Spis treści
Skasowane zdjęcia wróciły na iPhony. Jak?
W ostatnim czasie doszło do zaskakującej sytuacji, która dotknęła użytkowników smartfonów firmy Apple. Otóż po przeprowadzeniu aktualizacji systemu iOS do wersji 17.5 część osób nagle zauważyła, że na ich liście „ostatnio wgranych do iCloud” materiałów znalazły się zdjęcia, które zostały wcześniej skasowane z ich urządzeń i to w niektórych przypadkach już dużo wcześniej. Jak to możliwe?
Cóż, producent smartfonów marki iPhone nie odniósł się do przyczyn zaistniałej sytuacji. Niemniej portal Niebezpiecznik wyjaśnia, że zdjęcia te mogły wcześniej mieć problem z synchronizacją danych w chmurze, przez co trafiły na listę „oczekujących na synchronizację”. Aktualizacja systemowa mogła natomiast naprawić błąd z tym związany i przez to zdjęcia mogły dotrzeć dopiero teraz do chmury, nawet jeśli na urządzeniu już ich nie było.
Choć nieoficjalne, wyjaśnienie to zdaje się być logiczne. Jednakże cała sytuacja wywołała wśród internautów dyskusję na temat tego, gdzie i jak faktycznie przechowywane są zdjęcia z naszych urządzeń mobilnych. Tym samym, czy na pewno kasowane przez nas zdjęcia są usuwane, czy może wciąż są gdzieś zapisane?
Jak usunąć zdjęcia z telefonu i zrobić to na stałe?
Cóż, bez względu na to czy mamy telefon marki iPhone, czy smartfon działający na systemie Android warto wiedzieć kilka rzeczy, związanych z kasowaniem zdjęć. Po pierwsze, jak właściwie skasować zdjęcie? Pytanie to może wydać się dziwne, wszak teoretycznie wystarczy wybrać niechciany obraz i go usunąć, ale nic bardziej mylnego.
W części smartfonów w momencie kasowania zdjęcia nie jest ono automatycznie usuwane, a przenoszone do Kosza. Jeśli chcemy więc trwale usunąć fotografię, to powinniśmy także opróżnić aplikację Kosz. To jednak nie wszystko, ponieważ w przypadku włączonej synchronizacji naszych zdjęć z usługami chmurowymi, jak iCloud lub aplikacjami do zdjęć, np. Google Photos, kopie zapasowe naszych zdjęć wciąż mogą być w nich przechowywane. Chcąc się ich pozbyć, powinniśmy więc sprawdzić usługi i aplikacje tego typu, a w razie istnienia tam kopii niechcianego obrazu usunąć ją stamtąd z osobna.
Dane w pamięci wewnętrznej
Co ciekawe, kasowanie zdjęcia ze smartfona wcale nie musi oznaczać całkowitego usunięcia go z pamięci wewnętrznej naszego urządzenia. Dane związane z plikiem graficznym wciąż mogą tam bowiem pozostawać i będzie tak do czasu automatycznego nadpisania ich w pamięci.
W związku z tym, że usuwane przez nas pliki, w tym zdjęciowe, niekoniecznie znikają całkowicie z naszego urządzenia, należy pamiętać także o „zerowaniu systemu”, czyli przywracaniu ustawień fabrycznych smartfona. Tylko to bowiem pozwoli nam bezpiecznie wyczyścić nasz sprzęt mobilny, aby w razie kradzieży czy sprzedaży nasze pliki nie dostały się w niepowołane ręce. To także dobry sposób na zwolnienie miejsca w pamięci, a tym samym przyspieszenie działania systemu naszego urządzenia.
Dodam jeszcze jedynie na koniec, że nie zawsze usuwamy zdjęcia umyślnie i warto wiedzieć też, jak odzyskać zdjęcia usunięte ze smartfona, ponieważ nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Gra.pl codziennie. Obserwuj Gra.pl!
Sprawdź też:
F-35: Najnowsze myśliwce dla polskiego wojska
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?