Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Delegacja z ukraińskiego Czernihowa z wizytą w Tarnobrzegu

K. Tajs
(od lewej) Norbert Mastalerz, prezydent Tarnobrzega, Marek Bukała tłumacz i Aleksander Sokołow, mer Czernihowa przy Szkole Podstawowej numer 10 w Tarnobrzegu oglądają nowo powstałe boisko sportowe.
(od lewej) Norbert Mastalerz, prezydent Tarnobrzega, Marek Bukała tłumacz i Aleksander Sokołow, mer Czernihowa przy Szkole Podstawowej numer 10 w Tarnobrzegu oglądają nowo powstałe boisko sportowe. K. Tajs
Stadionem, szkołami, wyremontowanym zamkiem w Dzikowie oraz miejskim monitoringiem zainteresowali się samorządowcy z Czernihowa na Ukrainie, którzy przyjechali do Tarnobrzega z dwudniową wizytą.

Jednym z pierwszych wymiernych efektów wizyty jest zaproszenie tarnobrzeskich uczniów na międzynarodowy obóz, jaki w sierpniu odbędzie się na Ukrainie.

Współpracę z Czernihowem zapoczątkował poprzedni samorząd Tarnobrzega. Dziewięcioletnie kontakty opierały się głównie na wymianie dwóch zaprzyjaźnionych szkół. Teraz współpraca ma objąć szerszy wymiar. Na zaproszenie prezydenta Tarnobrzega odpowiedział Aleksander Sokołow, mer Czernihowa, Nikołaj Siemkowicz przewodniczący Diesnianskiej Rady Rejonowej oraz Władymir Kuprijanienko, naczelnik Wydziału Oświaty Miasta Czernihów,

OD SZKOŁY DO MUZEUM

Plan dwudniowej wizyty był bardzo napięty. Pobyt delegacji z Czernihowa to przede wszystkim zwiedzanie obiektów sportowych i szkolnych. Po krótkich rozmowach za biurkiem, wczoraj rano przedstawiciele Tarnobrzega i Ukrainy ruszyli w teren. Na początek obejrzano stadion sportowy, a następnie Szkołę Podstawową nr 10, z którą Czernihów współpracuje od kilku lat. Przy szkole zaprezentowano nowopowstałe euroboisko.

Pokazano także odremontowany zamek w Dzikowie i podpatrzono działalność miejskiego monitoringu. Prezentacja tych, a nie innych miejskich inwestycji, nie była przypadkowa. Samorząd Tarnobrzega wyszedł naprzeciw oczekiwaniom strony ukraińskiej i pokazał inwestycje, które w znaczącej mierze zostały wybudowane lub odremontowane przy współudziale unijnych dotacji. - My, co prawda nie możemy liczyć na wsparcie ze strony Unii, ale rozwijamy infrastrukturę jak chociażby kanalizacje - stwierdził mer Sokołow. - To inwestycja, na którą zaciągnęliśmy kredyt.

PODPATRUJEMY WASZE INWESTYCJE

Podsumowując dziewięcioletnią współpracę Aleksander Sokołow wrócił do wspólnego spotkania sprzed kilku lat delegacji Tarnobrzega i Czernihowa w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji, gdzie Tarnobrzeg prezentował swoje unijne projekty. - To były plany przebudowy miejskiej sieci kanalizacji i wielu innych inwestycji - mówił mer Sokołow. - Dla nas nowością były owe projekty, dlatego z zainteresowaniem podpatrywaliśmy starania Tarnobrzega o unijne pieniądze .
Mówiąc o współpracy mer Sokołow, przypomniał, że to właśnie architekt z Czernihowa jest twórcą projektu tarnobrzeskiej fontanny na Placu Bartosza Głowackiego oraz popiersia Hieronima Dekutowskiego.

Zarówno przedstawiciele Tarnobrzega, jak i Czernihowa zapowiedzieli, że współpraca będzie bazować na wymianie uczniów. Dlatego Norbert Mastalerz zaprosił młodzież z Ukrainy i tamtejszą orkiestrę dętą na tegoroczny Jarmark Dominikański. Z kolei mer Sokołow potwierdził, że w sierpniu pod Czernihowem odbędzie się międzynarodowy obóz młodzieżowy z udziałem 11 państw. Tarnobrzeg także będzie miał tam swoich przedstawicieli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie