Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Co zrobić, żeby rośliny naprawdę długo kwitły? To łatwe. Wystarczy zadbać o te trzy rzeczy. Zobacz, na co zwrócić uwagę i ciesz się kwiatami

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Ścinanie przekwitłych kwiatów zachęca rośliny do tworzenia nowych.
Ścinanie przekwitłych kwiatów zachęca rośliny do tworzenia nowych. Katarzyna Laszczak
Kiedy sadzimy kwitnące rośliny, chcemy, by miały kwiaty przez jak najdłuższy czas. Okres kwitnienia zależy wprawdzie od gatunku, ale jest kilka prostych rzeczy, które możemy zrobić, by go maksymalnie wydłużyć. Sprawdź, jak pielęgnować rośliny, żeby naprawdę długo kwitły.

Spis treści

Czas kwitnienia roślin jest ściśle związany z ich gatunkiem i odmianą. Są takie, w szczególności krzewy i byliny, czy wiosenne kwiaty cebulowe, które wytwarzają kwiaty tylko przez określony czas. Nie spodziewamy się raczej kwiatów tulipanów w sierpniu ani rododendronów we wrześniu (choć bywają wyjątki). Są też rośliny, które po wiosennym kwitnieniu, ponownie wytwarzają kwiaty późnym latem. A i takie, które „produkują” kwiaty przez cały sezon – do maja do późnej jesieni. Należą do nich przede wszystkim rośliny jednoroczne. Jednak w każdym przypadku możemy zadbać o to, by rośliny kwitły jak najdłużej. Wystarczy pamiętać o trzech prostych zabiegach.

Sprawdź: W jakich miesiącach kwitną popularne rośliny? Polecamy kalendarz kwitnienia najpiękniejszych gatunków

Po pierwsze: pamiętaj o podlewaniu kwitnących roślin

Jednym z podstawowych zabiegów jest – wydawałoby się banalne – podlewanie. Trzeba pamiętać o tym, że rośliny mają różne zapotrzebowanie na wodę. Ale pomijając sukulenty, większość z nich kwitnie naprawdę dobrze, gdy w okresie przed kwitnieniem oraz w jego czasie, nie jest narażona na przesuszenie. Ważny jest okres zawiązywania kwiatów. Jeśli chcemy by, np. piwonie miały wspaniałe kwiaty, zwróćmy uwagę na pogodę i podlewajmy je, jeśli jest susza. To samo dotyczy innych gatunków. Trzeba jednak uważać, by nie przesadzić i ziemia wokół roślin nie była stale mokra, bo to niewiele z nich zniesie. Tajemnicą sukcesu dobrego i długiego kwitnienia większości gatunków jest wilgotna, przepuszczalna ziemia.

Po drugie: zadbaj o nawożenie kwiatów

Poza „piciem” roślinom trzeba też dostarczyć „jedzenie”, czyli nawozy. Jako baza doskonale sprawdza się kompost czy granulowany obornik. Ale jeśli rośliny mają mieć dużo kwiatów przez długi czas, najczęściej trzeba im zapewnić dodatkowe nawożenie mineralne. Tutaj również trzeba uwzględnić wymagania danego gatunku. Jedne rośliny potrzebują mniej nawozów, inne więcej, albo o specyficznych cechach. Jeśli uprawiamy rośliny w żyznej ogrodowej ziemi, regularnie zasilanej kompostem, zapotrzebowanie roślin na dodatkowe nawozy będzie znacznie mniejsze niż w doniczkach. W pojemnikach rośliny mają zdecydowanie mniej ziemi i zawartych w niej składników odżywczych do dyspozycji, więc o nawożenie kwiatów balkonowych trzeba zadbać szczególnie.

Chcesz, żeby rośliny miały mnóstwo kwiatów? Uważaj na nawóz

Zasilając rośliny, trzeba to zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

  • Po pierwsze stosujmy nawozy przeznaczone dla roślin kwitnących. Mają one inny skład niż te przeznaczone dla roślin zielonych (do tworzenia kwiatów rośliny potrzebują m.in. potasu i fosforu, jeśli będziemy je zasilać nawozami bogatymi w azot, czyli właśnie dla roślin zielonych, będą miały masę liści, ale mało kwiatów).
  • Po drugie niektóre rośliny mają zapotrzebowanie na wybrane pierwiastki lub wymagania związane z odczynem ziemi. Dlatego w niektórych przypadkach warto sięgać po nawozy dedykowane konkretnym gatunkom. Tak jest np. z pelargoniami i surfiniami (petuniami). W przypadku roślin jednorocznych dobrym wyborem są też nawozy dla kwiatów balkonowych.
  • Jeszcze ważniejsze jest to, żeby wybrać odpowiedni nawóz dla roślin kwitnących, które lubią kwaśną ziemię. Należą do nich m.in. hortensje, rododendrony, azalie, kalmie, pierisy, wrzosy. Musi to być nawóz zakwaszający przeznaczony dla roślin kwitnących. Są też specjalistyczne nawozy dla hortensji ogrodowych, które mogą zmienić kolor ich kwiatów.

Wszystkich nawozów trzeba używać zgodnie z zaleceniami producenta, bo zbyt duże dawki mogą zaszkodzić roślinom!

Po trzecie: pamiętaj o ścinaniu kwiatów!

Jest jeszcze jeden zabieg, który sprawia, że rośliny kwitną dłużej, a przypadku wieloletnich – dobrze kwitną rok po roku. To usuwanie przekwitłych kwiatów. Niestety rośliny nie kwitną dla naszej przyjemności, ale po to, żeby się rozmnożyć. Kiedy już wytworzą nasiona, „produkują” znacznie mniej kwiatów. Oczywiście jeśli chcemy mieć własne nasiona, możemy pozostawić kilka pędów z nimi. Jednak regularne ścinanie kwiatów zachęca rośliny do tworzenia ciągle nowych. Rośliny o długim okresie kwitnienia (jak większość jednorocznych) dzięki temu będzie kwitła naprawdę długo. Natomiast wiele bylin i krzewów – będzie lepiej kwitła w kolejnym roku, a niektóre powtórzą kwitnienie jeszcze w tym sezonie m.in. floksy wiechowate, ale też, jak podaje Katarzyna Józefowicz w artykule opublikowanym w portalu e-ogródek.pl:

Bylinami powtarzającymi kwitnienie dzięki usuwaniu przekwitłych kwiatostanów są także: dzielżany ogrodowe, szałwie omszone, ostróżki ogrodowe, przetacznik kłosowy, łubin trwały, naparstnica purpurowa, lawenda wąskolistna.

Dodatkowo, w przypadku roślin cebulowych, jak tulipany, hiacynty itp., roślina „skupi się” na odżywieniu cebuli, a nie utrzymywaniu owocu i nasion, co też przełoży się na jej lepszy stan kolejnej wiosny.

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie