Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co robić, kiedy wychodzą włosy

Beata Alukiewicz
Obcinanie włosów, jak się okazuje, nie wzmacnia ich.
Obcinanie włosów, jak się okazuje, nie wzmacnia ich.
Codziennie tracimy około 100 włosów. Jest to zjawisko normalne, fizjologiczne i nie należy się nim przejmować. Jednak co robić, gdy włosy zaczynają wychodzić garściami?

Przede wszystkim ustalić przyczynę, bo może być ich kilka.

1. Stres
Stres zabija włosy. Powoduje bowiem wydzielanie enzymu usztywniającego włókna kolagenowe, które otaczają mieszek włosa. Jednocześnie, pod wpływem silnych emocji, kurczą się naczynia krwionośne odpowiedzialne za dostarczanie do mieszka włosa substancji odżywczych. Przez to włos jest niedokarmiony, staje się cienki, łamliwy, a w końcu wypada.
Co robić?
Uzupełnić dietę magnezem (kakao, orzechy) i witaminami z grupy B (pełnoziarniste pieczywo, mleko, jajka) - rozładowują stres. Przy każdym myciu włosów masować skórę głowy - poprawi to jej ukrwienie.
2. Osłabienie organizmu
Kiedy zaczyna nam brakować niektórych pierwiastków, na przykład żelaza, miedzi, cynku, wapnia, siarki, aminokwasów czy witamin z grupy B i nienasyconych kwasów tłuszczowych, nasze włosy nie otrzymują dostatecznej ilości keratyny - ich podstawowego budulca. Stają się wtedy suche, tracą połysk i zaczynają wypadać. Niekoniecznie dzieje się to od razu - efekty mogą być widoczne dopiero po kilku tygodniach.
Co robić?
Wzmocnić organizm zdrową dietą (warzywa, owoce, chude mięso), bogatą w substancje odżywcze i sole mineralne. Można ją uzupełnić preparatami witaminowymi.

3. Łojotokowe zapalenie skóry
To choroba skóry głowy wywołana przez drożdżaki. Może też wystąpić na skutek nieleczonego łupieżu. Nadmierne wydzielanie się tłuszczu przez gruczoły łojowe utrudnia przepływ krwi, a tym samym dostarczanie składników odżywczych i tlenu do mieszka włosa. Słabsze włosy po prostu obumierają i wypadają.
Co robić?
Wskazana jest wizyta u dermatologa. Jeśli zmiany są mało widoczne, stosować do mycia szampony przeciwłupieżowe i takie, które zawierają selen, siarkę, dziegieć.

4. Karmienie piersią
Po urodzeniu dziecka, gdy wzrósł poziom prolaktyny (hormonu, który jest niezbędny do laktacji), włosy zaczynają wypadać. Nie jest to wielki powód do zmartwienia - wszystko wróci do normy. Najpóźniej po upływie sześciu miesięcy od momentu odstawienia dziecka od piersi włosy szybko zaczną odrastać.
Co robić?
Ważna jest właściwa pielęgnacja. Odżywiamy włosy, nakładając balsamy, odżywki, toniki i ampułki, które przyspieszają ich porost.

5. Zażywanie niektórych leków
Czasem włosy mogą zacząć wypadać, gdy leczymy się na tarczycę, artretyzm, zakrzepicę czy nadciśnienie tętnicze, stosujemy tabletki antykoncepcyjne, a także leki na trądzik.
Co robić?
Jeśli jest to tylko możliwe, to poprosić lekarza o przepisanie leków zastępczych, obojętnych dla skóry głowy. Cały czas, tak jak przy karmieniu piersią, bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja.

6. Zaburzenia hormonalne
Jest to reakcja na huśtawkę hormonalną, gdy w organizmie przewagę zyskują męskie hormony płciowe - androgeny - nad żeńskimi - estrogenami. Nadmiar androgenów powoduje, że mieszki włosowe reagują nadwrażliwością, a włosy stają się cieńsze i słabsze.
Co robić?

Należy stosować specjalne preparaty, zawierające Minoxidyl (przeznaczone dla kobiet) oraz Finasteryd (dla mężczyzn), dostępne w aptekach bez recepty.
Jeżeli wypadanie włosów nie jest związane z żadną z tych przyczyn, to znak, że niewłaściwie się z tymi włosami obchodzimy. Przede wszystkim źle dobieramy preparaty kosmetyczne. Nie powinniśmy bezkrytycznie ufać reklamie - dobrze jest się poradzić doświadczonego fryzjera, który oceni rodzaj naszych włosów i dobierze dobre, skuteczne środki zarówno do mycia, jak i do pielęgnacji włosów. Poza tym na co dzień powinniśmy się stosować do następujących zasad:

* Unikamy fryzur, które męczą włosy, czyli koków, warkoczyków, końskich ogonów. Na jakiś czas zrezygnujmy z nawijania włosów na wałki. Natomiast nie pomoże obcinanie włosów - odrosną takie jakie były, nie zgęstnieją.

* Używajmy szczotki tylko z wypustkami metalowymi oblanymi plastikiem. Grzebień zaś powinien mieć zaokrąglone zęby. Takie przyrządy nie łamią i nie szarpią kosmyków.

* Podczas każdego mycia włosów masujmy głowę. Przez kilka minut wykonujmy delikatne, okrężne ruchy palcami. Taki masaż powoduje lepsze ukrwienie mieszków włosowych.

* Nie suszmy włosów gorącym strumieniem powietrza. Pozostawmy aż same wyschną. Wysoka temperatura łamie je bowiem i wysusza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Co robić, kiedy wychodzą włosy - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie