Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czynsze w górę

/KaT/

Mieszkańcy Tarnobrzega są oburzeni. - Podwyżka goni podwyżkę. Dopiero co podrożały gaz i prąd, mówi się, że wzrośnie cena wody, a już w górę idą czynsze - denerwują się. - Gdybyśmy nie podnieśli czynszów, na koniec roku spółdzielnia byłaby zadłużona - tłumaczy Augustyn Turek, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Siarkowiec". Wyższe rachunki naliczyła też Tarnobrzeska Spółdzielnia Mieszkaniowa.

- Właśnie dostałam rachunek za styczeń, z którego wynika, że muszę zapłacić za czynsz o 80 złotych więcej. Mam 72-metrowe mieszkanie. Do rachunku spółdzielnia dołączyła pismo, w którym tłumaczy się z podwyżki, ale nic z tego rozumiem - skarży się pani Maria, lokatorka bloku TSM. Inna tarnobrzeżanka narzeka, że za 50-metrowe mieszkanie zapłaci o 20 złotych więcej.

Wiesława Jasłowska, wiceprezes TSM: - Metr kwadratowy jest droższy o osiem groszy. Ponadto Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej podniosło o 14 groszy cenę wywozu śmieci. I sprawa najistotniejsza - od stycznia do czynszu wliczamy stałą opłatę za wodę. Wynosi ona 15 złotych od mieszkania. Zmienna będzie natomiast opłata za zużycie wody i podgrzanie ciepłej. Oczywiście przy wystawianiu faktur za zużycie wody będziemy brali pod uwagę stałą opłatę, o którą ten rachunek będzie niższy. Ten sposób rozliczeń stosuje większość spółdzielni w kraju.

Styczniową podwyżkę odczuli również lokatorzy bloków "Siarkowca". Prawie cztery tysiące lokatorów za metr kwadratowy płaci teraz o dziewięć groszy więcej. - Po podniesieniu cen metr kwadratowy czynszu kosztuje dwa złote sześćdziesiąt groszy - tłumaczy Augustyn Turek, prezes SM "Siarkowiec". - Z tej kwoty złotówkę przeznaczamy na remonty i fundusz termomodernizacyjny. Pozostałą sumę przekazujemy na utrzymanie spółdzielni i naszą działalność.

Prezesi spółdzielni przekonują, że podwyżka była konieczna. - Energia elektryczna i ceny gazu poszły w górę, rosną koszty utrzymania infrastruktury, dlatego musieliśmy podnieść czynsz - dodaje Augustyn Turek. - Poprzednia podwyżka była w 2003 roku i wynosiła aż 20 groszy za metr kwadratowy.

NA CO CZYNSZ

Pieniądze z czynszu przeznaczane są na: opłatę energii elektrycznej, która oświetla klatki schodowe, place i ulice przed blokami, podatek od nieruchomości, opłatę za wieczyste użytkowanie, ubezpieczenia budynków, utrzymanie klubów osiedlowych, usługi kominiarskie, odczyt liczników za zużycie energii cieplnej oraz ciepłej i zimnej wody. Pieniądze są wykorzystywane również na konserwację i utrzymanie infrastruktury oraz pensje dla pracowników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie