MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić, by nasze dziecko było bezpieczne w wakacje?

Grzegorz LIPIEC
Rozpoczęły się wakacje. Jak sprawdzić, czy nasze dziecko jest bezpieczne na wyjeździe? Co robi młodzież w czasie lata?

Wielu rodziców w ciągu najbliższych dwóch miesięcy przeżywa ogromny stres, a wszystko za sprawą wakacyjnych obozów i wyjazdów swoich pociech. Co zrobić, aby uniknąć problemów?

Wakacje to czas radości i odprężenia. Młodzi ludzie piją więcej i częściej w wakacje niż w ciągu roku szkolnego. To także czas, kiedy po alkohol sięgają po raz pierwszy - na koloniach, obozach, grillu z przyjaciółmi czy dyskotece. Liczby nie kłamią. 90 procent młodych w wieku 15-17 lat sięga po alkohol właśnie w wakacje. To okres pewnej swobody.

Wakacje i upalne dni sprzyjają wyjazdom i kąpielom. Młodzież szuka ochłody w wodzie nawet po spożyciu alkoholu, a do głowy przychodzą szalone pomysły. W ubiegłym roku na Podkarpaciu utonęły 33 osoby. Od początku tegorocznych wakacji zanotowano już 12 utonięć.

SPRAWDŹ, JAK WYGLĄDA WYPOCZYNEK

Często rodzice, których stać na wyjazd dziecka na obóz czy kolonie, niepokoją się o swoje pociechy. Te myśli są związane z bezpieczeństwem dzieci, organizacją czasu wolnego, odżywianiem, a także zdrowiem.
Na szczęście istnieje elektroniczna baza danych, którą można znaleźć pod adresem: wypoczynek.men.gov.pl. Każdy rodzic znajdzie tam informacje o tym, w którym ośrodku jest jego dziecko i pod czyją opieką. Będzie można sprawdzić, czy kolonia i obóz są legalne. Dotyczy to wakacyjnych obozów, kolonii, półkolonii, zielonych szkół, a nawet wycieczek.

Internetowa baza danych jest także ogromnym ułatwieniem dla policji, strażaków, sanepidu czy też Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dzięki internetowej bazie danych zawsze mogą szybciej reagować w trudnych sytuacjach. Ułatwieniem jest również to, że organizator wycieczki musi zgłosić wszystkie informacje o wyjeździe do miejscowego kuratorium oświaty.

Funkcjonariusze policji przez cały rok doglądają autokary oraz autobusy wiozące dzieci i młodzież na wypoczynek. Policjanci zwracają szczególną uwagę na ogumienie oraz stan hamulców. Jeśli pojazd jest w kiepskim stanie technicznym, możemy nawet zarekwirować dowód rejestracyjny kierującemu autokarem.

Policjanci są do dyspozycji. Wystarczy zadzwonić pod numer 997 lub 112, powiedzieć, kiedy autokar wyjeżdża i na pewno pojawi się tam patrol, który sprawdzi stan techniczny pojazdu.
WAKACYJNA MIŁOŚĆ

Latem częściej zakochują się nie tylko ludzie młodzi, ale także osoby w średnim wieku i starsze. Zdaniem seksuologów, wynika to z tego, że po całorocznej ciężkiej pracy, zmęczeniu, codziennych problemach - w wakacje nastawiamy się zwykle na odprężenie. Dotyczy ono również sfery seksualnej. Udany seks daje nam zadowolenie, odstresowuje, poprawia samopoczucie. Możemy z niego czerpać wielką siłę życiową do pokonywania wszystkich innych problemów, więc wiele osób chce nadrobić całoroczne zaległości w tej dziedzinie i dość łatwo nawiązuje letnie znajomości.

Aby jak najszybciej znaleźć partnera czy partnerkę, ludzie latem potrafią sezonowo poprawić styl ubierania się, wkładać na siebie bardziej kolorowe rzeczy, ufarbować włosy, bardziej zadbać o kolor skóry, używając samoopalaczy. Ale też częściej niż w innych porach roku tracą zdrowy rozsądek, niekiedy tak bardzo chcą kogoś mieć, że każdą oznakę czułości biorą za prawdziwą miłość.

Młodzież wyjeżdżająca na kolonie szybko nawiązuje nowe znajomości, które czasami mogą się przerodzić w coś więcej. Seksuolodzy radzą zatem, aby porozmawiać na temat seksu i zabezpieczeń z nastolatkami. Szczególnie silnie przeżywają nieszczęśliwą miłość ludzie młodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie