pozostawiona bez echa za sprawą Tadeusza Gospodarczyka, radnego Rady Miasta Tarnobrzega, z klubu Tarnobrzeskie Porozumienie Prawicy - Polskie Stronnictwo Ludowe.

- Na styczniowej sesji Rady Miasta złożyłem formalny wniosek o przedstawienie przyczyn stale rosnących cen, porównania tych wzrostów do wzrostów cen innych nośników energii oraz analizę wzrostu cen ciepła z zyskiem Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, którego miasto jest przecież udziałowcem - mówi Tadeusz Gospodarczyk. - Cóż, spodziewałem się, że odpowiedź nie będzie wyczerpująca i dlatego też ponawiam pytania do władz Tarnobrzega.

Radny chce się dowiedzieć, jaki zysk w 2010 roku wypracowało tarnobrzeskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, jakie były rzeczywiste ceny zakupionych paliw w latach 2008-2010 oraz poznać plany modernizacji sieci cieplnych przedsiębiorstwa.
- Wiem, że na przykład na osiedlu Przywiśle straty w przesyle ciepła wynoszą nawet 30 procent. Tak czy siak płacimy za utraconą energię - dodaje Tadeusz Gospodarczyk.

BĘDZIEMY MODERNIZOWAĆ

Prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Tarnobrzeg Stanisław Gurdak wyjaśnia, że ceny ciepła są ściśle związane z tym, co dzieje się na rynku. Obowiązująca sześcioprocentowa podwyżka cen ciepła związana jest z rosnącymi kosztami, a także jest uzależniona od wysokości inflacji.

Inwestycje rozpoczną się natomiast tuż po zamknięciu sezonu grzewczego. - Od maja planujemy ruszyć z modernizacją sieci przesyłu ciepła na tarnobrzeskim osiedlu Przywiśle. Tam rury są najstarsze i tracimy najwięcej ciepła - wyjaśnia Stanisław Gurdak. - Wszystko uzależnione jest od losów naszego wniosku o pieniądze z Unii Europejskiej. Cała modernizacja kosztować ma 8 milionów złotych, z czego 4 miliony złotych to pieniądze unijne. Reszta zostanie dołożona z kasy spółki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie