Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas na grzanie i ... oszczędzanie

Grzegorz LIPIEC
Mimo wyższych cen energii cieplnej, tegoroczny sezon grzewczy nie musi być droższy. Z roku na rok coraz lepiej umiemy oszczędzać ciepło

Jak oszczędzać ciepło?

Jak oszczędzać ciepło?

- Nie zastawiać grzejników meblami i grubymi zasłonami.
- Zakręcić grzejnik w czasie wietrzenia pomieszczenia.
- Wietrzyć pomieszczenie krótko, ale intensywnie.
- Ustawiać regulację ciepła w zależności od temperatury na dworze.
- Wychodząc z domu, należy zmniejszyć dopływ ciepła do grzejników.

Chociaż ceny ciepła do ogrzewania mieszkań co roku są wyższe, rachunki nie rosną w zawrotnym tempie. Oszczędzamy ciepło i inwestujemy w termomodernizację. Opłaca się to już teraz, a za dwa lata przysporzy nam jeszcze większych korzyści.

Podwyżki cen ciepła nie przekładają się na rachunki za ogrzewanie. Narzekają za to producenci energii cieplnej, bo ich zyski topnieją w oczach.

CIEPŁO IDZIE W GÓRĘ

Od 2002 do 2010 roku ceny ciepła poszły w górę o 30 procent. W ciągu tego czasu z roku na rok nie tylko coraz racjonalniej korzystamy z kaloryferów, ale także ocieplamy domy, wymieniamy okna i dachy, przez które ucieka drogocenne ciepło. Jesteśmy do tego zmuszeni, bo jest coraz drożej.
Mieszkańcy Tarnobrzega doświadczają każdego roku kolejnych podwyżek cen ciepła. W lutym, po konsultacjach z Urzędem Regulacji Energetyki, tarnobrzeskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej podniosło cenę ciepła o 6 procent.

W 2009 roku za ciepło przyszło nam płacić o 11 procent więcej, w 2010 roku nasze portfele musiały znieść kolejną podwyżkę, tym razem o 10 procent.

- Ceny ciepła są ściśle związane z tym, co dzieje się na rynku. Takie są prawa ekonomii. Obowiązująca sześcioprocentowa podwyżka cen ciepła związana jest z rosnącymi kosztami, a także jest uzależniona od wysokości inflacji - tak tłumaczył na naszych łamach podwyżkę Stanisław Gurdak, prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Tarnobrzegu.

SĄ GOTOWI

Po długim ubiegłorocznym sezonie grzewczym, który w wielu spółdzielniach rozpoczął się około 10 września i trwał do początku maja, tegoroczny może być bardzie łaskawy dla mieszkańców bloków. Na razie było ciepło jak na tę porę roku. To dobra wiadomość, bo może ona oznaczać opłaty na niezmieniony poziomie, a może nawet oszczędności w domowym budżecie. Jak będzie, zależy od aury i domowych sposobów na oszczędzanie ciepła.

Tymczasem do rozpoczęcia sezonu grzewczego są gotowe zarówno przedsiębiorstwa dostarczające ciepło, jak i odbiorcy, czyli przede wszystkim spółdzielnie mieszkaniowe.
- Sezon grzewczy rozpocznie się, kiedy temperatura całodobowa będzie niższa od tej obecnie. W tej chwili byłoby to marnotrawienie ciepła. Obserwujemy pogodę i wsłuchujemy się w głosy mieszkańców - mówi Augustyn Turek, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Siarkowiec w Tarnobrzegu. - Jesteśmy gotowi na rozpoczęcie grzania, a na tablicach ogłoszeniowych w naszych blokach pojawiły się informacje, jak mieszkańcy powinni się przygotować do sezonu grzewczego.

Jak wyjaśnia szef Spółdzielni Mieszkaniowej Siarkowiec, aby instalacja grzewcza prawidłowo funkcjonowała, przed sezonem warto ją odpowietrzyć. Większość nowoczesnych grzejników możemy odpowietrzyć sami. Są one wyposażone w specjalne urządzenie - ręczny odpowietrznik, który pozwala łatwo usunąć z niego powietrze. O zapowietrzeniu grzejnika świadczą dobywające się z niego hałasy: bulgotanie, świsty i szumy. Kolejnym objawem zapowietrzenia jest nierówne oddawanie ciepła, grzejnik jest cieplejszy u dołu i zimniejszy u góry.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie