MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Daj Ziemi jedną godzinę

Klaudia TAJS [email protected]
fot. sxc.hu
Od dziś uczniowie i nauczyciele tarnobrzeskiej "szóstki", w symbolicznym apelu o działanie na rzecz Ziemi zachęcają mieszkańców do tego, by w najbliższą sobotę o 20.30 na godzinę zgasili w swoich domach światło.

Godzina dla Ziemi

Godzina dla Ziemi

To największa na świecie akcja na rzecz ograniczenia zmian klimatu stworzona przez World Wildlife Fund. Odbywa się od 1997 roku, w każdą ostatnią sobotę marca. Ma ona na celu nakłonienie zwykłych ludzi, a także korporacje, do wyłączenia na jedną godzinę świateł oraz urządzeń elektrycznych w domach i biurach. Skłania ona do refleksji nad zmianami klimatu. W ubiegłym roku światła gaszono w 25 strefach czasowych, 88 krajach i blisko czterech tysiącach miejscowości. Wyłączone zostały iluminacje prawie 1000 słynnych budynków. W ciemnościach pogrążyły się między innymi: Piramidy w Gizie, Wieża Eiffel'a, Stadion Olimpijski w Pekinie i Big Ben w Londynie.

W największą na świecie akcję na rzecz ograniczenia zmian klimatu, włączą się także miejscowi radni, którzy po czwartkowej sesji, inicjatywą młodych ekologów zachęcą mieszkańców.

Szkoła Podstawowa numer 6 w Tarnobrzegu od wielu lat organizuje akcje ekologiczne, w których uczestniczą uczniowie jak i ich rodzice. Jedną z akcji jest "Godzina dla Ziemi". W sobotę 27 marca, osoby znaczące w danym środowisku ograniczają zużycie prądu od godziny 20.30 do 21.30.

ROZWIESZĄ PLAKAT NA PŁOCIE

Wilhelmina Kropornicka, dyrektor Szkoły Podstawowej numer 6 w Tarnobrzegu tłumaczy, że propagowanie akcji wśród rodziców jej uczniów i pozostałych mieszkańców Tarnobrzega, ma na celu rozbudzanie świadomości ekologicznej wśród tych, którzy mają wpływ na ochronę środowiska. - Trzeba oszczędzać energię ze względu na efekt cieplarniany i na finanse rodziny - przekonuje dyrektorka. - Jeśli uświadomimy mieszkańcom, że można zużywać mniej świata, to w takich osiedlach jak nasze, mieszkańcy nie będą palić w piecach starymi szmatami, czy butelkami.

Już dziś grupa uczniów z "szóstki" wyruszy na teren osiedla Miechocin, Ocice i Nagnajów, by informować mieszkańców o prowadzonej akcji. Za zgodą mieszkańców na ich ogrodzeniach powieszą okolicznościowe plakaty. Pierwszym, do którego zapukają będzie miejscowy proboszcz.

DOSTANĄ LIST OTWARTY

Mieszkańcy, których odwiedzą młodzi ekolodzy z "szóstki", wręczą swoim rozmówcom także list otwarty, w którym będą przekonywali do konieczności oszczędzania energii elektrycznej. Wspólnie z szóstoklasistami opracowała do nauczycielka Aleksandra Kwapisz. - "Każdy z nas może wziąć udział w tym globalnym wydarzeniu poprzez wygaszenie świateł i urządzeń elektrycznych, na czas trwania akcji - czytamy w liście otwartym. - Wyłączenie żarówek redukuje emisję dwutlenku węgla do atmosfery, zachęca nas do oszczędzania energii i skłania do zwrócenia uwagi na problem globalnych zmian klimatu".

Wilhelmina Kropornicka, dyrektor Szkoły Podstawowej numer 6 w Tarnobrzegu:

Wilhelmina Kropornicka, dyrektor Szkoły Podstawowej numer 6 w Tarnobrzegu:

- Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy mieszkańcy zgodzą, by na godzinę, w sobotni wieczór wyłączyć światło. Chodzi nam o pobudzenie świadomości ekologicznej, nawet poprzez ograniczenie zużycia energii elektrycznej.

RADNI PRZEKAŻĄ DALEJ

List otwarty trafił już w ręce Juranda Lubasa, przewodniczącego rady miasta Tarnobrzega. Zostanie odczytany podczas czwartkowej sesji. - To bardzo ciekawa inicjatywa, dlatego trzeba nią zainteresować wszystkich mieszkańców Tarnobrzega - mówi Jurand Lubas. - Odczytując list, poproszę radnych i przewodniczących osiedli, by w miarę swoich możliwości, zachęcili mieszkańców do tego, by przez tą jedną godzinę, ograniczyli zużycie energii. Osobiście sam wyłączę wszystkie urządzenia elektrycznie na cały dzień, bo akurat wyjeżdżam.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie